• s03e21 gözlerimi sırılsıklam etti.

--- spoiler ---

ya insan bilse bile, ulusal yarışmayı kazandıklarını duyunca bi' gururlanıyor..

jesse yakışıklı, yetenekli ve küstah olduğu için ideal sevgili anlayışıma uygun olsa da belli ki hala rachel'ı seviyor.*

demek intercourse'un zamanı geldi :) eh, bizce de gelmişti..

ay çok mutlu oldum..

--- spoiler ---

vocal adrenaline'nin bohemian rhapsody performansından beri -ki jesse'ye olan duygularımı kamçılayanlardan biridir o performans bi' diğeri de highway to hell- beklediğim bir şey vardı;

düzenleme: link ölmüş meğer; http://vimeo.com/42253535
  • --- spoiler ---

sue'nun becky'e diğer bütün öğrencilere davrandığı gibi davranması, ne kardeşinden dolayı üstte, ne de becky'nin durumundan dolayı diğerlerinden aşağıda tutmaması aslında sue hakkında çok şey söylüyor.

--- spoiler ---
  • --- sezon finalispoiler ---

3. sezonun son bölümü olan 22. bölüm yani mezuniyet bölümünde yorumlanıcak olan new radicals'in "you get what you give" adlı şarkısıyla yüksek ihtimal gleek'leri aglatmasi soz konusudur. hadi bakalım.

--- sezon finali spoiler ---
  • --- spoiler ---

3. sezon final bölümündeki burt hummel'ın dansıyla sesli güldürmüştür.

--- spoiler ---
  • dizi içindeki en yakın arkadaşların birbiriyle yattığı, abuk-subuk gençlik dizilerinden bıkanlar için ilaç gibi bir dizidir. bu dizide de gençler birbiriyle sevgili olur-ayrılır ama genellikle çok masumane sevgililikler vardır.(santana, puck ve quinn tabii ki bunun dışında)

dizi resmen sosyal mesaj üzerine kurulu. türkiye'de çeksen 4. bölümü oynamaz herhalde ama adamlar 3 sezondur devam ediyor ve devam da edeceklerine inandıkları için glee club project diye bir şey başlatmışlar.

özellikle gay-straight, siyah-beyaz, engelli-engelsiz gibi konulara çok değiniyorlar ve ikinci sezonda, sadece alkolün doğru kullanımı hatta mümkünse hiç kullanılmamasına ilişkin bir bölümü var. sonraki bölümde de seks konusu işleniyor.

edit: bu entry zamanın ötesinde 3. sıraya çıkmış, demiştim bu dizi türkiye'de 4. bölümü oynamaz diye. dizide abuk subuk şeyler olmadığını anlayanlar basmış eksiyi.
  • hiç ama hiç bir jessie j cover'ı yapmayarak beni çok şaşırtmış ve hayal kırıklığına uğratmış dizidir. ayrıca sezon finalide gerçekten çok sıkıcıydı. daha geçen hafta o kadar güzel ve akıcı 2 saatlik bir bölüm yapmışken bu hafta bu sezon fınalı gercekten hıc olmadı. keske geçen haftakı bolumle fınal yapsalardı.
  • yapabilecekleri en iyi sezon finalini yapmışlardır.

--- spoiler ---
    bu dizideki karakterlerin hepsini çok seviyorum ama her zaman rachel'ın yeri ayrı olmuştur.her ne kadar bencil ve sinir bozucu olsa da her zaman onu daha çok sevmiştim.kurt'un gidememesine de çok üzüldüm ve de bu bölüm en iyi oynayan chris colfer'dı bunu da belirtmek isterim.finn ile rachel'ın ayrılmaları hoşuma gitmese de rachel'ın new york'ta en büyük star olmadığı zaman ne yapacağını dört gözle bekliyorum.sanatana da new york'a gidiyor zaten artık beraber takılırlar.new haven da çok uzak değil.kısacası güzel bir finaldi keşke kurt de girseydi de daha iyi olsaydı.o mektup yanlış gelmiştir ya başka kurt'tur o sırf blaine ile beraber gitsinler diye yapılacak şey mi bu yani finn ile rachel'ı sen ayır ama kurt ile yeni yetme blaine'i ayırma.zaten en sevmediğim karakterdi blaine iyice tuz biber ekmiş oldular.şimdi bu sezon bu çocuğu iyice ön plana çıkaracaklar beni iyice sinir edecekler zaten.
    --- spoiler ---

anlaşılan ben bu sezon finalini sevmemişim.

zamanın ötesinden edit: blaine'in çok fazla hayranı olduğunu biliyorum ama bence kurt için yeterince iyi biri değil.kurt daha iyilerini hakediyor ve de karakteri sevmememin nedenlerinin en büyüğü de darren criss'in oyunculuğu sesi filan iyi de oyunculuğu gerçekten çok kötü.tamam straight birine gay oynamak zordur ama bu asıl maço kısımları oynayamıyor.
  • sezon finaliyle hıçkırarak ağlamama neden olmuş dizidir.

bu kadar duygusala bağlamamın nedeni de yıllardır glee'yi resmen kendi dizim ilan etmemdendir. finn, rachel, puck, jesse, quinn sanki bunlar benim dostum filandı, hatta hayatımdaki insanlardı. çok sevdiğim insanlarla özdeşleştirdim onları. en sevdiğim arkadaşlarımla izledim, deli gibi şarkılarını dinledim.

ilk izlediğim bölümlerinde evdeydim, şimdi evden çok uzaktayım. nasıl o karakterler geliştiyse ben de onlarla geliştim resmen. bunu 3 sene boyunca yaşayıp sonra "aa bitti?" olmak çok üzdü be. bir ally mcbeal finali tadı oldu bende. bundan sonrası hiç de o kadar etkilemeyecek beni, milat gibi oldu böyle. hani dizi şu sezon bitse çok daha ağır koyardı bana. neyse, en azından devam edeceğini biliyorum.

--- spoiler ---

* uzun zamandır gülerek ağlamamıştım, o flashbacklerde gülüp ağladım hep. flashback olayı çok iyi olmuş ya, ilk sezondan yerler görmek çok çok güzeldi. hele de burt'ün unutmayarak single ladies dansı yapması? zaten ilk orada koptu bende film.

* genel olarak şarkıları dinleyemedim çünkü dinlersem bütün bölüm durmadan ağlardım evet.

* puck & quinn'e değinilmesi çok güzel olmuş ya. aklıma ilk sezonda çocuk baktıkları bölümler geldi, ne güzeldi be hehe :)

* herkesin kendine yol çizdiğini görmek çok güzel lan sahiden.

* o graduation kısmında kurt'ün sahnede ağlaması :) kıyamam ya, ben de ağlamıştım ah ah.

* lan senaristler ağzınıza sçiim (küfrettirdiniz böylesi ortamda!) ne diye bizi bütün sezondur hazırladığınız şeylerden mahrum bıraktınız lan? finn asker olacakmış -aslında onun için daha mantıklı tabii-, kurt süper sene geçirdi son anda içine ettiniz senesinin?! ha rachel oldu bak, rachel kesinlikle gitmeliydi zaten. ama kurt? ona noldu ya? çok mallık ettiniz çok...

* finn & rachel ayrılık sahnesinde hıçkırdım ağlarken. ne zaman rachel trenle köşeyi döndü ağlamaya başladı, o zaman ben de hepten koptum. yapılır mı lan ühü!!

* bi de herkesin rachel'ı geçirmeye gelmesi. orayı da pek beğendim. hiç gerçekçi değildi ancak glee'den gerçekçilik beklemeyi uzun süre önce bıraktım zaten.

--- spoiler ---
  • ve nihayet finalini yapmış dizidir. sadece 3. sezon finali diyemiyorum çünkü glee demek kurt hummel, rachel berry, santana lopez ve diğerleri demekti benim için. en sevdiğim karakter artie olmasına rağmen 4. sezon bana nasıl "glee" gibi gelecek bilmiyorum.

--- 3x22 sezon finali spoiler ---

kendimi nasıl hazırladıysam artık, burt hummel'ın dansına bile ağladım, kurt'un o ilk halini gördüğüm için. ne çabuk geçmiş zaman...

glee başladığında yaptıkları ilk kareografiyi tekrar icra etmeleri bile yetti benim muslukları açmama.
    kurt'un kazanamamasını da anlayamadım, blaine ile kalsın diye yaptılarsa yazık oldu.

bu aşk böcüklerini neden ayırdılar yahu, ikisinden biri gitmeyebilirdi, bu kadar mı aşkınız dedirtti, arabada iki cümle etti hop tamam. ağladı zırladı, new york'u görünce yüzünde güller açtı gene. of be kızım sevmiyordum seni baştan beri zaten.

umarım bunlara bir spin-off çekerler de aşksız broadway'in bile bir halta yaramadığını anlayan rachel'ı izleme şansı bulurum, oh oldu der rahatlarım. tabi onun o güzel sesini bir kez daha duymak şartı ile.

karakterlerin çoğu da benim ruhsuz lise arkadaşlarım gibiydi, bir ben ağladım mezuniyette hepsi şen şakrak.

"this is your glee club. take care of it. it? will take care of you."

--- 3x22 sezon finali spoiler ---

fazla sevmişim ben bu diziyi.

edit : dediğimde haklıymışım bir daha hiç glee ruhunu hissedemedim. ta ki 4x19'a kadar. (bkz: don't stop believin) ve yine sevmediğim halde beni her seferinde sesine ve kendine esir eden rachel sayesinde. lütfen toparlayın artık bu özel diziyi, lütfen...
  • --- spoiler ---

hiç beklemediğim kadar üzdü beni bu goodbye. mezuniyet töreninde içime bir şeyler oturdu çok tuhaf oldum. new direction mezun olunca sanki biz de glee'den mezun olmuş gibi olduk diyeceğim ama brittany s.pierce'in dizinin dibinden asla ayrılamayacağım için mckinley high school'dan kopamayacağımın da farkındayım. ne vardı sanki dostların yardımıyla brit'i de mezun etseydiniz puck'ı ettiğiniz gibi. şu mezuniyet bölümü de boğazımıza dizilmezdi böylece. 4. sezonda brittana açısından ne gibi gelişmeler olacak merakla bekleyeceğiz, sancılı bir dönem bizi bekliyor galiba. glee yapımcılarına şunun gözdağını vermeden geçemem; heather morris'siz glee'yi izlemeyecek 1 milyon brittana fanı bulabilirim. ona göre ayağınızı denk alın :)

finn: türk olsaydı hemencecik düğünü yapar rachel'ı anasının yanına emanet eder lima'da asker yolu bekletirdi kıza. ama finn esaslı bir adam olduğunu gösterdi rachel'ın yaptığı fedakarlığa, gösterdiğini ödüne mükemmel bir karşılık vererek gerçekten sevmenin ne demek olduğunu ibretle gösterdi bizlere.yaptığı şeyin güzelliğini tarif etmeye imkan olanak yok.

''new york'a gideceksin ve bir yıldız olacaksın. bensiz. işte seni bu kadar çok seviyorum. eğer kaderimizde birlikte olmak varsa o zaman birlikte oluruz. benimle beraber vazgeçer misin?''

sorarım, bu aşk değil de nedir?

rachel'ı da ağlatmasınlar rica ediyorum, üzmesinler artık. o ağlayınca öylesine içten ağlıyorki onunla beraber ağlamamak mümkün değil. finn nasıl dayandı acaba rachel'ının o haline. biz bile heder olduk, mahvolduk. finn'in yaptığı hareketin güzelliği burada da ortaya çıkıyor. kolay değil, içi kan ağlayarak bıraktı aşk'ını. aslında finchel beraber ağlaşsaydı daha vurucu olurdu ama finn olayı daha fazla dramatize etmek istememiş olmalı. zaten güçlü olmak zorundaydı. bunun rachel için de, kendisi için de en mantıklısı olduğunu çok iyi biliyordu.

quinn ve puck, bu ikiliyi seviyorum ne diyebilirimki. saçma ama beth için tekrar birlikte olup, aile olmalarını bile isterdim. tabi shelby'i hesaba katmazsak. elbette bunlar farazi yorumlar ama içimdeki fesatlıkla q'ya sormak istiyorum; o öpücük gerçekten sadece puck'ın özgüvenini yerine getirtip sınavda başarılı olmasını sağlamak için miydi?

will: geçtiğimiz hafta ulusal yarışmayı en nihayet kazanarak national'ların yılmaz vural'ı olma tehlikesinden son anda kurtuldunuz. yetmezmiş gibi emma'yla vuslata erdiniz. bu asıl senenin kazananı sizsiniz mr.shue. forever young'ı söylerkenki sesinizin güzelliği kulaklarımızın pasını sildi hocam. size hocam diyebilir miyim? ühühühü ağlamıyorum gözüme toz kaçtı.

kurt'ün babişkosunun muhteşem eğlenceli single ladies dansı için;
    kurt- aldığım en muhteşem mezuniyet hediyesiydi.
    blaine- ya sana aldığım baş harflerimizin olduğu havlular?

evet kesinlikle 70 yaşındaki çiftler gibisiniz çok sevgili klaine. hiçte öyle notebook filmindeki yaşlılar gibi farklı versiyonlarıyla hayal etmeyin kendinizi şu an 2012'de yaşıyorsunuz zaten o yılları. becky tonlamasıyla;boooring.
    bu arada laf arasında kurt'ün ağzından duyduğumuz j.lo taşlaması süperdi:) *

--- spoiler ---

şöyle bi yorumlara bakıyorum da glee izleyicilerinin ortak hisleri her zaman çoğunlukta. glee bizlere sahip olmayı arzuladığımız o klasik amerikan rüyasının parçalarını kapitalist bir şekilde gösteren bir dizi hiçbir zaman olmadı.bence glee'yi glee yapan en önemli unsurlardan biri bu. hepimiz burt hummel gibi bir baba, will shuester gibi bir öğretmen ve new direction üyeleri gibi dostlar istedik yanımızda. esas olanın sevgi olduğunu ve herkesi sevebileceğimizi öğrendik.

mevlana'nın ''ne olursan ol gel'' sözünü düstur edinmiş kocaman bir kucaklama gibiydi bu...
    tekrar görümek üzere glee. hoşçakal.
hesabın var mı? giriş yap