şükela:  tümü | bugün
 • kendisine karşı çok sıcak duygular beslediğim viking. ne zaman aklıma gelse kendisini düşünürüm, onu ıstanbul'a paralı asker olarak getiren şartları ve ıstanbul'da muhtemelen imparatorun katıldığı uzun ve sıkıcı bir dini tören sırasında belki mızrağının ucuya çiziktirdiği yazıyı. belki yükünü iyi tutmuştu memleketine dönmek üzereydi ve imparatorun dini törenleri ne kadar da can sıkıcı oluyordu. onu orada , ağırlığını bir ayağından diğerine vererek kaç yüzyıl sonra kimler tarafından okunacağını aklının ucuna dahi getirmeden adını bir demir parçası ile öylesine kazırken görüyorum: "halvdan buradaydı.."
 • insanların asırlar içinde çok da değişmediğine dair bir örnektir.

  viking olan seçkin muhafız alayı the varangians 10.yy'dan 14.yy'a kadar konstantinopolis'tedir (istanbul)...
  varangianlar, şehirde muazzam taşkınlıklar sergilerler. hatta zamanın şairleri onlar hakkında şiirler ve anılar yazmıştır. (örneğin: sabahlara kadar içip şarkı söylüyorlar, çok gürültücüler ve geceleri uyumayı özledik.) bu vikinglere, "imparatorun şarap torbaları" da demişler.

  fakat bu viking'lerden biri hepsinden daha çakaldır, ayasofya'ya girer ve şu sözü zamana kazır:
  "halvdan buradaydı"
  (halvdan was here)

  bazı sözler ve kalıpların eskiliği ve değişmezliği insanı şaşırtıyor değil mi?

  (bu arada ayasofya'daki bu yazı "halvdan buradaydı" şeklinde bir açıklama ile sergilenmiyor malesef, viking tarihçilerinin açıklamalarına rağmen değiştirilmemiş. halvdan 9.yy'da istanbul'da bulunmuş bir vikingdir, ilk, aslında öncü gelenlerden.)

  ek bilgi:
  bu seçkin muhafızlar bizans imparatorunu koruyorlardı.
  vikinglerin istanbul macerası şu şekilde devam eder. vikingler istanbul'daki çarşı ve pazarlardan çok etkilenir. her şey vardır, yan yanadır, kolay ulaşılmaktadır, çeşitlilik onları oldukça şaşırtır ve çılgın gibi alışveriş yaparlar. aldıklarıyla, krallıklarına (günümüzde norveç toprakları oluyor) geri dönenler, istanbul'a gelmeyen vikinglere, kaba tabirle hava atar. çarşı ve kaynak merakından dolayı çok fazla viking istanbul'a gelmiştir zamanın viking kralı harald hardråde bile ki kendisi vikinglerin en efsane kralıdır. karadeniz'den iran'a kadar ilerlemişlerdir. daha sonra bu viking'ler rusya'ya yerleşir.

  halvdan buradaydı
 • ayasofya denince aklıma gelen en ilginç şeyi yapmış olan komutan. basit ama kalıcı bir eser bırakmıştır.
 • türkiye süper güç olsa dizisi-filmi yapılacak adamdır. ama olmadığımız için hala kanatsız kuşlar, çukur, inleyen böcekler, çükümün fişi falan çekiliyor.

  bir tek sektör ya da siyasi ortam değil, toplum da halvdan'ın hikayesine pek açık değil. gerçi halvdan'ın kezban sevgilisi olsa, ayasofya'ya adını kazımadan önce girişte uzun uzun bakışsalar ya da hikayesi kudüs'e falan uzatılsa, yolda da müslüman olsa belki tutabilir. bilemiyorum altan, bilemiyorum.
 • buradaydı!