şükela:  tümü | bugün
 • bilimsel olarak da bir arastirma sonucu kanitlanmis olan gercekliktir

  cikis noktasi freud'un "insanlar en fazla saklamaya calistiklari seylerine karsi bir nefret beslerler." teorisidir.
 • doğruluğu da olabilecek genellemedir (yani bu ne demek homofobiklerin bir kısmı gizli eşsincel olabilir ama bir insan sırf homofobik diye eşcinsel olmaz). ben de diğer insanların haklarına karışanları sevmiyorum ama "ibneleri sevmiyorsun demek ki sen de ibnesin" demek adamı kendi silahıyla vurmak değil tutarsızlıktır. ("ibne"ler tırnak içinde)

  ek: bilim birikimli ilerler, herhangi bir zamanda yapılmış bilimsel araştırmaya yeni sonuçlar eklenebilir, doğruluğu sınanabilir, düzeltmeler yapılabilir. en başta bilim kendini her konuda mutlak doğru saymazken "adamlar bilimsel araştırma yapmış yea" diye atlamamak lazımdır. doğru değildir demiyorum, doğrudur ama genellemedir diyorum.
 • biri diyor ki bilimsel arastirma yapilmis, bulduklari sonuc boyledir, baskasi cikmis, ama ben oyle olacagina tam olarak inanmiyorum diyor. peki canim, senin icin university of georgia'ya soyleyelim, arastirmalarini degistirsinler. seni memnun etmediklerine gore yanlis olmus
 • buna ilişkin bir örneği american beauty oldukça güzel bir şekilde aktarmıştır.
 • bir yere kadar doğrudur. eşcinselliği yadırgayan fakat nefret beslemeyen, orada burada itiraz etmeyen tipler bu genellemenin dışında kalabilirler belki. söz konusu anasına saldırmışlar gibi nefret eden, ''hastasınız, helak olun ibneler'' tarzı tipler olunca bunun onları heteroseksüel göstermediğini, hatta bilhassa eşcinsel dürtülere sahip olduğunu ve bunu dibine kadar bastırdıklarını söyleyebiliriz. bu psikolojinin, psikiyatrinin bir cilvesidir ve gerçekliği bu çevrelerce kabul edilir.
 • homofobi yekpare bir şey olmadığı, katman katman olduğu için üzerinde çok düzeltmeler olması gereken açıklamadır.

  1) açık veya gizli hiç bir eşcinsel, eşcinsel olduğu için homofobiden arınmış değildir.
  misal: bir çok eşcinsel, maruz kaldıkları baskılar yüzünden süreklilik arz eden bir ilişkiyi var edecek imkanlara sahip olamıyorlar. bu olumsuz şartları göz ardı edip, "önüne gelenle yatan eşcinsellerden haz etmiyorum" demek homofobidir ve eşcinsellerin çok sık tekrarladıkları bir cümledir.

  2) şimdi gizli demeyelim bastırılmış diyelim. çünkü türkiye'de eşcinsellerin büyük bir kısmı, ailelerine karşı veya iş yerindeki arkadaşlarına karşı açık değiller. hatta bir kısmı, karşı cins ile evlenip ikili hayat sürüyorlar. bunlar gizli eşcinseller. ve aslında kendi cinsel yaşamları ile barışıklar. bir de aynanın karşısına geçtiğinde eşcinsel olduğunu kendisine söylemeye çekinenler veya bu gerçeği reddetmeye çalışanlar var.
  evet bu adamlar ağır homofobik olabilirler.

  3) esas düzeltilmesi gereken kısım şudur:

  "homofobikler, bastırılmış şcinsellerdir" demek yerine, "bastırılmış eşcinseller, homofobik olur" demek daha doğrudur. çünkü homofobi, tek meşru cinsel ilişki biçimi olarak kadın erkek ilişkisini gören ve adına heteroseksizm denilen ideolojinin şiddete dönüşmüş halidir. heterosekizm ise hayatın her alanında örgütlüdür. şimdi ince homofobiye hiç girmeyelim. kaba homofobiden bahsedelim.

  koskoca tsk'nın sahip olduğu homofobinin müsebbibi iki tane eşcinsel paşa mı?

  4) heteroseksüellerin homofobiden yine eşcinselleri sorumlu tutuyor olmaları, aslında yine homofobidir.
 • kimliğini bilmediğim bir kişinin götünden uydurduğu önerme..

  akitlerden de nefret ediyoruz, ne olacak şimdi? gizli göt kılı mıyız, gizli huloog muyuz?