• idiopatik subaortik stenoz olarak da bilinen kalp hastalığı. kalp kasının aşırı büyük olmasından mütevellit, kalbin de aşırı büyük olmasına sebebiyet verir. ani sporcu ölümlerinin en sık sebebidir.

yakın zamana kadar sebebi bilinmeyen bu hastalığın beta myozin'in ağır zincirini kodlayan genin sessiz mutasyonu sonucu geliştiği bulunmuştur.
  • basında gördüğümüz "genç sporcu sahada kalp krizi geçirerek öldü" haberlerinin büyük çoğunluğundan sorumlu kalp hastalığı.
  • kalbin ayırıcı bölmesinde(septum) yada sağ/sol karıncığında aşırı büyüme-hipertrofi vardır. genelde kalıtsal kökenlidir. (otozomal dominant geçiş) ve genç erişkinlerde görülür. ani ölümle sonuçlanabilir
  • sporcu olumlerinin* baslica sebeplerinden birisidir.bir digeri icin (bkz: commotio cordis).
  • babam olacak adamın bana verdiği en büyük hediye.

doğumda şans meleği bazılarına gülerken, benim gibi bazılarına da sırtını dönüp bakmıyor bile. dış görünüş olarak tamamen sağlıklı olmanıza rağmen en ufak bir kalp hızlanmasında bile içinizde olanları kimsenin tezahür edebileceğini zannetmiyorum.
  • 35 yaş altı sporcularda en sık ani ölüm sebebidir.
  • genç atletik sporcularda ani ölümlerin en sık nedeni
    en sık görülen genetik geçişli kalp damar hastalığı
    sarkomer genlerinde mutasyon var(en sık beta miyozin ağır zincir,2.sırada mybp3 geni ,ve en ağır mutasyon troponin t)
    sol ventrikülun septumu kalinlasmıştır ve sol ventrikul çıkış yolunu daraltır,adeta aort darlığı gibi.

tanısı eko ile konur.olası mutasyonlar için genetik inceleme gerekir.

nefes darlığı, göğüs ağrısı ve senkop sık olur.
    aniden öldürür
    ,öldürmezse beta bloker,verapamil,disopramid kullanılır.
    digoksin asla kullanilmamalı
    ıcd takılır .

edit: sık görülür ,her 500 insandan birinde.
  • marc-vivien foé'nin ölüm sebebi olarak açıklanmıştır.
  • sağlıkçı tespit etmeye yarayan başlık
hesabın var mı? giriş yap