1061 entry daha
  • eskrim kursları hakkında konuştuğumun ertesi günü instagram’da eskrim kursu reklamı çıktı .
    algıda seçicilik midir tesadüf müdür bilemiyorum .
    ama ilginç..
  • var böyle bir şey, android, ios fark etmiyor. bazen bir şey hakkında konuşuyorsun hop facebookta reklamı çıkıyor. kaç kere yaşandı, tesadüf olamaz.
  • kesinlikle katılıyorum. yalnızca google değil, instagram, facebook, vodafone ve diğer gsm operatörlerinin de gizlilik ilkesi, mahremiyet dinlemeden bir şekilde dinlediklerini ve reklam olarak karşımıza sunduklarını yaşadık.

işyerinde bu konu üzerinde tartıştık. tartışan 8 kişiden 2 si konuya inanmıyor. biz de bak abi hiç reklamı çıkmayacak bir konuyu gündeme getirelim herkes söylesin bakalım gün içerisinde neler çıkacak dedik. inanmayan arkadaş da konuyu "samuray kılıcı" olarak belirledi. samuray kılıcı nasıl bir şekilde reklam olabilirdi ki ? ama oldu. 2 saat sonra arkadaşlarımızdan birisi yanımıza geldi ve telefondaki reklamı gösterdi peki neydi?

"samuray bıçakları"

böyle bir tesadüf olabilir mi?
  • uygulama izinlerini gözden geçirmek gerekiyor. iptal edilebiliyor diye biliyorum.
  • google hesabınız içindeki web ve uygulama etkinliği altında yer alan konuşma ve ses kayıtlarını dahil et seçeneği aktifse zaten onayı vermiş oluyorsunuz. yani bu bir sır değil.
  • siber güvenlik yüksek lisansa başladıktan sonra whatsapp instagram ı telefonumdan kaldırdım zaten facebook kullanmıyordum. sadece google ya da facebook ( şirket ) bunu yapmıyor bir çok uygulama bu amaca hizmet ediyor. bir kısmı aktif dinleme yaparken uygulamaların çoğu pasif dinleme modunda. belirli sözcükler söylendiğinde kayda almaya başlıyor.

dijital dünyaya hoşgeldiniz.

not :sizi kim ne yapsın dinlesin diyen andavallara dikkat etmeyiniz.
  • tamamda telefonu ilk aldığınızda google ile sözleşme yapıp beni dinleyebilirsin hakkı veriyorsunuz, bu kadar bilimkurguya çekmenin bir anlamı yok.
  • root varda adaway

root yoksa blokada kurun da kurulun şu reklamlardan. sözlük uygulaması tarayıcılar youtube vb ne varsa reklam görmüyorum zaten aksine de katlanamıyorum.

konuya dönersek bu dinleme olayı resmi zaten ama halen sen kim köpeksin dinlesinler seni diyen herifler sizin yeriniz kahvehaneler ve ahaber.
  • t: hatalı tanım.

telefon ile sizi dinliyordur, telefonu niye dinlesin.

işin şakası bir yana, bunun açıklaması şu; google başta olmak üzere, mikrofon erişimi olan uygulamalar, konuşmalarınızı yazıya döküyor. başta, ok google denildiğinde harekete geçsin diye tasarlanan bu durum, konuşmalar içinde geçen ilgili reklam verenlerin tespit edilmesi ile devam etti. ya da en baştan amaç zaten buydu.

çözüm : uygulamaların mikrofon erişimini kapatın.
  • tam da bu konuda yazılan bir makale var. işte şurada
547 entry daha
hesabın var mı? giriş yap