• gündüzün şerri gecenin hayrından iyidir; ne iş yapacaksan gunduz yap gecede iş yok anlamına gelen özlü söz.. bizim bir biyolojici var, diyor ki "karanlik korkusu ilk çağlardan gelen yırtıcı hayvanlardan korunma içgüdüsünün bir sonucudur " (yırtıcı hayvanlar gece avlanırmış)..
    bu sözün özünde de böyle bir şey var herhalde, ha bir de babam kullanır bu lafı..
  • eskilerin sikca kullandiklari,sabah bakariz ona seklinde bi kacisa tramplen olan iddia.bugunun isini yarina birakmada derler halbuki,sabah ola hayir ola da.zitdir biraz bunlar birbirine
    bi de iki gazetedede bu isimde yazarlar yok herhalde.yapma o espriyi bence,birak kalsin.
  • arap atasözüdür.
  • türkçeye erken kalkan cok yol alir olarak kote edilmiş söz. pek makul.
  • bugunun i$ini yarina birakmak icin ideal mazerettir..
  • yoğun kar yağışı sebebiyle kapanacağını düşündüğüm çanakkale-bursa yoluna çıkmadan önce 30. level mage tonlamasıyla babamdan duyduğum söz öbeğidir.

-alo! baba! ya bu gece mi yola çıkayım yarın sabah mı gideyim bursa'ya? sen bilirsin bu yolları?!

[gök gürültüsü efekti] + [saruman'ın büyü yaparken ki ses tonuna yakın bir ton]

+gündüzün şerri gecenin hayrından iyidir!
    -peki baba...

ben * ve yol arkadaşlarım bu sözü ilk defa duyduğumuz için bayağı bir etkilenmiştik.
  • gecenin kendi havası birçok şeyi değiştirir. bir şeye üzülürken mesela, gece üzüntü on katına çıkar, yalnızlık, karanlık, sessizlik sorunu zihnimizin sessiz derinliklerinde büyütür de büyütür. ama gündüz dikkatimizi o kadar yoğunlaştıramayacağımız için hem o kadar üzülmeyiz, hem de etkileşimden kaçamayacağımız için karşılaşacağımız birileri bize bir takım başka önerilerde bulunabilirler. ben bu sözün daha çok yapılacak işte karşılaşılabilecek olumsuzluklar karşısında alınmış bir tedbir olduğunu ve aslında temel olarak basit işler için söylendiğini düşünüyorum. yani bu söz kısmen doğruolmakla birlikte her koşulda geçerli değildir. tez yazan falan birine deseniz mesela, gündüz yaz, gece yat uyu diye, siz daha gündüzün hayrı demeden size çok nahoş cevaplar verecektir. bedensel ağırlıklı işler için gündüz, zihinsel ağırlıklı işler için gece iyidir.
hesabın var mı? giriş yap