• mp3 çalarımda soundtrackinden pek çok parçanın olduğu film. mazhar alanson varsa olmuştur zaten.
  • filmin sonundaki şu replikle bizi inatla salyalarla devamını beklettiren film:

nuri: bar açıcaz, çin loktanası da açıcaz
    altan: hepsini açıcaz, hastası olacaksın!
  • tekrar tekrar izlenesi, nazarımda türk sinemasının zirve filmlerimden.

birkaç aydır izlemediğimi farkettirdi bana ve akşam için şimdiden yerini ayırttı.
  • --- öyle böyle spoiler değil bunlar ---

filmde altan (bkz: cem yılmaz) 'her şey çok güzel olacak' cümlesini sadece bir kez çinli yengeyi uğurladıktan sonra abisine arabaya binerken söylüyor.bu andan itibaren filmde olanlar ise bu cümleyle tam bir trajedi oluşturuyor: eve döndüklerinde babalarını kaybettiklerini öğreniyorlar ki altan'ın 'benim babam nasıl ölür ya' diyerek ağlaması filmin en acayip sahnelerinden biridir.sonra altan'ın film boyunca ağzından düşürmediği bar için gereken parayı bir güzel yakıyorlar.bu andan sonra benim hala umudum var eşliğinde sahneler akarken altan 'en azından yaşıyoruz bu da bir şey be abi...' diyerek filmi mükemmel kılıyor. daha sonra ise eve çiçekle dönen altan en yakın arkadaşı ile eşini basıyor.bunu anlatırken ki cümlesi ise çok acayip...'düşünsene eve giriyorsun, böyle bir manzara... artık elinden hiçbir şey gelmiyo... sen diceksin ki ayla böyle bir şey yapmaz... yapta yapmadı neyse ne hayat işte... kısaca altan abisine o cümleyi kurduktan sonra her şey çok güzel olmuyor... ama filmin son sahnesinden de anlaşılacağı gibi o iki müthiş insan mutlu olmaya, umut etmeye devam etcekler.sonuçta 'hayat işte'...sanırım filmin müthişliğide burda yatıyor.

--- öyle böyle spoiler değil bunlar ---
  • yeryüzündeki en güzel film olabilir. altan'la nuri benim arkadaşım olabilir. hayat o filmdeki gibi acımasız olabilir. her şey çok güzel de olabilir. olabilir, olmayabilir de, "bilemiyorum altan".
  • türkiye sınırları dahilinde çekilmiş en güzel film.
  • en içten temenniyle söylenen söz. söz derken, sözüm söz.
  • son atımlık kurşun gibi, ruhsal bir mastürbasyon gibi, bazen kendimize ya da birbirimize söylediğimiz en büyük yalan işte. bir yerden sonra inandırıcılığı kalmıyor o ayrı. mesela bu saatten sonra biri bana bunu söylese, "hassiktir lan ordan, sikik! çocuk mu kandırıyorsun allasen?" filan derim. yine de hayat mükemmel değil hiçbirimiz için. o çok ışıltılı, o çok popüler, o çok şaşaalı hayatlar bile içlerinde ne dramlar barındırıyorlar, gizliden. belki de hayat böyle güzel.
  • türk sinemasında genelde adam akıllı yol hikayesi ile ilgili film yoktur ama bu film bu noktada devreye girer ben varım la der insana sadece bir yol hikayesi de değildir konu olarak filan izlediğim en samimi filmlerden birisidir.ilk izlediğimde de 10. kez izlediğimde de aynı keyfi aldım ve almaya devam edeceğim sanırım.ayrıca bide müzikleri vardır ki onları tarif etmek gerçekten zor.büyük konuşulacak cinsten hani geçmişte belli türk filmlerinde efsane müzikler olmasa bu alanda en iyi film diye bilirim net olarak.gerçi yapıldığı tarihten itibaren müzik konusunda en başaralı türk filmidir.
  • -mfö den ne bileyim ben - parçasını sevdiren, mazhar alanson ve cem yılmaz harikası bir film ..
hesabın var mı? giriş yap