• tabi ki google maps. babaannemin oturduğu sokağa bakayım dedim bir gün sokak görüntüsünden ne göreyim bahçenin duvarında babaannem oturuyor. o gün bugündür google maps.
  • rota yeniden oluşturuldu!

bu uyarıyı duyduğum an kendimi aptal gibi hissediyordum. birbirine çok yakın iki yol ayrımında yandex'in okunun nereye gittiğini anlayana kadar yanlış yolu seçip sonra da dönüp duruyordum yollarda. o nedenle "yandex asla!" diyorum.

google maps'te, çok güzel düşünülmüş bir detay var. yol ayrımlarında "çatalın sağından/solundan devam ediniz" diyor. böylece ayrıma geldiğinde ikilemde kalıp hangi yoldan gideğini düşünmüyorsun ve devam ediyorsun.

yandex'in tek olumlu tarafı, görselliği ve seslendiren kadının ses tonunun google maps'tekinden daha güzel olması. başka da ilgimi çeken bir şeyi yok.

google maps'in ise görseli zayıf ve seslendiren kadının ses tonu çok ama çok itici. erkek sesini dinlemek de pek cazip gelmediğinden o sesle idare ediyorum. şenay gürler'in ses rengine benzer huzur veren bir ses tonuyla seslendirilse bakkala giderken de kullanırım yani.

yalnız google'ın da güneybatı yönünde ilerleyiniz demesi, yıllar önce gördüğüm bir karikatürdeki * durumu canlandırıyor bende. karikatürde, köyün meydanına topladığı köylülerin fotoğraflarını çeken fotoğrafçı köylülere: "evet şimdi hepiniz objektife gülümseyin" diyor; köylüler de "he? hö? ne?" diyerek şaşkınlıktan yamulmuş gözlerle başka başka yerlere bakıyorlardı.

güneybatı yönü ne yahu? amerika mı burası? "solunu ilerideki sarı binaya var, ışıklardan tam sağdan devam et" falan demen gerekir.
  • navigasyon kısmını bilmem de uydu görüntülerinde türkiye'de yandex'i tercih ediyorum. google ile baktığınızda görüntü çok bulanık oluyor. bu da türkiye'ye özgü bir durum.
  • bir üstteki girdiyi onaylamak adına yazıyorum; uydu görüntüsü klasmanında "daha fazla yakınlaştırma ve daha detaylı resim" hizmeti ile yandex, ciddi anlamda daha iyi.
  • istanbul için google maps ile evden bakkala 300 liraya gidersiniz.

minimum bir köprü ve iki paralı yoldan geçirir muhakkak.
  • yandex ileride kaza diyor. gidiyorum kaza maza yok. (cenazayi bile kaldırmışlar)

google sola dön diyor. sola dönüş yasak. (önce sağdaki cebe girip, sonra karşıya geçmek lazım).

2024 yılında maps teknolojilerinin bu kadar kötü olması anlaşılabilir bir durum değil. bir türlü adam gibi maps uygulaması bulamadım.

bu arada google, senin ben güneybatı yönünü sikeyim. sağ ya da sol demek çok mu zor amın oğlu! güneybatı kim amk!
  • google maps açık ara öndedir. trafik yoğunluğu ve rota oluşturma konusunda yandex istenileni veremiyor. defalarca yanlış yöne ve yere sürüklemişliği vardır. ayrıca yandex'in aslında güzel olan uygulaması yorum ekleme ülkemizde maalesef barzolar tarafından kullanılmaktadır ve yandex buna hala çözüm bulamamıştır.

barzolar şekil 1a
  • ikisini de gayet aktif olarak kullanıyorum. iş telefonunda motor kullanırken yandex, şahsi telefonda google kullanıyorum. bundan yola çıkarak ibre daha çok google'dan yana.

yandex bazen öyle yollara sokuyor ki, ancak 4x4 arazi aracı çıkabilir. merdivenden oluşan yokuşları bile yol olarak görüyor. ulan altımda scooter motor var, "kanka gir ya, sen geçersin buradan" diyerek sadece çukurdan ibaret olan yerlere çiziyor rotayı. benzinliğin içinden bile rota oluşturduğunu bilirim.

google ise daha garanticidir. "kanka en iyi yol, en çok gittiğin ve bildiğin yoldur" diyerek çizer rotayı. "aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın" mesajı verir. hiç öyle maceralar peşine düşmez, seni en garanti şekilde gideceğin yere ulaştırır.

işte tüm bunlardan dolayı ben google diyorum. ayrıca seslendirme yapan ablanın sesi daha güzel, öteki biraz böyle oturaklı bir kadın gibi geliyor bana.
  • hızlı başlama olarak yandex daha pratik diğer taraftan yandex in en büyük dezavantajı bir birine çok yakın sokaklara girdiğinizde navigasyon kafayı yiyor, gps verisini tam hesaplayamayip bi yan caddeye bi diğerine gidip geliyo, google mapsde bu sorunları yaşamıyorum, google mapsin en büyük eksiği ise favori adresleri bulup başlatmak hiç pratik değil
  • işim satış ve bütün gün yollarda olduğum için bu ikisini de gayet aktif kullanıyorum ve ikisininde ciddi avantaj ve dezavantajları var.
    google'ın avantajları
    - neredeyse her firmayı isimden bulabiliyor.
    - sesli desteği daha anlaşılır.
    - dönmen gereken sapağı ismi ile verdiği için üst üste binen yollarda şaşırmıyorsun.
    - trafik bilgileri daha güncel
    yandex'in avantajları
    - hız sınırlarını, hız kameralarını ve polis tuzaklarını gösteriyor.
    - google'a kıyasla çok daha kısa alternatif yollar ve kaçışlar gösterebiliyor.
hesabın var mı? giriş yap