• yapabilenler icin oglanliktan erkeklige , kizliktan kadinliga dogru yapilmis en basarili adimlardan biridir kisaca buyume asamlarindan birisidir. yapamayanlar icin sonsuz bir kisir dongu, hayata kusus* bulundugu yerde saymaktan baska birsey degildir.
  • hatayi bir dahaki sefer daha mükemmel yapabilmek için gerçekleştirilen ders alma eylemi.
  • başkalarının hatalarından ders alın . çünkü insanın ömrü bütün hataları yapmaya yetmiyor*
  • mutluysan, başka neyin önemi var?

mutsuzsan, başka neyin önemi var?
  • yalnizca yapilmis hatalardan dersler cikarmaktir kendine.

hayatta ders alinacak bunca konu varken, daha yapilacak cok hata var demektir ne yazık ki.
  • "ne sebeple olursa olsun hatanızın üzerine kara kara düşünmeyin. temizlenmenin yolu çamurda yuvarlanmak değildir."

cesur yeni dünya, aldous huxley
  • "genç bir adam ormanda kaybolmuş. günler sonra yaşlı birine rastlamış. yaşlı adam da ormanda kayıpmış ve genç adama çıkış yolunu birlikte aramayı önermiş. olmaz demiş genç adam, çıkış yolunu bilseydin şimdiye kadar bulurdun. ama, demiş yaşlı adam, ben çıkmayan yolları öğrendim."

(bkz: burhan sönmez)
  • kendi hatalarından veya başkalarının hatalarından gözlemleyerek, kişinin kendisine yapması gereken iyilik. uygulamak her zaman kolay olmasa da bu amaçla bakmak mümkün olabilir, bu da kişinin gelişim göstermesine yardım edebilir.
  • bin senelik bir ömür de yaşasanız sonu gelmeyecek bir şeydir. hata yapıp "neyse, tecrübe olmuş oldu" demek kolaydır. neticede hata yaptıktan sonra özür dilemek, telafi etmeye çalışmak en doğrusudur ama hataları sevmek yerine çok ileri görüşlü bir insan olmak, hataları öngörmek övülse daha iyi olur sanıyorum. ben hayatta en çok hata yapan insanlardan biriyim, oturun konuşalım size ne salaklıklarımı anlatırım ama bıktım hatalardan ders çıkarmaya çalışmaktan. çünkü o hatayı bir daha yapmıyorum ama baka hatalar yapıyorum ve bunun sonu yok. artık kendime "bu bir hataydı ve telafi etmelisin. düzelt toparla" diyorum ders mers de çıkartmıyorum. ders kendisi çıkıyor zaten bir şekilde. kendime "öngörü hususunda uzmanlaş, nerede nasıl davranman gerektiğini iyi bil, yeni karşılaştığın, tepkini kestiremeyeceğin bir olayın içindeysen sakin, sağduyulu ol" diyorum. henüz sonuç vermedi ama bunu daha sağlıklı buluyorum. evet.
  • büyüme göstergelerinden biridir. çocukken yapılan hatalardan sonra gülüp geçerdi çocuk bünye ama büyüdükçe gülüp geçemiyorsun durup düşünüyorsun. insan can acısını yorumlamaya başladıkça büyüyor, büyüdükçe hatalarından ders alıyor. can yanması odaklı garip bir zincir ama odak olan canmasının sebebinin yapılan hatalar olduğunu anlayan bünye temkinli yaklaşmaya başlıyor hatalara ve hayata. bir yerde yanlış yaptım diye doğru teşhisler koyarak başlar hatalardan alınan ilk ders. bazen bunaltsa da, insanlardan soğutsa da bu dersler hayatta kalabilmek için sudan sonra en çok gereksinim duyduğu şeydir insanoğlunun. bu dersleri almadan büyünmez. çünkü büyümek yara ister, hatalar ve onlardan alınan derslerde bu isteği fazlasıyla karşılar.
hesabın var mı? giriş yap