• şivesini yediğim. samimi, doğal çocuk konuşmaları beni hep hüzünlendirmiştir. çocukluğun buhranlarından, sıkılmalarından, sanrılarından bol bol beslenmiştir çünkü. miniğin isyanı var, ama saygı sınırını da aşındırmamış. büyük lafları var ama ukalalık, bilmişlik yok. geleceği parlak olsun.

"hayat iyi olsun dedim. rahat olsun dedim. bütün apartmanlar rahat olsun deedim. bütün ülke rahat olsun dedim. güzel hayvanlar da rahat olsun dedim. insanlar da rahat olsun... dedim. (telefona bakar) telefonlar da birazcık dinlensin..."
  • gördüğüm en mantıklı konuşan insan. bakın çocuk demiyorum insan.
  • ara ara izledigim, moralimi tavan yaptiran, isyanina bayildigim cocuk.

cocuk: anne bir sey diyeyim mi, agaclar, sular, havalar, buzlaar hepsi gercektir biliyon mu?

anne: evet gercektir, biliyorum

cocuk: o zaman niye boyle yapiyorsun?

senin mantigini seveyim cocuk, sen hic uzulme emi.
  • 'hayat böyle olsun dedim, anne bir şey diyeyim mi ağaçlar sular havalar, kuşlar hepsi gerçektir biliyon mu. o zaman niye böyle yapıyorsun, sen bütün ülkeyi üzüyorsun, bizi üzüyorsun mesela, zahideye yumurta yap diyorsun ekmek al diyorsun yeter artık anne.babama işe git diyorsun bırak istediği zaman gitsin, abime de işe git diyorsun. bana da ödevini yap diyorsun istediğimde yaparım, istediğimde yatarım.hayat böyle bir şey olsun herkesi rahat bırak.'

anneme izletirken, istediğimde yatarım derken çocuk, sonra sabah servisi kaçırdım diye ağlarsın diye devam ettirdi.

hayat hiç öyle olamayacak maalesef evladım.
  • canini sevdigim velet, ne guzel kibar kibar anlatip, isyan etmis nutellali ekmegini yerken. *

eger kulaklarim beni yaniltmadiysa cukurova taraflarindan bize seslenen guzeller guzeli bir cocuktur.

benim de bir oglum var, daha bu kadar isyan edecek yasta degil ama anneyi de anliyorum. her sorumluluk ustumuzde oldugundan, diktator gibi gorunuyoruz cocugumuza. genelde* babalar oyundan oyuna cocukla ilgilendiginden baba eglenceli, anne ise 'is buyuran kisi". sikayet ettigim yok yanlis anlasilmasin, sonucta misyonumuz buysa, seve seve de yapariz, yapiyoruz.

ne diyordum, isyanini severim senin canim cocuk.*
  • güzeller güzeli çocuk.
    "hayat böyle bir şey olsun anne."

bütün yavrucakların hayatları hep güzel olsun inşallah, kötülüklerle karşılaşmayacakları bir dünya olsun..
  • anne darlamasından sıkılmış pek samimi çocuk isyanı.

(bkz: anlıyor musun konu bitti)
  • "why worry?" sonrasındaki yeni mottom
  • maalesef hayat hiçbir zaman böyle hayalini kurduğu gibi bir yer olmadığı için onun gerçeklerine yenilmeye mahkum, bir diğer aklı kendine zarar çocuk.

metin üstündağ zamanında yazmış ki;

"hayallerine inanan çocuklar gerçek hayatta yenilmeye mahkumdurlar."

bu bence de doğru ve yazık ne kadar.
  • özgür ruhlu bir çocuğun, hayat felsefesini annesine anlatmaya çabasıdır.çok doğru cümlelerle hem de...

(bkz: çocuk haklı)
hesabın var mı? giriş yap