• yogun bakımların korkulu rüyası olan komplikasyondur. genelde alt gis kanamasi şeklinde zuhur eder. yani gecirdiginiz mide yada bağırsak kanaması geçiren bir hasta buyuk abdestini yaptığında kötü kokulu (ama nasıl bir koku) ve kahverengi bir dışkı ile kendini belli eder. eger durum kotu ise hizla kan degerleri düşer. genellikle kötü sonuçlar dogurur.

tedavisi nadiren cerrahi girisimdir. hastanin agizdan gida almasina izin verilmez ve mide koruyucu ilaclar verilir. kanamanin kendi kendini sinirlamasi beklenir. pratikte nadiren ameliyat yada endoskopi secenekleri kullanilir.
  • endoskopide kanama durdurulamamışsa,
    kanama tekrarlayıp şoka ilerliyorsa,
    günde 3 üniteden fazla kan transfüzyonu gerekiyorsa,
    son 24 saatte 8 ünite kan transfüzyonu yapıldıysa cerrahiye alınır hasta.
  • gastrointestinal sistem kanaması.
  • (bkz: melena)
    (bkz: hematemez)
    (bkz: hemotokezya)
  • (bkz: k92.2)
  • (bkz: what is gis)
  • 30 yasinda beni hastanelik eden illet. alt gis kanamasi yasadim. burayi okuyan korkmus arkadaslara tavsiyem musterih olun. doktorlar ve hemşireler ne yapmalari gerektigini cok iyi biliyorlar. gerekli tedavilerle kanamayi durduracaklardir.
  • üst olanını vaktiyle geçirdiğimdir. burnunuzun içine dev hortumu iteleyip midenize indirirler. gözleriniz dışarı dökülür adeta. sonra o hortumla midenize buz gibi suyu basıp yıkarlar. böylece içerdeki kan dışarı alınır. bir ucu midenizde olan hortum burnunuzda iki ya da üç gün durur. yutkunmak ne kadar zordur. çıkarıldığında yeniden doğmuş gibi olunur.
  • siroz ile olenlerde sikca gorulen bir gerekcedir.
hesabın var mı? giriş yap