şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kardeş payı'nın zengin iş adamı, müteahhiti, taksi plaka sahibisi vs.

  şinasi yurtsever canlandırıyor.
 • kardeş payı dizisinin en komik karakteridir.
 • nevi şahsına münhasır bir iş adamıdır kendileri. efendime söylim; zevk düşkünü, para babası, bir sürü şirket, o kadar çalışan, kendine has üslubu ve marjinal elbiseleriyle kardeş payı'nın en dikkat çekici ve komik karakteridir. cuk oturmuş rol. ya abi nasıl böyle rol yapılır, helal olsun valla. büyüksün hilmi başgan.
 • canım kardeşim filmindeki mehmet (metin akpınar) karakterinin akrabasıdır.
 • 16 yıldır hiçbir işi kötü gitmemiş iş adamı, girişimci nam-ı diğer büyük hilmi.
 • düğün davetiyesine 1500 lira istenince 1000 lirayı 20'şer lira şeklinde zarflara koyup dağıtan iş adamı karakteri. 20 lirayı gören herkes kimden geldiğini anlamış. 500 lira da kar yapmış. aklıma geldikçe gülüyorum. (bkz: hilmi bunu beğendi)
 • küçük dağların işletmecisi büyük hilmi..adam bence efsane ya. şinasi yurtsever on numara oyunculuk çıkartıp gayet güzel canlandırıyor bu tiplemeyi..

  hayır valla var böyle tipler biliyorum yakın çevremde tanıdığım bir avukat arkadaşımın bir selim abisi var. anlatıyorum. geçen bir yerde karşılaştık o da mekana giriş yapıyordu yer olmadığını duyunca ne kadar bu masa ne kadar sandalye bulun alın neyse parası veririz sen de ne kadar hizmet o kadar bahşiş dedi garsona. o an fiiiuyt yer yarıldı ben içine girdim hoop elimle açılan yarığı kapatıp orda bekledim demek isterdim ama tabi olmadı eyle bişe etrafa falan bakıp burası böyle ağaçlıklı bir yer miydi yeaa diye görmemezlikten geldim. gecenin sonunda alkolün etkisiyle büyük selim sahneye çıkan adamın grubunda ki kızı çok begeniyor diye ama direk kıza da para gönderemeyeceği için adamın grubunda ki soliste zarf içinde 600 tl gönderdi. ben kendisini yakından tanıyan avukat arkadaşıma nerden buldun bu yontulmamış kıroyum ama para bendeyi dedim.. onla da bir avukatlık işi olmus ordan tanışmışlar falan da fistan. nedense tüm avukat arkadaslarım böyle para göz adamlarla gezer olmuş neyse anlatmak istediğim cidden böyle insanlar var ve aynen john waynen büyük hilmi gibi davranıyorlar. düşünsenize adam hiç alakasız bir yerde öğle yemeğini oran'da ki rezidansta yiyoruz arkadaşlarla dedi. hımmm diyerek kafa salladım ama tutuyorum kendimi ne alaka ulan ayı diye arkadasa ayıp olmasın neticesinde..daha bitmedi hadi giriştim anlatmaya devamını anlatayım. neyse ben kendi arkadaslarımla konuşuyorum ediyorum. büyük selim rahatsız herkes onunla ilgilenmesi lazım. büyük hilmi'nin koopek kopeek diye sinirlenmesi gibi bir atarda bulunarak herkes kendi aleminde selim abi'yi takan yok garson şu masayı bir güzelleştir demesin mi ben dedim daha sittin sene gelemem buraya. gecenin sonunda da aynı rezaletler sürdü gitti. içimden halay çeken insanlar geçiyor ama gülmekten halay çekemiyorlar bir taraftan da ay ne kadar rezil bir adam günlük hayatta neler yaşıyordur lan diyorum. sonra bu diziye başlayınca hoop büyük hilmi'yi görünce işte lan dedim boşuna değil selçuk aydemir boşuna yazmamış bu karakteri adamın artık ne kadar çok böyle kro varsa çevresinde böyle bir karakter yaratma ihtiyacı duymus..neyse severek ve beğenerek izliyoruz hilmiciğimi hatta yer yer büyüsüne kapıldığım şeylere büyük hilmi bunu beğendi edasıyla cevap veriyorum diziyi izleyenler biliyor bilmeyenler söylediğim bu anlamsızca cevaba daha anlamsızca bakışlar atıyorlar. olsun büyük hilmi umarsızdır diyorum içimden gülüp geçiyorum..