• teomanın en güzel şarkısı belki de.
  • everest'ten yüksekte olan zat..
  • teoman tarafından yazılmış, bir erkeğin bir kadına söyleyebileceği en güzel ve samimi cümleleri barındıran, müziğiyle tüyler ürperten yegane yerli şarkılardan..."korkum yaralanman hayatta"
  • teoman'ın güzel ve gerçek şarkılarından.

o kadar haklısın ki, dayanamıyorum buna
    o kadar güzelsin ki, çok çirkin kaldım yanında
    korkum yaralanman hayatta.
    o kadar yalnızsın ki, dayanamıyorum buna
    o kadar sıcaksın ki, çok soğuk kaldım yanında
    korkum yaralanman hayatta.
    hayalperestsin,
    güzel hayaller peşinde.
    çok gençsin, yanlış insanlar kalbinde.
    hayalperestsin,
    güzel hayaller peşinde. çok gençsin, çok gerçeksin,
    bu yüzden çok güzelsin.
  • düzeni düşlerinde bozan.
  • edgar allan poe, eleonora adlı eserinde hayalperestleri şöyle tanımlar:

"they who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night. in their gray visions they obtain glimpses of eternity, and thrill, in awakening, to find that they have been upon the verge of the great secret."

"gündüz de hayal kuranlar, sadece gece düş görenlerin gözden kaçırdığı pek çok şeyin farkındadırlar. o bulanık hayallerinde sonsuzluğu görür ve gerçeğe döndüklerinde büyük bir sırrı öğrenmenin eşiğine gelmiş olmanın heyecanını yaşarlar."
  • teoman'ın en sevilen parçalarından biri olmasına rağmen klibi olmayan parça.
    ilginç bir durum bence. daha kötü birçok şarkısının klibi olsa da bu parçanın klibi yoktur.
  • önce şarkıyı sevdim. sonra kaderimin bu şarkıya bu kadar çok benzeyeceğini nerden bilebilirdim ki? şimdi her dinlediğimde içim burkulur. özellikle keman solosu muhteşemdir.
    "o kadar haklısın ki dayanamıyorum buna"
  • hiçliğin izcisi.
  • düşler, kabuslar ve gelecek masalları adlı doğu yücel kitabının en sevdiğim iki hikâyesinde biri*; ama şimdilik, çünkü okunacak 5 kısa hikâye daha var.

ve en sevdiğim hayalperest satırlarından bir kaçı;

"hikâyelerini yazdığı defter sayfalarından kayık yapar, denize bırakır, hikâyelerinin okyanuslara açılarak doğru insana ulaşacağını hayal ederdi."

"o yılları hatırladıkça fark ediyorum ki hayallerin en safları, en uçukları ve en güzelleri çocuklukta yaşanıyor. sonra da yetişkin kaygılarımızla ve katı mantığımızla çoğunu unutuyor, siliyor, hatta zaman zaman aşağılıyoruz. gizliden gizliye utanç duyuyoruz."

"rüya, hayatı sıradanlaştıran insanlara verilmiş bir hediyedir. insanoğlunun bu hediyeyi her uyanışında unutup küçümsemesi tanrı'ya yapılan bir hakarettir."

"şöyle bir alet olsa: kafamdaki hayalleri insanlara geçirse, hayalleri öyküleri okuyarak değil benimle yaşasa insanlar. birebir hayaller, birebir bir hayal dünyasında."

"mutsuz bir adama güzel anılar bile acı verir."

|can yayınları|
hesabın var mı? giriş yap