şükela:  tümü | bugün
 • toplum tarafından islam'la beraber ya da daha öncesinden bugüne gelen hurafeleri; toplumu aydınlatmak ve doğru olmadığına inandırmak için kanıtlarıyla veya kısa ve öz bir şekilde buraya yazma kararı aldım, katılanlar olursa ve herkes bildiğini yazarsa daha anlamlı olur.

  1 (bkz: köpek giren eve melek girmez)

  islam ile zerre alakası olmayan, sadece hijyen bakımından doğru sayılabilecek bir önerme olabilir. köpeğin, tüyleri, dışkısı, çişi, salyaları hijyenik olarak sorun yaratabilir. ama günümüz insanı; köpeğin eğitimini ve bakımını doğru yaptığı için bir sorun teşkil etmeyecektir.

  2. (bkz: terliği ters çevirince şeytan namaz kılar)

  yine islam ile alakası olmayan ve disiplini kurmak için yapılan içine dini bir uyarı koyularak disiplini istikrarlı kılmak için yapılmıştır. şöyle ki;

  osmanlı zamanında misafiri bol olan evlerin kapısında terlikler birikirdi. terlikler düzensiz ve üst üste bırakıldığı için; çocukların terlikleri düzenli hale getirmesi için söylenen bir yalan.

  3. (bkz: çarşamba günleri çocuk yıkanmaz) her gün yıkanabilir, islam da böyle saçma salak uygulamalar yoktur.

  4. (bkz: mübarek günler de sevişilmez) islam da böyle bir uygulama da yoktur. hatta kadir gecesi bile yapabilirsiniz bunu. kişiler islam'a olan saygısından bunu utanç bir durum olarak nitelendirebilirler. yani sadece saygı göstermek için söylenen bir safsatadır.

  5. (bkz: mastürbasyon günahtır) hayır değildir. ama aşırı mastürbasyon tıbben sağlıklı değildir. burada da sağlık konusu ele alınıp yine içine din koyularak insanlar korkutulmuştur.

  şuan aklıma gelenler bunlar, aklıma gelince güncellerim.
  buradan mantık yürüterek şu sonuca ulaşabiliriz; hepsinin temelinde '' korkutma '' vardır. yani insan için; sağlıksız, dengesiz, işe yaramaz, faydasız, hijyenik olmayan durumlarda içine korkutma veya yıldırma eylemini din ile pekiştirmeye çalışmışlardır.
  bu mantıkla hareket ettiğinizde çoğu rivayet yada argümanların uydurma olduğunu görebiliriz. özünde faydalı görünebilir ama inançları istismar ederek bunu dikte etmeye çalışmak doğru bir yol değildir.
 • (bkz: tahtaya vurmak)

  şaman ve ilkel bir çok inanıştan gelme kötü ruhlar ağaçlarda vardır düşüncesi ile yapılan eylem. ortamda tahta olmayınca kafasına bile vuranı görmüşlüğüm vardır.