• bundan daha fena ancak iki şey vardır. biri nutella'yı buz dolabına koymak diğeri gelin makyajı.
  • bunu lanetleyenlere blind test uygulamak istiyorum. bakalım gerçekten de soğuk sudan geçirilmiş ve geçirilmemiş makarna arasındaki farkı anlayabiliyorlar mı?
    amk filiz, nuh'un ankara alıp peynir ketçap karıştırıp makarna yiyorsunuz sonra vay efendim soğuk sudan geçirilmiş vitamini kaçmış, tadı bozulmuş. zaten makarna da çok harika bir vitamin deposu değil mi?
  • edit: bu entryi oylamayı düşünenlere; benimkini değil, bunu oyla arkadaşım; (bkz: #32300118).

bu yazarla aynı şeyi bir g harfi farkıyla yazmışız. alttaki de aynısının yumuşak g'sizi ve benim bir kaç saat sonra bu entryi görmeden yazdığım şey.

(bkz: hoşlanılan makarnayı soguk suya tutmak)
    (bkz: yaran yanlış okumalar)
  • bunu bıraktım bir yapışma görmedim, sonra makarnanın suyunu eski alışkanlıklarıma göre yarı yarıya azalttım, suyunu çektiğinde pişmesine yetecek bir ayar tutturdum tam oldu, lezzet pek bir arttı. üstelik kaynama ve pişme süresini de kısaltıyor.

yani bunu yapmak kadar büyük bir hata da, makarnanın yeterince haşlandığı noktada tencerede kalan ve dökmeyi gerektiren miktarda fazla suyla kaynatmaktır.
  • türkler tarafından (teyzeler) "makarnayı soğuk suya tutak ta yapışmasın he yiğenim" olarak adlandırılan hadise
  • anlamadıgım sekilde, eskiden yapılan ama son 10 yıldır karşılaşmadığım durum.

update geldi sanırım
  • yahu benim yapabildiğim tek yemek makarna zaten ve sen şimdi bana bu işlemin yanlış olduğunu söylüyorsun. ben sos hazırlarken o haşlanmış makarna yapışmasın diye yapıyorum bunu. teyitli bilgi yayalım lütfen dediler ben de tamam dedim. ben bu akşam işten çıkıp eve gidince makarna yapacağım mesela, niye beni ikilemde bırakıyorsun arkadaşım ?
  • gözlüğün buğulanmasını engelleyen hadise.
  • makarna hazırlarken yapılan en önemli hatalardandır. hem tadını mahveder, hem bütün vitamini gider. ideali suyunu dahi süzmemek iken hem süzülür, hem soğuk sudan geçirilirse makarna makarna olmaktan çıkacaktır.
  • italyanlar böyle yapıldığı için türklere makarna katili derlermiş.

kaynak: götüm.

çok ısrar edenlere kaynağımla ilgili caps gönderebilirim.
hesabın var mı? giriş yap