• cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirdiği tek adam rejiminin yeni nanesi.
    akp-mhp hükümetinin covid-19 bahanesi adı altında dayattığı mantıksız yasak.
    kanunen doğru olmayan yasak.
  • perşembe gününden stok yapılması tavsiye edilir.
  • kimse çıkıp bir gün "şeriat ilan ediyoruz" demeyecek, biz bir gün uyandığımızda adı konulmamış bir şeriat yasasına tabi olduğumuzu anlayacağız.

yıl 2016, 15 temmuz ile birlikte gelen olağanüstü hal. tam7 kere uzatıldı. 2018'de bitti.
    yıl 2017, hileli bir referandum ile sembolik cumhurbaşkanlığı bir kişinin mutlak gücüne çevrildi.
    yıl 2020, pandemi bahanesiyle sokağa çıkma yasakları uygulandı, sokakta sigara içme yasağı uygulandı. gündüz serbestken gece sokağa çıkma yasağı uygulandı ve şimdi de hafta sonu markete gidip ihtiyaçları karşılamak serbestken marketten alkol satın almak yasaklandı.

kimse sesini çıkarmıyor.
    kimse sorgulamıyor.
    kimse sormuyor bu alkol hafta sonu alınınca insan sağlığına virüs karşısında olumsuz bir etki yapıyor mu? diye.

eskiden soruluyordu.

türk vatandaşı

ya soru sorumasını unuttu,
    ya soru soracak zekasını kaybetti.
    ya da en kötüsü: devlet benim adıma düşünüyor nasıl olsa diyerek sorgulamasını kaybetti.

hafta sonu sokağa çıkma yasağı nasıl kabul edildiyse hafta sonu alkol yasağı da kabul edildi.

türkiye'de sigara ve alkolü komple yasaklayamazlar çünkü en büyük vergi kalemleri buradan geliyor. komple yasaklayamıyor ama işte bunun adı o adı konmamış şeriat.

türk vatandaşı baştan kabul etti, sorgulayan sesini çıkartamadı.

özgürlük? teker teker elinden alınıyor.
  • türkiye'de bu yasağa karşı insanların düşündükleri:

alkol kullanmayanlar: 2 gün içmezsen ölmezsin. 2 gün sabredemiyor musun?

kendini akıllı sananlar: perşembeden stok edin arkadaşlar.

yasak konulmasını umursamayanlar: cuma günü benim evin bakkalından alırız. benim bakkal tanıdık, hafta sonu sonu alırım, yasak falan hikaye.

alkol fiyatlarını protesto edenler: ben zaten evimde alkolümü yapıyorum, yasaktan bana ne...

siyasal islam grubu: kafir, şerefsiz, hain, haram zıkkım olsun, bir tarafından çıksın.

artık söylemekten yorulmuşlar:

+ saat 22:00-06:00 alkol yasağı olmadan,
    + (şimdiki usulde) 20:00 alkol satan yerler kapanmadan (eski usulde) 22:00'da alkol yasağı başlamadan,
    + hafta içi gece ve hafta sonu komple sokağa çıkma yasağı olmadan,
    + alkol tüketilen mekanların ve sokakta sigara içmenin salgın sürecine negatif etkilediğinin devletin kanıtlaması olmadan,

- insan gibi sokağa çıkabildiğimiz,
    - insan gibi istediğimiz saatte alkol satın alabildiğimiz,
    - insan gibi fiyatlarla alkol ve sigara kullanabildiğimiz

ve alkol almamızın da konu edilmediği bir ülke istiyorum.
  • "ya ne büyüttünüz arkadaşlar, şimdi bir türk boğaza karşı rakısını içecek diye çözüm sürecinden vaz mı geçelim" - malum kesim.

bu işler hem sırayla hem parayla.
  • hafta sonu serbest bir şekilde alışveriş yapabildiğim herhangi bir markette satılan alkolü yasaklamanın mantığı nedir bir türlü anlayamıyorum. bu konuda emeği geçen herkesin abv.
  • 70'lerdeki margarin stokçularına evrildik.
  • tum yasaklar gibi kalıcı olacak uygulama.
  • alkol satışlarını artıran yasaktır. normalde belki 10-15 günde bir içen beni her cuma alkol almaya teşvik etmektedir.
  • alkol yasağı başladığından beri istemsizce stok yapıp hafta sonu stok eritiyorum. normalde bu kadar içmezdim ben. bir an önce yasağın kalkması gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap