• kokusu ayrı görüntüsü ayrı güzel olan. birgün kendime ait bahçeli bir evim olursa salt kokusu sebebiyle mutlak suretle bahçemde olacak bitkilerden biridir hanımeli. bir diğer mutlak suretle olacak bitki yasemin. ağaç olarak da ıhlamur ve iğde bahçemde olması gereken güzel kokululardan. sonra neden ilkbaharı bu kadar çok seviyorsun diye sorarlar. etraf bu kadar güzel kokularla, yeşilliğin her türlüsüyle doluyken sevmemek elde değil.
  • yaptıkları güzel ev yemekleri ile hayatımızı düzene sokandır. uygun fiyata büyük porsiyonlara ve lezzetli yemekler satılabileceğini gösteriyorlar. umarım değişmez.
  • yeni keşfettiğimiz dünya. beşiktaşımızn gururu, dikilitaşımızın annesi. böyle güzel yemekleri uzun zamandır kimse yemedi. ellerinize sağlık annem.
  • çoğaltılması son derece kolay bir sarmaşık türüdür. sonbaharda çubuk kraker kalınlığında 20 cm bir dal kesip alt 5 cm kısmını küçük bir saksıda toprağa saplayın, haftada bir iki su verin, ilkbaharda serpilecektir. sonra gidin bir yere ekin ve gurur duyun; artık sizin ektiğiniz bir çiçeğiniz var. sevin onu.
  • (bkz: ev hanımı)
  • kapımın önünden geçen herkese güzel kokusuyla merhaba diyen çiçeğim.sessiz sessiz, derin ama hafif kokusuyla, hayata bağlılığıyla bize renk katıyor.tam bu aralar coşmaya başladı yine, sabah erken vakitte, akşam serinliğinde, günün her saatinde saldığı o güzel kokusuyla bizi mest ediyor her daim.
  • son zamanlarda aldığım en güzel hediyedir. sanırım şu yeryüzünde beni en iyi tanıyan ve en çok düşünen kişi annemdir. kimsenin fark etmediği ayrıntıları görür, durumu kavrar, hiç beklemediğiniz anda bir şeyler yapar ya tadından yenmez. akşamüstü elinde 5-6 dal hanımeliyle çaldı kapımı. böyle bir mutluluk yok. dün gece -sinüzitim sağ olsun- baş ağrılarıyla uyumaya çalışıyordum şimdiyse gecenin bu saatinde bile müthiş bir huzurla doluyor içime kokusu. ne güller ne sümbüller hiçbir çiçek hanımeli kadar güzel kokmuyor. keşke her mevsim açsa da özletmese kendini.
  • küçükken emerdik bunları. içinde tatlı bir şey vardı. adını bilmem bal mı yoksa onun gibi bir şey mi. ama ben bunun adının hanımeli olduğunu bilmiyordum. yıllardır hanımeli hanımeli dedikleri buymuş dedim bugün öğrenince. vay be. vallah öğrendiğim sevindim bunu.
  • rafet el roman'ın müzik yaptığı dönemlere ait olan leziz ve dokunaklı valsi.

http://www.youtube.com/watch?v=-kqfu1pd_w0
  • bu aralar yeniden o muhteşem kokusunu içinize çekebilir, eğer var ise sonbahardan beri burnunuzda tüten hasreti giderebilirsiniz. gözünün içine baka baka yetiştirdiğim hanımelim de iki gün önce ilk çiçeğini açtı. beyazmış meğer.
hesabın var mı? giriş yap