• google maps'in türkiye için resmi ios ve android app'ının olmamasından dolayı yandex'e ılımlı bakıyorum buna rağmen yol bulma konusunda yandex pek iyi değil. hatta alternatif hat çizilemediğinden google maps'e göre çok kötü. google maps içinandroid için apk ile sorunu çözmeme rağmen jailbreaksiz ios için bir çözüm yok. yandex'in hız gösterme özelliği bayağı iyi ama kalan süreyi hesaplarken hızı değil, kendisine göre belirlediği hız sınırlamalarını kullanması kötü. otobanda giderken 100km/s hızla giderken kalan süre 60km/s e ayarlı olması can sıkıcı.
  • türkiye desteği verdiği andan itibaren yandex'i her konuda kelimenin tam anlamıyla ezip geçmiştir. yandex ile kaybolup defalarca çıkmaz sokak vs. girerken google maps hem şehir içi (istanbul) hem şehir dışı elinizle koyduğunu gibi bulduruyor. test edildi ve onaylandı.

edit: küfürü kaldırdım, kendim rahatsız oldum.
  • yandex navigasyonun google maps'e fark attığı aşikar. kaldı ki güncellediği son yeniliklerle birlikte kavşağa gelmeden önce, kavşak ayrımları, hız limitleri ve limitleri düzenleme opsiyonunu kullanıcılarına sunma tercihini bırakması.

bunun da yanı sıra otomatik yakınlaştırma, sesli komut verme özelliği (bkz: hey yandex) gibi.

buna istinaden gittiğiniz yerleri tek tek kaydedebilme özelliği ve bu özelliğin e mail adreslerimize entegre edilerek saklanması.

yön bulma kolaylığı, yol üzerindeki güzergahların kırmızı, sarı, yeşil oranlarının gerçeklik tutarlılığının doğru olması gibi gibi bir çok özellikler.

ayrıca yandex ekibine de buradan teşekkürlerimi iletiyorum. bu özellikleri kullanıcılarına ücretsiz sunduğu için ve sık sık yenileme yaptıkları için.

düzeltme: masa üstü haritalar için değil, sadece telefonda kullanılan navi için yorum yaptım.

sonuçta o da haritaların bir ürünü.
  • istanbul içinde trafik yoğunluğunun doğru gösterimi ve alternatif rotalar konusunda yandex açık ara öndedir.
  • işim satış ve bütün gün yollarda olduğum için bu ikisini de gayet aktif kullanıyorum ve ikisininde ciddi avantaj ve dezavantajları var.
    google'ın avantajları
    - neredeyse her firmayı isimden bulabiliyor.
    - sesli desteği daha anlaşılır.
    - dönmen gereken sapağı ismi ile verdiği için üst üste binen yollarda şaşırmıyorsun.
    - trafik bilgileri daha güncel
    yandex'in avantajları
    - hız sınırlarını, hız kameralarını ve polis tuzaklarını gösteriyor.
    - google'a kıyasla çok daha kısa alternatif yollar ve kaçışlar gösterebiliyor.
  • google maps büyükşehirlerde yandex maps kırsal yerleşkelerde kapısı çalınacak uygulamalardır. inlerin cinlerin top oynadığı yollarda google maps yandexe göre yetersiz kalmaktadır.
  • açık ara google'in kazanması gereken karşılaştırma.
  • google maps açık ara öndedir. trafik yoğunluğu ve rota oluşturma konusunda yandex istenileni veremiyor. defalarca yanlış yöne ve yere sürüklemişliği vardır. ayrıca yandex'in aslında güzel olan uygulaması yorum ekleme ülkemizde maalesef barzolar tarafından kullanılmaktadır ve yandex buna hala çözüm bulamamıştır.

barzolar şekil 1a
  • herkes navigasyon kısmını karşılaştırmış. ben haritalarının detay düzeyinden bahsetmek istiyorum.
    türkiye haritaları için karşılaştırırsak, şehir merkezlerinde google maps öndedir. ama şehri dışı, dağ taş arazi bakıyorsanız, küçük anadolu şehirlerini araştırıyorsanız yandex maps'in görüntü kalitesi çok daha iyidir.
    ben ikisini de ihtiyacıma göre kullanıyorum.
    bir de google daha geç yükleniyor benim aletlerde. ayırdığı server daha düşük sanki ülkemize.
  • navigasyon kısmını bilmem de uydu görüntülerinde türkiye'de yandex'i tercih ediyorum. google ile baktığınızda görüntü çok bulanık oluyor. bu da türkiye'ye özgü bir durum.
hesabın var mı? giriş yap