*

• iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak için iki haftadır okula gitmeyip isveç parlamentosu önünde oturan 15 yaşındaki kız.

verdiği röportaj

“bunu yapıyorum çünkü başka kimse bir şey yapmıyor. yapabileceğimi yapmak, benim ahlakî sorumluluğum. politikacıların iklim sorununa öncelik vermesini, iklime odaklanmasını ve onu bir kriz olarak ele almasını istiyorum.”

senin aklına kurban çocuk.

(bkz: karbondioksit miktarının giderek artması)

edit: bu kızı takip etmeye başladığımda 5bin takipçisi vardı. bundan bir şeyler olacak diye düşünüp sonrasında adını sözlük'e taşıdım ve süreç içerisinde ciddi ses getirdi. çünkü göz var izan var. olayın nereye varacağı belliydi. bakalım nasıl bir figür çıkacak sonunda.

edit2: tüketim toplumu, iklim krizi ve sosyal medya adlı bir podcast yaptım, dileyen dinleyebilir.
  • "şahsen ben iklim değişikliğinin ciddiyetini 12 yaşımda kavradım.ilk başlarda bunun doğru olamayacağını düşündüm.çünkü doğru olsaydı tüm televizyonlarda bunun gösterilmesi gerekirdi.insanlığın top yekün yıkımından daha önemli ne olabilirdi ki?"

bakın bu çocuk 15 yaşında.

greta

1967'de abd'deki muadili sayılabilecek bu ablamız da şu şekilde ırkçılık temalı farkındalık yaratmaya çalışmış:

janis
  • dünyadaki tüm politikacıların örnek alması gereken, farkındalığı yüksek, sorumluluk sahibi çocuk. dünyanın her açıdan güzelleşmesi için böyle çocuklara ihtiyacımız var. umarım çabaları sonuçsuz kalmaz ve ses getirir.
  • daha 15 yaşında dünyayı peşinden sürükleyecek kadar güçlü bir zekayı nasıl kullanacağını keşfetmiş, sosyal etkileşim sorununa rağmen doğrunun ve gerçeğin haykırılmasının önünde engel olamayacağının dahiyane veteranı.

--- spoiler ---

"çünkü varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız ve bu çılgınlığı sürdürecek zamanımız yok.
    --- spoiler ---

varoluş sancısı çekmenin yaşı da yok, buna fırsat da yok,çünkü yok oluyoruz, ayağa kalkın! "liderler hoşlansın ya da hoşlanmasın ayaklanacağız" demiş sevgili greta.

size yalvarmaya gelmedik

dünyanın sonuna geldiğimiz anlaşılmaz ve bir an önce harekete geçilmezse neler olacağını da aşırı yağışlar ve seller nedeniyle artık iklimsel sinyallerin devamında neler olacağını da tabiat hepimizin kafasına vura vura öğretecek. kabul edin yada etmeyin gerçekler değişmez ve artık romantik çevrecilik dönemi bitti, ciddi felaketler kapımızda.

alametler
  • iklim hareketinin lideri olmaya aday 15 yaşındaki isveçli kız. dünyanın çok farklı bölgelerinden binlerce çocuk greta'nin çağrısına cevap veriyor.

neler yaptığı ile ilgilenenler için:

http://acikradyo.com.tr/…etmek-icin-okulu-kiriyorum

http://acikradyo.com.tr/…r-seyler-yapmak-zorundayim

http://bianet.org/…-kimsen-ve-neredeysen-bize-katil
  • bizleri mücadeleye çağıran çocuk: iklim grevi çağrısı
    konuyla ilgili harekete geçebilecek insanların yerelde birbirlerini bulmalarını sağlayacak bir platforma ihtiyaç var.

edit: renkli tişörtler giyip barış işareti yapmanın ötesine geçebilecek tepkiler geliştirmeli ve sivil itaatsizlik üzerine kafa yormalıyız.
  • yeni yüzyılın çevre eylemcisi. cop 24 toplantısında (conference of the parties to the united nations framework convention on climate change (unfccc)'in resmi olmayan adı) yaptığı muhteşem konuşmada taşı tam gediğine koyarak çevre suçlusunun kapitalizm olduğunu açık seçik bir biçimde anlatmıştır. konuşmanın tam metni aşağıdadır;

"adım greta thunberg, 15 yaşındayım ve isveç'ten geliyorum. burada iklim adaleti için konuşuyorum. birçok insan isveç'in sadece küçük bir ülke olduğunu ve ne yaptığımızın önemli olmadığını söylüyor. ancak, fark yaratmak için hiçbir zaman küçük olmadığımızı öğrendim. ve eğer,birkaç çocuk sadece okula gitmeyerek dünyanın dört bir yanında manşetlere çıkabiliyorsa, gerçekten istersek birlikte neler yapabileceğimizi hayal edin. ancak, bunu yapabilmek için ne kadar rahatsız edici olursa olsun açık konuşmak zorundayız. siz sadece hiç bitmeyen yeşil ekonomik büyümeyi konuşuyorsunuz çünkü popüler olamamaktan korkuyorsunuz. yapılması mantıklı olan tek şey imdat frenini çekmekken, siz sadece, bizi bu duruma getiren aynı kötü fikirlerle ilerlemekten söz ediyorsunuz. biz çocuklara bıraktığınız şeyin böyle bir yük olduğunu itiraf edecek kadar bile olgun değilsiniz.
    popüler olmak benim umurumda değil. iklim adaleti ve yaşayan bir gezegen umurumda. oldukça az sayıda insan muazzam miktarlarda para kazanma fırsatlarını kaybetmesin diye uygarlığımız feda ediliyor. benimki gibi ülkelerde yaşayan zengin insanlar lüks içerisine yaşayabilsin diye biyosferimiz feda ediliyor. birkaç kişinin lüksünü ödeyen şey birçok kişinin acısıdır.
    2078 yılında 75. doğum günümü kutlayacağım. çocuklarım olursa belki de o günü benimle geçirecekler. belki bana sizi soracaklar. belki, harekete geçmek için hala vakit varken neden hiçbir şey yapmadığınızı soracaklar. çocuklarınızı her şeyden çok sevdiğinizi söylüyorsunuz ama, böyle olmasına karşın onların gözleri önünde geleceklerini çalıyorsunuz. politik olarak neyin olanaklı olduğunu konuşmak yerine yapılması gerekenlere odaklanmadığınız sürece umut yok. bir krizi kriz olarak ele almadığımız sürece çözemeyiz. fosil yakıtları yerin altında bırakmamız ve dürüstlüğe odaklanmamız gerekiyor. ve bu sistem içinde çözümlerin bulunması olanaksız. belki de sistemin kendisini değiştirmemiz gerekiyor.
    buraya, umursasınlar diye dünya liderlerine yalvarmaya gelmedik. bizi geçmişte görmezden geldiniz ve yine görmezden geleceksiniz. bahanelerimiz tükendi ve zamanımız da tükeniyor. buraya hoşunuza gitse de gitmese de değişimin geleceğini bildirmeye geldik.
    gerçek güç insanlara aittir. teşekkür ederim."
  • “oldukça az sayıda insan, muazzam miktarlarda para kazanma fırsatını kaybetmesin, lüks içinde yaşasın diye medeniyetimiz yok oluyor.” işte tüm mesele bu.

az sayıda kelimeyle ne çok şey anlattı bu çocuk. boyan slat da böyleydi. şimdi büyük işler başarıyor.

bizim çocuklarımız da iyi ama rol model alacakları kişiler yok. bizler de iyi örnek olamıyoruz. anca şeyma’yı, enes’i, danla’yı takip ediyorlar. onlar da sağolsun (!) sadece zevk almak ve tüketmek üzerine kurulu hayat tarzlarını sergiliyorlar. söylesen “beğenmiyorsanız izlemeyin”, “ama bizi siz ünlü ettiniz” falan diyorlar.
  • yüzümü umutla güldüren muhteşem insan.. umarım tüm dünyaya kıvılcım olur.o etkiyi yaratacak zekası,hitabet yeteneği ve enerjisi var bu kızın çünkü.çok istiyorum tüm dünyaya örnek olmasını.
  • zamanla tüm dünyanın taniyacaği cesur yürek.buralar çok değerlenir.
hesabın var mı? giriş yap