• hiç bi zaman ortası olmayan, zayıf olabilme ihtimalinin bulunmadığı durum.

çalışıyorsanız iş ortamında erkek egemen topluluk içerisinde kendinizi yaptığınız işle kanıtlamaya uğraşırsınız. herşey yolunda gitse bile yeterli olmaz, ne de olsa "kadın"sınız.
    işyerinizde sizi erkekler kabul ediyor ve başarılı buluyorsa bu sefer sizden alt kademede yer alan kadınlarla uğraşmak durumunda kalırsınız. küçük hesaplar, laf ebelikleri ile sizi alt etmek için çabalarlar.
    çevrenizde sorunlar yaşayan insanlar varsa telefonlarındaki "hızlı arama" ekranında sizin isminiz yer alır. çünkü sizin herşeye bir çözümünüz ve işleri tersine çevirebilecek bir planınız vardır.
    çoğu zaman umursamaz, kimi zaman vurdumduymaz, az da olsa merhametsiz durumuna düşebilirsiniz.
    çalışmıyorsanız bir çok insanı idare etmek, onların huyuna suyuna giderken bildiğinizi okumak üzere taktikler geliştirmeniz gerekir.
    yine çalışmıyorsanız "elin ağzına laf vermeyelim" diyerek bir çok olayın üzerini kapatıp, yönlendirme mekanizması ile olayların akışını değiştirebilirsiniz. ya da bunu her daim yapmanız mümkün.

herşeye çözümünüzün olması, kimseye ihtiyaç duymadan ayakta kalabilecek olmanız, yerine göre değişmenin iyi birşey olduğunu düşünmeniz sizi çoğu zaman "ben bunları anlamıyorum ya" moduna getirebilir. aldırmayın, geçiyor.
  • güçlü olduğu, olması gerektiği söylenmiştir ve artık bunlara kulak tıkama vakti gelendir. karşısında güçlü duracak kadar ciddiye almayın hiçbir şeyi! göreceksiniz her şey aslında ne kadar kolaylaşacak. yapabiliyorsanız güçsüz ve ciddiyetsiz olun ve bunun tadını çıkarın evet. (gereksiz bilgi: henüz yapamadı).
  • tapılır ki buna.
  • benim bu.
    1 dakika içinde 15 şınav çekebiliyorum.
  • wildwoman kurtlarla koşan kadın şeklinde kendisini tanımlayanları biliyorum. sanki bana amazon anasını satayım. işine gücüne bak kimseye eyvallahın olmasın. cinsiyetin ne önemi var her insanın sahip olması gereken özellikler bunlar. genelde sevgililerinden eşlerinden ayrıldıkları zaman bu sıfatları takarlar kendilerine. her zaman güçlü olduklarını söyleyenleri bilemiyorum da bu versiyon komik oluyor.
  • güçlü olduğunu habire belirtme ihtiyacı duymayan kadındır. hatta bu özelliğiyle övünmek çok umrunda olan bir şey de değildir.

öte yandan her kadın, "güçlü kadın"dır. yani öyle kabul edip geçmek iyisi. yoksa bunun aksini iddia edip tartışmaya tutuşmanın ne gereği var, çok uzun sürer mevzu.
  • geceleri evinde tek başına kalabilen kadındır. korkmadan tabii ki.
  • çalışan, para kazanan filan değil, istediklerini söyleyebilen kadındır.
    neyi isteyip, neyi istemediğini bilen kadındır. nabza göre şerbet vermeyen, karakteri olan kadındır.
  • diyince aklıma george sand gelir. kaderin ne acı bir cilvesidir ki kadının en güçlüsü dediğimizin adı da, erkek adı olmayınca civarda pek rağbet görememiştir. (bkz: #43393013)

cigara içmiş pantolon giymiş (*) yazmış çizmiş söylemiş, bunlar ayrı mesele de, eteğinin -pardon, yeleğinin- altından ne cevherler çıkarmış, onlar ayrı mesele. (bkz: #26003496) (bkz: #30976715) (bkz: #31105224)

coco chanel de böyle yapıyordu, bunda ne var demeyin. hatta diyin de ben de "o da güçlü kadındı, eteğinden -pardon, şapkasından- salvador dali, igor stravinski gibi nice adamlar geçti diyim. (bkz: #31416446)

(sözlük, entariyi yazmaya ğlen üstü başlamıştım... tamamlamadan önce matmazel şanelin geçtiği entaride biraz potluk vardı, konuya dair yazanın ilgisini çektim, makul buldu talebimi, düzenledi... sonra oturdum coco chanel & igor stravinsky seyretmeye... fakat filmi bitiremedim sözlük, başrol iskandinavı bile izlemeyi bitirtmeyi sağlayamadı -severim mikelseni-. neyse sözlük ne diyordum... güçlü kadın, galiba benim en güçlü gördüklerim biraz fransız kadını... yukarıda saydığım iki şahsiyetin hayatlarını irdeleyen iki filmin -aror'u juliette binoche, les enfants du sieclede; gabriyel'i audrey tautou, coco avant chanelde canlandırdı- iki ayrı muazzam güçlü fransız kadını tarafından canlandırılması ayrı bir fransız kesişmeşi oldu... ne diyordum, hayat, fransız kadınlar, güçlü kadınlar...)
hesabın var mı? giriş yap