• arada sırada çokça alışveriş yapan yolcularına ve yerel şirketlere çeşitli şekillerde ücretsiz bilet dağıtırlar, ki gemi boş gitmesin. turistler dışındaki yolcunun esas olayı vergiden muaf alkollü içki satın almak, şirketlerin esas olayları da yüzen birer işletme olmaktır. ilginç bir şekilde finlandiya ile isveç arasında bulunan ahvenanmaa (åland) adlı bir adayı, ada finlandiya'ya bağlı olmasına rağmen avrupa birliği vergi yasaları dışında tutmayı başaran ticaret cinleri, gemiler bu adada durunca avrupa birliği dışına çıktık deyü vergisiz satış yapabilmektedirler. feribotlar bu adada şöyle bir durmasalar yol 16 saat sürmez zaten. *
  • viking line'dan gabriella ile daha zevklidir.
  • dostum çakalı bırak insan yok insan. hepsi elf.
  • 3 gün civarı takıldım bununla o coğrafyalarda. üstelik bir indirimden denk geldi 340 litas yani 100euro'ya mal oldu yalnızca. nesini anlatayım bilmiyorum, simsiyah baltik denizi atmosferi mi ? fin kızlar mı ? titanikvari ortam mı ? şehrin ışıkları yavaştan belirginleşirken içilen ilk kahvenin tadı mı ? imkanınız varsa yapınız.
  • helsinki'den aksam uzeri ayrilirken arkanizda biraktiginiz kentin isiklariyla buyulenmenizi , stockholm'den ayrilirken de yuzlerce minicik adaciklarin göruntusuyle sizi mutlu eden tatil feribotudur.
  • hafta içi gidilmesi halinde, yaşları 65'i aşmış dedelerle ninelerle seyehat edeceğiniz gemi. zira gençlerin çoğu, hafta içi okul ve iş gibi atraksiyonlarda bulunduğu için, gemi, boşluktan fırsat bulan emekliler tarafından işgal edilmektedir. ortamdaki akran sayısının az olması nedeniyle, bu tip yolculuklar sıkıcı geçebilmekte, viking line'ın düzenlediği animasyonlardaki rus revüsü'nden bile hoşnut kalınmamaktadir.

fakat cuma ve cumartesi günleri herşey tam tersidir. cruise diye nitelendirilen turlarda, yaşları 19 civarı finlandiyalı ve isveçli gençlerle diskoda eğlenilir, hatta feribotun giderken yaşattığı sarsıntılar sayesinde muhabbet başlar ve olaylar gelişir.

eksi puan olarak nitelendireceğim bir konu ise, geminin demografik yapısıdır. normal hayatta stockholm'de ve helsinki'de birbirinin yüzüne bakmayan türk, kürt, tatar ve azeri toplulukları, sanki hep beraber anlaşmış gibi 10'arlı gruplar halinde bu feribotla binerek, ortamın en antipatik bireylerini oluştuturlar. 17 yaşındaki kızlara asılan 35 yaşındaki erkekler, git lafından anlamayan öküzler, içip içip feribotun içine kusanlar, diskoda 2'li 3'lü grup oluşturarak birini sıkıştıranlar, sizi, o an türk'üm demekle dememek arasında bir tereddüt boşluğuna sokabilir. zira finlandiya ve isveç gençliği bu insanların nereli olduğunu çok iyi bilmektedir.

feribot kıyaslamasına gelince, viking line daha moderndir ve yenidir, eğlenceleri sınırlıdır. silja lines daha büyüktür, daha eskidir ama ister 7. kattaki atlantis club'ta eğlenirsiniz, ister roof'a çıkar karaoke yaparsınız.

not: bu arada ievan polkka'yı ezbere bilseniz bile o şarkıyı karaoke olarak söyletmeyen bir bar görevlisi var. haberiniz olsun
  • hiç binmedim ama adım gibi eminim ki sıranın önüne kaynayan çakal yoktur bu feribotlarda.
  • viking line'dan gabriella tercih edilendir.

barmene alchol free her hangi bir şey verebilirsin farketmez dedim. normalde türkiye'de olsa kutu meyve suyunu yanında bardak bile vermeden uzatır, tepesindeki açma halkasına da bir tane pipet sıkıştırırdı barmen. adam 10 dakika alkolsüz içecek hazırlamak için ter döktü. neredeyse barındaki tüm aromaları kullanarak enfes bir içecek hazırladı. içip hesabım nedir diye sorduğumda aldığım cevap: 2 euro.

gel de sevme gabriella'yı
  • 2013 yılında yaptığım cruise gemi turu.
    bu tur stockholm-helsinki-stockholm yönünde olacağı gibi, helsinki-stockholm-helsinki yönünde de olabilir.

ben türkiye'den isveç'e gittiğim için, benim seyyahatim stockholm'den başlayıp, stockholm-helsinki-skockholm yönünde oldu.

bu cruise turları iki büyük tur firması tarafından yapılmakta. bunlar; viking line ve silja line isimli iki tur firması.
    ben hem gezip görülmesi açısından (baltık denizinin o muhtesem manzarası), hem de konaklama açısından daha uygun olduğu için, isveç veya finlandiya seyyahatlerinde bu turların muhakkak tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
    örneğin isveç'te hostellerin bile geceliği 40-50 euro'dan başladığı bir ortamda, bu turda komik paralara iki gece geçirmiş oluyorsunuz. aynı zamanda stockholm ve helsinki limanlarından gemi haraket ettiğinde, liman boyunca o şehirlerin muhteşem manzarasını izleme; ve ayrıca geminin demirlediği şehirde, o şehri 6-7 saat boyunca gezme fırsatınız oluyor.

şimdi gelelim benim seyyahatime...
    hafızam beni yanıltmıyorsa, benim seyyahatim "viking line" ile olmuştu. biletleri online alabileceğiniz gibi, geminin haraket edeceği limanda ki satış bürosundan da bilet alabilirsiniz.
    bilet fiyatları kamaranın konumu ve konforuna göre değişiyor. kamaralar 2 veya 4 kişilik olmak üzere, genel olarak iki tip kamaradan oluşuyor.
    alt kattaki kamaralar da pencere olmadığı için, kamaradan manzara izleme olanağı olmuyor. ve doğal olarak bu kamaralar diğerlerine göre daha ucuz.
    benim kamaram üst katlarda ve penceresi olan bir kamaraydı.
    ben bu kamara için 100 euro ödedim. benim kamaram iki kişilikti, ama ben yalnız seyyahat ettiğim için, tüm kamaranın parasını ödemiş oldum. eğer bu sayyahate iki kişi çıkmış olsaydım, cebimden 50 euro çıkacaktı. bu seyyahatte iki gece geçirdiğimi düşünürseniz, benim cebimden çıkan para aslında gecelik 50 euro, ama iki kişi olsaydım 25 euro olacaktı ki, millet penceresiz ve 4 kişilik kamaralar için kişi başı çok çok daha az para ödeyerek gemi de iki gece geçiriyor.

gemi hareket saatleri, standart olarak saat 17:00'da başlıyor. örneğin, stockholm'den saat 17:00'de gemiye bindiniz, ertesi gün saat 09:00 gibi helsinki limanı'nda oluyorsunuz. akşam üstü gemi tekrar, saat 17:00'da helsinki'den stockhol'e gitmek üzere kalkıyor. ve siz de 09:00-17:00 arası zaman zarfında helsinki'yi gezebilirsiniz. helsinki limanı'ndan şehir merkezine giden bir tane tramvay var. bu tramvay'a binerek direk şehir merkezine gidebilir, şehri gezdikten sonra da yine bu hattı kullanarak limana geri dönebilirsiniz.
    unutmadan, finlandiya ve isveç arasında bir saatlik yerel saat farkı vardı. saat farkı olup olmadığını sorun, sonra gemiyi kaçırabilirsiniz, mazallah ))

normalde odaların kapısında, odalarda bir şey içmeyin diye yazıyor. ama buna kimsenin uyduğu yok. hatta geminin içinde büyük bir market var. çoğunlukla bu marketten alkol ve benzeri ürünler bolca alınıyor. çünkü bu gemideki alkol, sigara vb ürünler, şehir'e göre daha ucuz (sanırım vergisiz veya daha az vergiye tabi). ayrıca isveç'te yanlış bilmiyorsam, alkol satışı için 21 yaş sınırı var. gemide alkol vb ürünleri aldığımda, kimse bana yaşımı falan sormadı.

eğer kumara merakınız varsa, bu gemilerde her türlü kumar masası veya kumar makinaları bulunmakta.
    ben bir tane makinada birer ikişer euro atarak şansımı denedim. ikinci mi, üçüncü mü oynayışımdı tam hatırlamıyorum, bir makinadan 40 euro kadar para kazandım. tabi ben kazanınca, hep kazanacağımı düşündüğüm için devam ettim ve maalesef o kazandığım para gitti :((

bunun haricinde gemide disco da var. burada dilediğiniz gibi dans edebilir ve eğlenebilirsiniz. seyyahatiniz hafta sonuna denk gelirse, burası daha da haraketli olabilir ))

geminin güvertesi, manzara izlemek icin gayet güzel. özellikle gemi limandan haraket ettiğinde, limanı ve şehri buradan izlemek keyifli oluyor.

ben gemide özellikle finlandiya'lı gençler ile tanışma firsatım oldu. gençlerin ingilizcesi gercekten çok iyi. dil konusunda sıkıntı olmuyor. finlandiyalı'lar da şunu farkettim, sürekli kendilerini isveçli'ler ile bir kıyaslama derdindeler. sebebini bir türlü çözemediğim bir şekilde isveçlilere karşı kendilerinde bir ezik hissediyorlar.

son olarak; kuzey ülkeleri bildiğiniz üzere gayet soğuk. ben bu seyyahatimi yazın yapmıştım. zaten bu cruise turu yapmak için en uygun zamanın da, yaz mevsimi olduğunu düşünüyorum. çok fazla araştırmadım ama kışın belki baltık denizinin donma durumu olabilir. eğer böyle bir durum varsa, bu cruise turları kışın hiç yapılmıyor da olabilir. bi araştırmak lazım.
  • viking lines ile katılmış olduğum 16 saat süren bir yolculuk şeklidir. içerisinde bir adet duty free shop bulunmakta ve 22.00da kapanmakta olup, canınız sıkıldıkça duty free gezip alışveriş yapabilirsiniz. üstelik içerisinde bulunan birden çok barda birbirinden guzel ortamlar, fiyatları çok uygun içkiler vardır.

benim bulunduğum tarihlerde october fest kutlanıyordu ve inanılmaz güzel bir alman barı kurulmuştu. alman folk müziği yapan bir grup sahne alıyordu.
    yani feribot diyip geçmemek lazım adamlar eğlence hayatını yüzdürmeye başlamış biz daha beach clubta lahmacun pide yemeyi marifet sanalım.

not: tabii kimileri deniz tutması yaşanması büyük bir dezavantaj olabiliyor.

(bkz: emedur tabletle yatıp kalkmak)
hesabın var mı? giriş yap