• ingilizce versiyonu 'when they cry' olarak geçen oyun serisi ve bu oyunlardan sonra yaratılan, yapımcıları tarafından 'murder mystery' tarzında olduğu söylenmiş bir anime. kısaca anlatmak gerekirse hinamizawa adlı kasabada gelişen enteresan cinayetler üzerine bir yapımdır.

piyasaya çıkan ilk dört oyun oyuncuların kafasında soru işaretleri bırakmaktadır ve şu şekildedir :

onikakushi-hen
    watanagashi-hen
    tatarigoroshi-hen
    himatsubushi-hen

daha sonra piyasaya çıkan dört oyun ise, yukarıdaki oyunları başka bir karakterin gözünden oynamamızı sağlayan ve sorulara cevaplar veren oyunlardır.

meakashi-hen (watanagashi-hen'de yaratılan sorulara cevap verir)
    tsumihoroboshi-hen (onikakushi-hen'de yaratılan sorulara cevaplar verir)
    minagoroshi-hen (tatarigoroshi-hen'de yaratılan sorulara cevaplar verir)
    matsuribayashi-hen (bütün soruların cevaplandığı, final oyunu)

daha sonra 2006 yılında insanların bu oyunları izleyebileceği bir şekilde animeye dönüştürülmüştür. dörder bölüm sürmektedir hikayeler. ve önce soru sormamızı sağlayan bölümleri izleriz, daha sonra cevaplar veren bölümleri izleriz. ama ne var ki, sürekli aynı olayları izlediğimiz için bir noktadan sonra bu durum can sıkıcı olmaya başlamaktadır. ilk sezon bittikten sonra higurashi no naku koro ni kai isimli bir ikinci sezon daha yapılmıştır anime için. ayrıca 2008'de ataru oikawa'ın yönettiği filmi de izleyicilerle buluşacaktır.
  • anime'si stres yapar, sağlam kafayla izlemek gerekir. sınavlar yaklaşırken uzak durulmalıdır. açılışındaki çiçekler ve müziği lsd etkisi yapar.

(ara: at yalanını)
  • aklın sınırlarını zorlayan,inanılmaz bir kurguya sahip gerilim dolu bir anime.
    parçaları teker teker birleştiriyorsunuz ve daha sonra yanlış yaptığınızı anlayıp yapboz gibi tekrar bozup tekrar yapıyorsunuz.

ayrıca higurashi no naku koro ni kai ve higurashi no naku koro ni rei adlı devam serileri vardır. yapbozu tamamıyla çözer.
  • --- spoiler ---

rika'nın intihar sahnesi akıllara sakattır. o sahnede shion'un kahkahası ise ayrı bir piskopatlık.
    --- spoiler ---
  • aksiyondan ziyade konu anlatım tarzıyla ön plana çıkan bir anime. başarılı karakterleri de bölümler ilerledikçe daha iyi tanıyoruz. satoko hep gülsün mutlu olsun istedim izlerken.
  • gerçekten de oldukça kaliteli bir yapımdı. konusu karakterleri çizimleri gayet başarılı idi.
  • bir başlayınca izlemeye doyulmayan, ilk sezonu en az 5 defa izlenince olay örgüsü çözülen psikopat anime.

ismini kuzen bana söyleyene kadar duymamıştım. adam öyle bir anlattı ki eve gidince ilk iş seriye başlayacağıma karar verdim. ilk bölüm size (en azından bana öyle geldi) gayet normal, basit, küçük yaştaki izleyicilere hitap eden bir anime gibi görünebilir. fakat dizi ilerledikçe aslında 35 yaşında birinin bile beynini çorba kıvamına getirebilen bir hikayesi olduğunu anlarsınız. bu entryde dizi hakkındaki naçizane fikirlerimi paylaşmak istiyorum. şu noktadan sonrası spoiler topraklarına girebilir. emin değilim ama diziyi izlememiş olanlar lütfen spoiler uyarısının bittiği yerden sonrasını okusunlar.

- spoiler alert -

dizi japonya'nın hinamizawa köyünde geçiyor. bu köyde her sene watanagashi adında bir festival yapılıyor. festivalde furude ailesinin üyelerinden biri (dizide gruptan rika bu kişi) eline tırmık benzeri bir alet alıp elindeki pamuktan parçalar koparıp nehre atıyor. bir çeşit ritüel/tanrıya yapılan bir adak olarak nitelendirilebilir. fakat bu festivalin bir de karanlık bir yüzü var. köydeki insanların "köyün koruyucu tanrısı" olarak nitelendirdiği oyashiro-sama, 5 sene önce köyün yanından akan nehrin üstüne yapılacak bir baraj projesi üzerine başlayan bir çatışmadan sonra köyü lanetlemiş, ve her sene festival haftasında bir kişi ölürken bir kişi de kayboluyor. dizi de bu laneti anlatıyor aslında. birbirini öldüren insanlar, kendi boğazını tırmalayarak parçalayan tipler, arayabileceğiniz tüm manyaklıkların toplamı bu dizi işte.

dizide atmosferi muhteşem bir şekilde belirginleştiren müzik, hikayenin kurgulanışıyla birlikte dizinin en güçlü özelliklerinden biri. özellikle dizinin introsu insanı resmen başka bir boyuta taşıyor.

animasyon öyle ahım şahım değil. fakat anime dünyasına yeni bir ifade katmış. bu ifade ise "higurashi yüzü". hani bazı korku ve heyecan anlarında karakterin gözleri büyür, irisi ve gözbebeği küçülür, suratı deforme olur ya. işte o surat ifadesini animeye bu dizi kazandırdı.

- spoiler alert -

diziyi mutlaka izleyin. hatta gerekirse olay örgüsünü çözüme kavuşturan ikinci ve üçüncü sezonu izlemeyin, olayı kendiniz çözmeye çalışın. dizi sizi paranoyak yapabilir, her bölümden sonra bir doz yavru kedi fotoğrafı tavsiye ederim.

let me ride anime review gururla sunar.

edit: imla hataları düzeltildi.
  • keşke hafızamdan silip tekrar izlesem. o kadar sürükleyici bir animeydi.
  • insanı psikopati yönünden tatmin eden bir anime.
    siz daha bir olayı anlamlandırmaya çalışırken gelişen olaylarla aklınızı kaçırmanıza sebebiyet verebilir.

şuraya 27 saniyelik tatlı bir bölümünü bırakıyorum: link .
  • başarılı bir seridir.

başlarda ne olduğuna anlam verememe, yapısı gereği her izleyicinin ilgisini çekmemesi, gibi durumlara sahip olsada sevenini tatmin eden başarılı bir seri.
    visual novel uyarlamalarını seviyorsanız zaten izlemişsinizdir.

2019 kış anime sezonuna baktığımız zaman bu tarz serilerin eskide kaldığını animelerin çekilmeyecek bir hale geldiğini görmek de üzücü bir durum.
hesabın var mı? giriş yap