şükela:  tümü | bugün
 • ulsere yol açan bakteri.
 • mide çeperinin direncini azaltarak mide asitlerinden etkilenmesini sağlayan bakteri..ayrıca mide kanserine de yol açmaktadır..midenin ph'ında bile yaşayabilen bir bakteri olduğundan tedavi için güçlü antibiyotikler kullanılmalıdır
 • midede gastrit ve ulsere sebep olan bakteri. halk arasında helikopter mikrobu diye de bilinir.genellikle midede yanma, eksime, siskinlik gibi sikayetlerle ortaya cıkar. tedavisi muhimdir. stressten uzak durmak, agrı kesicileri ya da bilmedik ılacları dost tavsiyesi ile almamak, yedigine içtigine dikkat etmek gerekir. misal, ben bugunlerde bu bakteri ile savasıyorum...
 • mide mukozasın da bakteri olduğu yolunda yayınlar olmuştur. ancak 1983 de avusturalya' da marshallb, warren jr. isimli araştırmacılar mide mukozasında spiral bir bakteri yi ürettiler. takip eden yıllarda hp ile gastrit ve p.ülser arasında ki ilişki ye yönelik yoğun çalışmalar yapıldı.
  h pylori ,unipolar, mültipl falgella lı , yuvarlak uçlu 0,5-1.0 mm(mikron) ve genişliği 2.5-4.0 mm(mikron) uzunlugunda spiral bir organizmadır. bioşimik yapı özelliğine bağlı olarak bakterinin alt grupları ortaya çıkarılmıştır.bu alt grupların bir kısmının daha patogen ve toksik olduğu biliniyor.
  bakterinin motilitesi,urease aktivitesi mide mukozasına ulaşması için önemlidir. ürease aktivitesi bakterinin etrafında koruyucu amonyak halkası oluşturarak organizmayı mide asit inden korur,motilite bakterinin mide mukus tabakasını geçip epitel hücresine yapışmasını sağlar.epitele yapışan bakteri mukoza da inflamasyona neden olur. bu infalamayon mide antrum yöresinde bulunan gastrin salgılayan hüçreleri etkileyerek gastrin salgılanmasını sağlar.gastrin de mide de asıd sekrete eden hücreleri uyararak daha fazla asid salgılanmasını sağlar.mide mukozasında bazı immunolojik değişikliklerinde olduğu saptanmıştır.

  hp noneroziv ,nonspesifik gastritlerin çoğunlukla sebebidir.mukoza da hafif yüzeyel kronik aktif gastrit olarak ortaya çıkar ve daha çok antrum yöresinde oluşur.atrofik gastrit de daha çok gördüğümüz intestinal metaplazi bölgelerinde bakterinin yerleşemediği biliniyor.
  özetle hp nin gastrik inflamasyona sebeb olduğu kesin bir bulgudur.peptik ülserle yakın ilişkisi biliniyor ancak ülserin tek nedeni değildir.nonülser dispepsi de hp nin rolü halen tartışmalıdır.
  hp sebeb olduğu kronik mukozal inflamasyon ile uzun dönemde başka faktörlerle beraber mukozanın değişimine katkıda bulunarak mide kanseri gelişmesinde rolü olabilir(özellike class 1). ayrıca son zamanlarda gastroenteroloji dışında şeker hastalığı,koroner damar hatalığı,baş ağrısı,reynaud fenomeni ve safra taşı gibi durumlarda rolü olabileceğine ait yayınlar vardır. kesin korunma geliştirilecek aşı ve aşı uygulaması ile olacaktır.

  hp infeksiyonu için çok çalışma yapıldı ve bir çok bilgi saptandı.buna rağmen bilinmesi gereken çok şey olduğunu araştırmacılar vurguluyor.bir infeksiyondan korunmanın yolu onun nasıl bulaştığının bilinmesidir ki bu maalesef net olarak bilinmiyor. bu gün bakterinin mide mukozasında yaşadığı biliniyor ,bulaşma yolları tam olarak bilinmiyor.gelişmiş ülkelerde daha seyrek ,gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerde ise daha sık olduğu saptanmıştır. ülkemizde ise toplum da hp infeksiyon sıklığı (%70 -_80) dir. buradan da tahmin edileceği gibi hijen şartları bozuk kalabalık yakın temas içinde yaşayan topluluklarda daha sıktır. muhtemel bulaşma yolları *fekal- oral(dışkı-ağız) * yakın temas içinde anne den bebeğe (ağızda ve diş plaklarında hp saptanmıştır) * hayvan çalışmaları oral-oral (ağız-ağız) geçiş olabileçeğini gösteren bulgular göstermiştir.

  hp infeksiyon tanisi

  hp infeksiyonu değişik yöntemlerle araştırılabilir. ancak yöntemin basit,ucuz ,noninvaziv olması tercih edilir.maalesef bu gün böyle ideal bir test yok . kullanılan testler
  * endoskopik yöntem ile alınan biyopsi de
  -patolojik araştırma
  -
  - clo test ile araştırma.
  * mukozadan kültür olabilir(oldukça zor ve pahalıdır.)
  * c13urea breath test (solunum testi)ak.inf.gösterir
  * serolojik test (tarama için kullanılır)
  * hpsa dışkıda hp antigen araştırılması

  hp tedavisi

  * peptik ülser ve hp birlikte ise antisekretuvar ve antibakteriyel tedavi uygulanır.
  * nonülser dispepsilerde hp pozitif ise tedavi yapılıp yapılmaması tartışmalıdır.
  * hp tedavilerinde % 90 sonuç alınır.ancak bir ay sonraki kontrollerde nüksün oldukça fazla olduğu biliniyor.

  kaynak : endoskopi.com
 • nadir rastlanan bir helikopter böceğine verilmesi gereken bir isim ne yapılmış, yemeyip içmeyip bir gariban bakteriye konulmuştur. bu bakterinin huysuz olması kaçınılmazdır, çünkü adından dolayı bir yabancılaşma yaşamakta bazen hayvani dürtüleri harekete geçmektedir.
 • adi uzun, kendi kucuk, islevi buyuk, insana zulm etmekten baska bi ise yaramayan mahlukati bakteri
 • meb lise 1 biyoloji kitabının akıllardan silinmeyen konu mankeni.
  (bkz: kontrollü deney)
 • öncelikle campylobacter pylori adı verilmiş bakteri.nedeni ise bağırsakta yaşayan campylobacter sınıfına ait bakterilere çok benzemesiymiş.

  "dünya nüfusunun üçte biri ile yarısı arasında bir kesim helicobacter pylori adlı bir bakteriyi taşıyor.son yıllara kadar gözden kaçırılan bu bakteri
  hemen hemen tüm gastrit ve ülser ile bazı mide kanseri vakalarının ardında yatan neden.uzun yıllar çektikleri mide rahatsızlığının h.pylori'den kaynaklandığından habersiz sayısız kişi pek de yararını görmedikleri anti-asit ilaçları kullanıyorlardı.bunun önemli nedenlerinden biri,doktorların da içinde bulunduğu bir kitlenin yayınlanan ikibin makaleye rağmen h.pylori'den habersiz oluşuydu.ülser uygun antibiyotik tedavisiyle çoğunlukla bir haftada ortadan kaldırılabilir.ancak yapılan bir araştırma abd'de ülser tedavisi için yazılan reçetelerin sadece %3'ünün antibiyotik içerdiğini ortaya koydu.ülser nedeni ile,1980'li yıllardan beri mide ağrıları çeken ya da anti-asit tablet çiğneyenler için artık harekete geçme zamanı geldi.
  helicobacter pylori enfeksiyonu birkaç ay içinde kronik yüzeysel gastrite yol açmaktadır.bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda kronik yüzeysel gastrite ülsere,bazı durumlarda ise kansere yol açmaktadır."

  kaynak:meb lise 1 biyoloji
 • iki adet duyargası (belki kolu belki de kulaklarıdır tam anlayamadım) ile helikopteri andırmasından dolayı böyle adlandırılmış olan bakteridir. midemde taşıdığımı öğrendiğim günlerde gazetede resmini görmüş, evcil hayvanımmış gibi resmini panomda taşımıştım. antibakteriyel tedavisi çok sıkıntılıdır, günde 9 hap yutarsınız 5 ve 4 şeklinde. birkaç saat sonra halsiz bırakır, bayılacak gibi olursunuz. kesin tedavisi yoktur. yine de tedavi için gereken çaba sarfedilmelidir çünkü kansere kadar yolu vardır.
242 entry daha

hesabın var mı? giriş yap