aynı isimde "ibrahim çolak (cimnastikçi)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
 • son sözleri şöyledir:

  "kendimi böyle bir sona hazırlamamıştım. iyi bir insan olmaktı dileğim, başaramadım.
  saatlerce, günlerce yazabilirim ancak bu hiçbir şeyi geri getirmez.
  ben, şu saatten sonra eşimin, evlatlarımın, dostlarımın yüzüne bakamam.
  kimse tamamıyla suçlu değildir lakin başkalarına söylediğim, "kendimize yakışanı yapalım” düsturunu kendim için tutamamış olmama gerçek bir pişmanlığım var.

  beni seven, beni gözeten tüm dostlarıma, hassaten kahrımı çeken eşime ve evlatlarıma hayırla kalın diyorum."
 • kendisini tanımam etmem ve fakat intiharının 2020 türkiyesinde az rastlanacak türden onurlu bir davranış olduğunu düşünüyorum. en azından, öne koyduğu prensipleri yerine getiremeyip kendisiyle çelişmek gibi çoğu insanda olmayan dertleri varmış ve bu nedenle intihar etmiş. fakat adam ikrar etmiş tacizci olduğunu, hala burada "feminaziler bir cana daha kıydılar rererö" minvalinde suçu tacizcisini ifşa eden kadınlara atanlar var. inanılmaz. bu konuların haksız bir lince dönüşmesine, iftiralara vs herkes karşıdır - hatta bu meseleleri en çok sulandıran da "merhaba" diye mesaj atan adamı tacizci diye ifşa edenler, fakat 2020 yılında ifşa korkusunu hissetmeden at koşturan adam da bunun sonuçlarına katlanacak. "ölsün" falan demiyorum elbette ama adam tacizci ve bunu kabul etmiş. kendisinin buna tepkisi (intiharı) ve sosyal medya linci olayın yaşanıp yaşanmadığından, doğru olup olmadığından bağımsız. ne istiyorsunuz? insanlar yaşadıkları tacizi kamuoyuna ifşa etmesinler mi? tepki gösterilmesin de aynı pervasızlıklar devam mı etsin? ne istiyorsunuz babacım siz? mahkeme falan diyorsunuz, norveç'te mi yaşıyorsunuz siz? göz göre göre onlarca kadın hukukun onları korumaması sebebiyle öldürülmedi mi? sanki ülkede düzgün işleyen bir hukuk sistemi var da yargıda hesaplaşılsaydı falan deniyor. hakikaten sikik muhafazakar reflekslerinizi haklı çıkarmak için eğip bükmeyeceğiniz gerçeklik yok.
 • üniversite hayatımın içinde güzel anılara ev sahipliği yapmış ihtiyar kitabevi nin sahibi. hepsi darmadağın oldu. ibrahim abi bize abilik yapan, her daim sıcak çorbasıyla bizi karşılayan, derdimizi dinleyen, anlayan birisiydi.böyle bir olaya isminin karışmış olması ve dahi intihar olasılığı yıktı beni. içimde isyan dalgaları büyüyor, avazım çıktığı kadar neden neden neden diye bağırmak istiyorum.lanet olsun böyle dünyaya, lanet olsun insanlığın karanlık tarafına.

  edit:yazdıklarımdan kişiyi savunduğum anlamı çıkmış. tartışmak için mesaj yazıp durmanıza gerek yok.ortada bir taciz, zorbalık varsa bunu savunacak halim yok özellikle bir kadın olarak. yukarıda da savunmadım sadece çok üzgün olduğumu belirttim. çok üzgünüm bu kadar.siz devam edin ölüyü tekmelemeye.
 • kimse kimseyi intihara sürüklemez. adam yaptıklarının sorumluluğunu alamamış sadece. yaptığı cinsel tacizi kabullenmiş neticede, eşine dostuna çizdiği profilden farklı biri olduğu ortaya çıkınca da intiharı seçmiş. yaparken iyi hoştu, yapılanlar ortaya çıkınca vay efendim intihara sürüklendi. ne güzel dünya yahu.

  edit: eşi ve çocukları için çok üzgünüm. ölüm başlı başına büyük bir acıyken beraberinde bu şekilde bir durumun söz konusu olması onları çok yaralamıştır eminim. fakat kabul edilmiş bir suç var ortada, özelden küfretmenizi anlamlandıramıyorum.
 • haklı, haksız bilmeden insanları linç etme kültürü gelişti türk kadınında. bunu da feminizm zannederek yapıyorlar.
 • çayını içmişliğim var, hovardalıklarını da duymuşluğum var. tacize de şaşırmadım, intiharına da şaşırmadım. uçlarda yaşayan romantik isyankar da bir tavrı vardı. üzüldüm.
  edit: harf hatası
 • tecavüz edene taciz edene en ağır ceza verilmeli, idam da bu cezalardan biri olmalı. ama ibrahim çolak linç etme hastalığının aldığı bir can. twitterda @leylasalinger hesabından yazılanlarla taciz imasında bulunuldu. iması diyorum, çünkü "belki sizin de dilenecek bir özrünüz vardır ne dersiniz var mı öyle bir planınız" yazılmıştı. bir çok insana zor gelir, bir çoğuna daha zor... belgesi var mı kardeşim? attığı mesaj var mı? ne yaptı bu adam tam olarak? ne yaptı da bütün bir millete tacizci olarak tanıtıldı? bu twiti atan hanımefendi yargılanmalıdır. linç hastalığının önüne geçilmelidir.
 • intiharının sebebinin sadece kitap ayracı koymak gibi saçma sapan bir suçlama yüzünden olduğunu düşünmüyorum. daha kötü olaylar var ki bunların ortaya çıkacağını düşünmüştür. intihar ettiğine göre utanma duygusu ve bir vicdanı varmış.
  sosyal medya lincine laf söyleyenlere tek sözüm kadınları bu şekilde anlatmaya biz erkekler ittik. mahkemeye giden kadına mini etek giymişsin, gece dışarı çıkmışsın, alkol almışsın gibi saçmalıklarla yıldırmasaydık onlar da mahkemeye gitmekten korkmazdı.
 • kendisinin son yazdıklarından anladığım; intiharına sebep olan durum yaptıklarının ifşa edilmesi değil, ifşa edilen şeyleri yapmış olmasıdır.
 • kendisine feministler tarafından iftira atılmayan şahıs. adam onuru zedelendiği için değil, tacizci olduğu ortaya çıktığı için intihar etti. dikkatinizi çekerim, tacizci olmaktan pişmanlık duyduğu için değil; bu ortaya çıktığı için. bunu yaparken de “kimse tamamen suçlu değildir...” diyerek tacize uğramada kadınların da payı olduğunu söylemeyi ihmal etmedi.

  intiharına sevinmediğim gibi üzülmedim de, benim için bir şey ifade etmiyor. fakat kendini öldürmesi de onu mazlum, zavallı ve haklı yapmıyor. bazı insanlar sanki taciz etmek suç değil de taciz edildiğini açıklamak suçmuş gibi davranıyor ya hayret ediyorum. üzgünüm ama kendisi bunları yaparken bir gün ortaya döküleceğini de hesap etmeliydi.

  edit: “insanların hayatını ifşayla karartmak korkunç ya ühühüh” romantizminiz nedir allasen? tacize uğrayanın da hayatı kararıyor ve fail bunu hiç düşünmeden mutlu mesut yaşamaya devam ediyor ama size göre mağdurlar “bu adamın da bir onuru var ya susayım en iyisi.” demeli sanırım. ben de sosyal medyanın mahkeme olarak kullanılmasına karşıyım; fakat mağdur kadınlar mahkemeye gitseydi de olayın sonucu bu olacaktı muhtemelen. çünkü adamın derdi yaptıklarının başkaları tarafından öğrenilmesi. e ne yapalım failler intihar etmesin diye mağdurların konuşmasına engel mi olalım?

  son olarak kendisini ifşalayan leyla isimli hesap değil, kendi çevresindeki muhafazakar kadınlardır. bazılarına göre bu kadınlar ölene kadar vicdan azabı çekecekmiş. ne güzel iş vallahi. yıllarca başkasının işlediği taciz suçunun -ne yazık ki- travmasını yaşa, sonra tacizcin intihar etsin, bir de onun vicdan yükünü çek. o da sırf kendini öldürmeyi seçti diye badem gözlü olsun. geçiniz efendim, taciz etmek gibi intihar da ibrahim çolak’ın tercihiydi. sorumluluğu kimseye ait değil.
220 entry daha