şükela:  tümü | bugün
 • die schlafwandler ve der tod des vergil gibi romanlarıyla pek bi ünlü, kundera'nın sevip saydığı, aslında bilen herkesin sevip saydığı joyce etkilenimli romancı.
 • turkce'de bilinmeyen deger ( ada yayinlari ) adiyla yayimlanmis ve bugune dek okudugum en iyi otuz roman arasinda bulunan romanın yazarı. ayrıca kader agitlari da bulunursa mutlaka okunmalı.
 • 1886 doğumlu avusturya'lı yazar..
  vergilius un ölümüve uyurgezerler isimli romanlarıyla 20. yüzyıl roman sanatına damgasını vuranlardandır..
  1938'de naziler tarafından hapse atıldığında, rilke'den esinlenerek yazdığı ağıtları kader ağıtları adı altında toplamış, bu ağıtlarda tanrı, kader ve ölümle hesaplaşmalarını yansıtmıştır..
  1951'de ölmüştür..

  " ey düşlerle sırılsıklam ve onlar kadar soğuk kader, sen
  düşlerde verirsin kendini ele ve seninle düşler,
  büyüklüğüdür gerçeği içinde barındıran geçmişin,
  onları, yaratılmışların mahfazasına dönüştürürsün,
  senin aracılığınla ve seninle etkin olsunlar diye,
  tüm zamanlardan öte; çünkü sen ne bir önce, ne de
  bir sonra tanırsın, değil mi ki
  gerçek, yalnızca sensin- "
 • modern romanin temellerini atan yazarlardan biri.
  avusturyali broch, yenilikci ve zor uslubu nedeniyle baska dillere cevrilmesi cok zor olan bir yazardir. ancak turkceye yine de bazı kitapları çevrilmiştir: uyurgezerler ve bilinmeyen deger ...
  ustelik milan kundera'nin roman sanati adli kitabinda irdeledigi yazarlar icerisinde en cok yer verdigi kisidir. o kitapta hermann broch ve yapitlari hakkinda gerekli bilgiler fazlasıyla elde edilebilir.

  (bkz: avusturya edebiyatı)
 • modern edebiyatın en önemli birkaç isminden biri olan avusturyalı yazar hermann broch, 1 kasım 1886'da varlıklı bir yahudi ailesinin çocuğu olarak viyana'da dünyaya gelmiştir.

  tekstil fabrikası olan babasının hayatında önemli bir yeri vardır. kendisi gibi tekstil ile uğraşmasını isteyen babası,müzik ve bilime tutkusu olan bu adamı kendi doğrularına göre yetiştirecektir. sıkı bir eğitimden sonra tekstil mühendisi olan broch, 1907 ve 1927 yılları arasında fabrikalarında yönetici olarak çalıştı. çalışmaya başladıktan birkaç yıl sonra dinini değiştirmek şartıyla -çünkü kendisi yahudidir-franziska von rothermann'la evlenerek katolik oldu.
  ilk yazıları 1913 yılında der brenner adlı dergide yayınlanmaya başladı. 1 yıl sonra ise birinci dünya savaşıda orduya alınamadığından geri hizmete verildi ve avusturya kızıl haçı'nda hastane yöneticiliği yapmıştır.
  franz blei sayesinde edebiyat sohbetlerine katıldı. bu sıhbetlerde robert musil, franz werfel, ea von allesch'in yanı sıra franz kafka'nın milena'sıyla tanışır.
  1926 yılında karısından ayrıldıktan ve fabrikasını sattıktan sonra, 1926 ile 1930 yılları arasında viyana üniversitesi'nde matematik, felsefe ve psikoloji okudu.
  1938 yılında almanların avusturya'yı işgal etmesiyle tutuklanmış, 18 gün hapis yattıktan viyana'ya gitmesi şartıyla serbest kalmıştır. amerika'ya yerleştikten sonra çeşitli üniversitelerde dersler vermiştir.
  başyapıtı olan der tod des vergil'i tamamladıktan sonra 1950 yılında nobel edebiyat ödülü'nü almıştır. bu sırada ülkesine dönmeyi düşünürken, avusturya hükümetinden gelen cevap kendisini pek şaşırtmaz. '' hermann broch adlı bir yazar ülkemizde tanınmıyor.''

  hermann broch 30 mayıs 1951 yılında, bir kalp krizi nedeniyle amerika'da hayatını kaybeder.
 • (bkz: #30545379)
 • "aşk ayırt etmektir"

  diyen yazar.
 • die unbekannte größe adlı kitabı saliha nazlı kaya çevirisiyle 24 ocak 2013 tarihinde yayımlanacak olan yazar.
 • james joyce hayranı yazar. ulysses etkisi altında 3 kitap çıkardı. o kitaplardan sonra da 1. dünya savaşı analisti olarak anıldı. analizin hasını yapıyor, hakkıdır. ayrıca da ekspresyonist. hatta yeni bi kitap çıkarmış psikolojik otobiyografi diye. şu an elimde olması için her şeyimi verirdim.

  ---spoiler---

  yaşantım bir dizi ahlaki çatışmalardan oluşuyor ve bu çatışmaların ağırlığı altında eziliyor. basit, insana özgü bir mutluluk duygusu neredeyse hiç bilmediğim bir şey ve bu duygu biraz olsun bana lütfedildiğinde, önüne geçilmez bir şekilde, herhangi bir ahlaki nedenle zarar görmekte. hayatımda hoş olmayan bir şeyden daha kolay feragat etmem gerekirken, ilk fırsatta elden çıkardığım, hoş olan şey oluyor.

  ---spoiler---