• verilen kaybın büyüklüğü ile ilgilidir. istenmeyen ancak artık telafi edilemeyecek bir sonuç varsa elimizde haklı olmanın anlamı çoktan yitirilmiştir.
  • hakli olan tarafin anlamasi imkansiz olan kavramdir bu. o, hakli oldugu icin, dogal olarak ilahi adalete inanmaya devam edecektir. ama gercek dunyada boyle bir adalet soz konusu degildir ki..
    siz hakli iseniz, zebellah'in (bana da) soyledigi gibi, en iyisi hakli oldugunuz icin odullendirileceginizi, ya da karsi tarafin cezalandirilacagini dusunmeyin. boyle bir durum yoktur. yeterince romantik olanlar disinda kimse sonunda adaletin boy gosterecegine, kotuluk edenlerin cezalandirilacagina inanmaz.
    esas sorun da budur.
    kotuluge dersini ben verecegim diye atilirsaniz ortaliga, ya siz de haksiz duruma dusersiniz, ya da daha kotusu, kendinizden nefret edersiniz bir sure sonra.
    yine de en guzeli "ben hakliyim" diyerek uzulmek ve fakat hicbir sekilde bunun disinda tepki vermemektir. ne siz kendinizi kucultun, ne de ilahi adaletten medet umun. birakin kim ne yaparsa yapsin, hayatinizi rahat ve mutlu surdurebiliyorsaniz, zaten hakli olmanizin odulunu almissiniz demektir.
  • haklı olmak eğer haksız gideni değiştirmek gibi bir sonuca bağlanmıyorsa oluşabilecek durum.
    haklıyım ama değişmedi... işte bu noktada çok da önemli değildir haklılık, eğer masturbasyon arıyorsanız başka...
  • bir bıktım bilmekten sendromu...
  • göte giren şemsiyenin açılmamasıyla ilintilidir.
  • ve akabinde galip gelen haksiz fikrin karsi konulmaz hakimiyetine duyarsiz kalma zorunlulugu ki insana eski yonetim anlayislarini mantikli kilmaya baslayan da budur.
  • aslında söyleyecek çok söz varken söyleyememek, içinizi delip geçen duyguları dile dökmek isterken dökememek, niye yaptın diye soramamak, kendini kötü hissetmek ama anlatamamak, çünkü söylenirse ve anlatılırsa bile söylenen kişinin fikirlerini ve duygularını asla değiştiremeyecek, farklılaştıramayacak sonuçta olan yine bana olucak diye düşünüp en iyisi susmak diye deyip, bunu gerçekleştirebilme eylemidir.
hesabın var mı? giriş yap