• aldığımdan itibaren arabanın yol tutuşuna olumlu bir etki yaptığını düşündüğüm lastik. ya da bana öyle geliyor bilemem ama michelin pilot primacy'den daha fazla yere yapışıyor araba sanki virajlarda. velhasıl alalı bir buçuk yıl oldu şimdilik memnunum.
  • turanza'dan yumuşak, michelin'den sert. piyasanın en iyisi michelin tabiki. fakat türkiye'deki yol yapısına göre en iyi tercih olabilir efficient grip. michelin'e yazık oluyor bu yollarda tabi.
  • performance serisi ile yol sesi daha da aza indirgenmiş, daha konforlu hale gelmiş lastiktir. an itibariyle yalnızca iki ay evvel üretilmiş olanlarına kolaylıkla sahip olunabilir. michelin kadar el de yakmamaktadır. memlekette bavyera asfaltlarına sahip olmadığımızdan michelin'den ziyade benim de tercih sebebim olmuştur.
  • yaptığım uzun süreli araştırmalar sonucunda, 185/60 r15 ebatlarında, türkiyede kullanılabilecek optimim lastik modeli.
    ayrıca uluslar arası testlerde de son derece tatmin edici sonuçlar sergiliyor. link

michelin'in genel olarak ön plana çıksa da, vatanımın mevcut yol koşullarında heba oluyor.
  • yanakları michelin gibi balon yapmayan , kaliteli güvenli lastiktir. abuk subuk diger lastiklere bosa para vermeyip düsünmeden alınması gereken lastiktir.
    lastik ki, yumusaklık, saglamlık ve yol tutuş kalitesi dengesi en zor kurulan ürünlerden biridir. illa birinden birini goz ardı edeceksiniz. benim gibi kararsız tüketiciler icin lastik diyince , hem kullanım keyfi , hem yol tutusu hem de saglamlıgı acısından dengeyi bulmus tek lastiktir.
  • 4 sene 55 bin km'de ömrünü tamamlamış lastiktir. bu da fotoğrafı:

http://i.hizliresim.com/obxp3q.jpg

diş derinliğinde problem yok ama dördünde de içten yıpranma var. en azından 1 sene daha götürür diye umuyordum ama olmadı. aracımın fabrika çıkışı üzerinde bulunan lastiklerdi. kış geçsin başka markalara bakacağım artık.
  • goodyear efficientgrip suv 235 55 17 adına konuşacak olursam , 1000 km'yi devirdi. nokian'dan sonra yol sesi inanılmaz kesildi. kullandığım süre zarfında yol tutuş, yağmurlu havalarda yokuşta kalkış sırasında gibi durumlarda bir problemini görmedim. suv modeli için tavsiye edebilirim.

edit: 14 aylık 35 bin km'den sonra tecrübelerim şöyle. araba içerisinde belli hız aralıklarında uğultu yapmaya başladı. lastik üzerinde herhangi bir parçalanma ve ufalanma sorunu yok. yaz lastiği mevsimi için konuşacak olursam hiç bir hava koşulunda zor durumda bırakmadı. her ne kadar 4*4 olsada araç , en son lastiğin ne zaman sardığını hatırlamıyorum . yol tutuşu güzel , viraj içerisinde yüksek hızlarda hiç zor durumda bırakmadı. 35 bin k sonucu diyeceklerim bu kadar.
  • 3 kanallı olan modellerden uzak durulması gerekiyor.
    uluslararası lastik test sonuçlarında hep en üst sıralarda gelen bu 3 kanallı olan model değil zira. bu 3 kanallı olan model türkiye'de üretilen maliyeti kısılmış model.
    renault marka araçların sıfırlarında genelde bu tipten oluyor ve orijinali ile, yani 4 kanallı olan ile arasında dağlar kadar fark var.
  • bu lastiğin 4 kanallı modelini 2019 yılında aldım. ilk iki yıl gayet yumuşak hamurlu ve güzel performans gösteren bir lastikti. 20.000 kilometre sonra ve 3.yılında hamuru aşırı sertleşti ve en ufak yerde dahi kuru ve sıcak zeminde kızaklanma ve patinaja düşme eğilimi gösterdi. bu sene 4.yılımız ve 30 km hızla gittiğimde ve ani fren bastığımda dahi kızaklanıyor. perdahsız düz asfaltta kesinlikle patinaj ile kalkıyorum toplamda 45.000 km yol yaptım ve bundan sonra bir daha goodyear almam. elimdeki lastikler polonya üretimi. bu arada aradım 1.3 multijet fiat punto. ayrıca kışın kış lastiği takmaktayım. lastiklerimde sök tak yapılmıyor. yazlık takımım ayrı jant ile kışlık lastiklerim ayrı jant ile depolanıyor.
hesabın var mı? giriş yap