şükela:  tümü | bugün soru sor
  • osmanlı hanedanı'nın en kıdemli üyesine verilen unvan. an itibariyle 2004'te türk vatandaşlığına geçen osman ertuğrul bu unvana sahiptir. devrimden sonra 1924'te hanedanla beraber yurdışına çıkan osman ertuğrul, 2004'te tekrar ülkeye gelerek türk vatandaşı olmuştur. tabi hanedan reisliği artık önemini yitirmiştir ama hala aile içinde yapılan her şey büyüğe bildirilir. işte efendim bizim bir şehzademiz oldu adını da murat koyduk gibi. bıçak sırtı dizisinde de çeşitli bölümlerde isminden bahsedilen kişi.

    http://arsiv.sabah.com.tr/2006/08/20/gnd117.html
  • gün itibariyle osman ertuğrul efendinin vefatından sonra, en kıdemli osmanlı hanedanı üyesi kabul etmeyince hanedan içinde bir kargaşaya sebebiyet veren makan. ertuğrul osman osmanoğlu bu unvanın şimdiki sahibi olması gerekirken, hastalığını ve bu unvanın gereklerini istemediği için bundan feragat etmek istemiştir. dolayısıyla aile şu anda bir şok içerisindedir. şimdilerde konuşulan odur ki, dündar osmanoğlu'na verilmesi yönündedir ki o da bu görevi hakkıyla yerine getiremeyecek kadar hastadır. yüzde 90'a yakın duyma bozukluğu vardır. ayrıca kendisi şam'da ikamet etmektedir. bu durumda şu sıralar televizyonlarda çok boy gösteren orhan osmanoğlu'nun babası harun osmanoğlu üstlenecektir.

    adetlerine göre ailenin en yaşlı ferdi bu görevi yüklenmesi gerektiği için, biraz üzülseler de parçalanmış hayatları bir arada tutmak için ufak da olsa ailenin geleneğini sürdürmek istemektelerdir.