• "aman ben mi kurtaracam memleketi, bir enayi ben miyim çıkıp protesto edeyim" düşüncesiyle her şeyi başkalarından bekledikleri için.
  • kaybetme korkusudur. oy verdiği parti yüzünden böyle olduğunu bildikleri için sesleri çıkmamaktadır.
    koyu hukumet yanlısı akbaba mdan biliyorum.
  • halkın yaşadığı durumu diğer ülkelerle değil de kendi geçmişiyle kıyaslaması yüzündendir. bire bir sorduğunda herkes parasızlıktan ve hayat pahalılığından şikayetçi ama gidip kahvede oturan dayıya "zamanında türkiye'ye gelen sıcak parayla inşaat değil katmadeğer üretecek girişim yapılsaydı şimdi emekli maaşın 300 dolar olmazdı. neden bunun hesabını akp'den sormuyorsun?" desen, "ne diyon yiğenim zamanında muz yiyemiyorduk, şimdi her yer duble yol" der. sıradan halkın kendini güney kore'yle kıyaslayacak bilgisi ve vizyonu yok. eski fakir günlerini ve şimdiki büyümeli fakir günlerini biliyorlar. günün sonunda eldekine şükredip oturuyorlar.

anadolu insanının isyankar bir karakterinin olmaması gerçeği var üstelik. türk insanı devleti kutsallaştırır; devletin kendisi için değil, kendisinin devlet için varolduğunu zanneder ve bunu içselleştirir. böyle düşünmeye vatan haini damgası yapıştırır, hoşgörmez. birkaç dangalak siyasetçinin hatasını 20 yaşındaki çocukları on yıllarca canıyla öder, hep vatan sağ olsun der.

osmanlı'daki isyanlara bakın hep azınlıklar çıkarmıştır. oysa anadolu halkı yüzyıllarca orta çağ karanlığına mahkum, fakirlik, cehalet, savaşlar ve ölümlerle boğuşmuştur. dünya savaşından sonra atatürk çıkıp örgütleyene kadar kimse dememiş "aga bu nedir?" canı söz konusuyken bile susup acı çeken millet para için mi isyan edecek? sadece oturup kendilerini kurtaracak bir lider beklerler. o lider biraz yemleyince ölene kadar hiçbir yanlışını görmezler.
  • musluk suyuna antidepresan karıştırılması .
  • az önce twitter'da bir tartışmaya denk geldim. başörtülü bir kadın hükümeti eleştiriyor, başörtüsüz bir kadında "den nasıl başörtülüsün bu hükümeti eleştiriyorsan fetöcüsün" diyor. diğeri de ona "başı açık birisi olarak senin eleştirmen lazım cumhuriyet'in kazanımları elden gidiyor, eleştirmiyorsan kesin bir çıkarın vardır" diyor.
    nasıl bir memleket haline geldik? bu gözler daha neler görecek yarabbim?

not:burda linki paylaşmak usulüme gelmedi merak edenler yeşillendirsin atayım.
  • şükürcülükten geçendir. bakıldığı zaman en üst tabakadan en alt tabakaya kadar herkesin şikayetçi olduğu bir şeyler var ama öteki tarafta yetiştirildiği kültür ve dogmalar insana hep yetinmeyi ve hatta şükretmeyi öğretmiştir.

boktan öğretiler bunu sadece ekonomik anlamda degil her koşulda öyle güzel empoze etmistir ki insana, engelli bir insan gördüğümüz zaman dahi empati kurup hayatı onlar icin nasıl kolaylastiracagimizi dusunmek yerine, onlar adına üzülür ve halimize şükreder geceriz.

aldatılan bir kadın, şiddet goren başka bir kadını görüp şükreder,

hakettigi maaşı alamayan bir adam işsiz başka bir adamı görüp şükeder,

sağlıklı bir insan hasta bir insanı görüp şükreder...

kötü olan şu ki bu algının aşılandığı toplumlar kendini geliştirmek, bulunduğu bok cukurundan kurtulmak için hicbir şey yapmaz. beterin en beterinde bile sükretmeyi marifet zanneder.

sonra sen ben gibiler de gelip entry girer.

neyse buna da şükür(!)
  • siz niye emperyalizme karşı savaş açmak,isyan etmek yerine nimetlerinden faydalanıp külfetleriyle başa çıkmaya çalışıyorsanız o sebeple halkta bu tutumu sergiliyor.
    mazeret küfesinin taşıyamayacağı günah yok.
  • g.t kılı olmaları. diğer kısım zaten yıllardır isyandaydı ama artık onlar da bıktı, bıraktı bu maymunlar için uğraşmayı
  • yavaş yavaş ısıtılan suyun içindeki kurbağa haline getirildiği için, evet.
  • ekmeğe de zam gelse suya da zam gelse kimse isyan etmez.
    çünkü hükümeti sorumlu tutmuyorlar. hükümet yıllardır bu noktada çok akıllıca bir algı oyunu yapıyor.
    vatandaşın karşısında zamlardan sorumlu olarak durmuyor, tam aksi vatandaşla birlikte mağdur rolü kesiyor.
    "amerika ve küresel güçler bizi bitirmek için doları yükselttiler, benzin fiyatlarını yükselttiler. biz de yılmayacağız, hep birlikte mücadele verip dış güçlere ağızlarının paylarını vereceğiz."
    vatandaş da buna inanıp hükümeti karşısına değil yanına alıyor, omuz omuza dünyaya karşı mücadele ettiğini zannediyor.
    kime isyan edecek bu vatandaş? ediyor da twitter üzerinden trump'a falan yürüyor en fazla. amerikaya sövüyor.
    amerika da "vallahi birader gözüm ısırıyor ama ben seni çıkartamadım " diyor.
hesabın var mı? giriş yap