• dediğim gibi 9 ocakta kayserigöz hastanesinde fatih günan'a yaptırdım işlemi. ilasik ve intaralese lasik aynı şey değilmiş..

3 saat sıra bekledim, içeri girdiğimde bilim kurgu efektleri saçan makineye bakarken göz haritasını çıkardılar yine. ve biri iki kez bağırdı; 3.5!!

çelişkili göz numaralarım 3er buçuk miyopmuş. neyse doktor sola bilmem kaç sağa bilmem kaç yapalım diye direktif verdi ve gözümü mandalla sabitlediler. işlemin en pis tarafı buydu bana göre. göz yuvarlağında bir cisim geçirip sıkıyolar biraz. çok rahatsız oldum o an.

flep kaldırmada ve asıl lazerde bir şey hissetmedim. toplamda 10 dk sürmedi işlem. yanlız adam sürekli gözünü oynatma diyodu, refleks olarak oynatmışım hep. gerçi normalde yutkunmadan yatıyodum, adam yutkunma diyince yutkunmaya başladım, saykolojik olarak zaar.

kalktığımda inanılmaz puslu görüyordum, ama acı falan yoktu.

bana hiç bahsetmemişlerdi ama eve gelince gözler inanılmaz yanmaya başladı. öyle böyle değil kafamı duvarlara vurma isteğiyle beraber.. zaten en ufak bi ışıktan bile rahatsız oluyosun, inanılmaz sulanma, üstüne bu yanma olunca sikiyim nerden oldum lan bunu demedim değil.

iki tane ağrı kesici aldıktan sonra vampir gibi yorganı kafama çektiğim halde uyumuşum. 2 saat sonra uyandığımda yanma gitmişti. ama hala bulanık görüyodum..

3 gün falan bulanık görmeye devam ettim, bir hafta sonra bulanıklık tamamen gitti. ancak geceleri bahsedilen hareli görmek halen gitmedi. ışık kaynaklarının etrafında birer satürn kuşağı var.

göz kuruluğu oluştu, ilk 1 ay sabah uyanınca gözlerimi açamadım göz kapaklarım göz yuvarlağımı zımpara gibi tahriş ediyordu. kalkar kalkmaz suni gözyaşı damlatmadan açamadım gözleri. 1 aydan sonra etkisi azalmaya başladı ama halen rahatsız ediyor. 3-6 sonra geçeceği söylenmişti.

17 yıl lens kullanmıştım, hiç bir zaman bu kadar iyi görüş elde etmemişim onu anladım. şimdilik memnunum tasviye ederim, o riks alınmaya değer.
  • izmitte kürşat çağın tarafından da gerçekleştirilen ameliyat. yalnız tarafımızdan dikkat edildi ki, kendisi ameliyatı olmamış, hala gözlük kullanıyor. nedeni kendisine sorulduğunda birisi "vaktim yok" cevabını almış, biz ise: "bizim gözler yaşlılıktan böyle, bi şey yapılamıyor buna malesef" cevabını aldık. şunu hatırlatayım: kendisi taş çatlasın 40-45 yaşlarında ve bu piyasa bilindi bilineli gözlük takıyor yani yaşlanıp da gözlük takmaya başlamış değil. bu durum bünyemde şüphe oluşturdu ve ameliyatı olmaktan vazgeçtim. arada sırada lensler çok kötü battığında "eeeeah ameliyat olucam ulen" nidaları atsam da, genelde ameliyat olmama fikrimde ısrarcıyım. 1 ay kadar görüş bozukluğuna katlanabileceğimi sanmıyorum.

edit: canıma yetti ve çağın göz merkezinde lazer operasyonu oldum. ama benim göz yapıma ilasik değil prk olabiliyormuş, prk oldum ve memnunum. prk ilasike göre epey ağrılı acılı bir süreç. 2 3 gün sıkıntı çektim ama şimdi çooook mutluyum :)
  • dünya göz hastanesi’nde dr volkan matben tarafından bu yöntemle 3 gün önce ameliyat oldum.

öncesi şöyle.

ameliyat olmayı düşünüyor ancak biraz da çekiniyordum. bir göz 3,75, diğer göz 3,25 miyop. astigmat yok. yaş 33. şartlar genel olarak ameliyata uygun, yaş olarak da artık numaranın ilerlemesinin durduğu düşünülüyor. zaman zaman göz doktorlarıyla görüşmelerimden veya daha önce lazerli göz ameliyatı olanlardan edindiğim izlenim, gidip muayene olmam, ve muayene sonucunda gözlerim uygunsa ameliyattan çekinmemem yönündeydi. özellikle miyopta çok başarılı sonuçlar çıkıyor deniyordu.

iki arkadaşım var, ikisi de 10 yılı aşkın süre önce ameliyat olmuş, şu anda herhangi bir problemleri yok. yalnız biri yirmili yaşlarda ameliyat olmuş, gözler zaman içinde yeniden ilerlemiş. benim de 26 yaşımda gözüm 1 derece miyoptu, şimdi 3,75.

volkan hocaya muayene oldum. muayene sırasında dünya göz hastanesinin aşırı kalabalık olması dikkatimi çekti. pahalı ameliyatlar, ancak insanlar kuyrukta. talep etkileyici.

muayene öncesi gözüme bir damla damlattılar, göz bebeğim japon çizgi filmleri karakterleri gibi kocaman oldu. sonrasında muayenede gözlerim ameliyata son derece uygun çıktı. riskler anlatıldı bana. mikrop kapma riski var elbette her ameliyat gibi. bir 99.000de bir ihtimal demişti sanırım, bombe gibi bir şey yapıyor gözler, lensle yaşamak zorunda kalıyorsun dediler. ben de ameliyata karar verdim.

operasyon 10 dakika kadar sürüyor. inanın gözüme damla bile yaptırmaktan nefret eden, hassas bir adamım, ben bile operasyondan rahatsız olmadım. 10 dakikada bitiyor her şey. bir ara lazer çalışırken yanık et kokusu duydum sanki. ama hiçbir şey hissetmedim. diş dolgusundan bile kat kat basit. bitti dediklerinde bu kadar mı diyesim geldi. ayağa kalktım, gözümü bantlamadılar zaten. allahım, görüyorum!

bayağı bir pus vardı önce. bugün 3. gün işte, pus bayağı azaldı ancak tam geçmedi. gece bazen ışık rahatsız ediyor. ışığın yanında puslanma daha belirgin hissediliyor. ancak daha 3. günden görüşüm %99 oranında düzeldi. ileride daha da iyi olacakmış.

ilk 5 saat yanımda soğan doğranıyormuş gibi bir yanma oldu gözümde, bolca da göz yaşı döktüm. ancak katlanılmaz bir acı değil. benim beklediğimden kat kat acısız geçti ilk zamanları bile.

ileride birkaç güncelleme daha yaparım, umarım her şey böyle sorunsuz gitmeye devam eder, ancak sözün özü,

dünya varmış! teknolojinin gözünü seveyim! maşallah.
  • lazer goz ameliyat yontemlerinden biridir.
    dün saat 9 da bu yöntem ile ameliyat oldum ve su an dünyam pırıl pırıl. gözlük ve lens ile ulaşilamayan kalitede görmek inanılmaz. daha çok taze olması sebebiyle hala inanamıyorum. ben görüyorum(maşallah). inşallah pişman olmayacağım.
  • kolay bir işlem ve işlem sırasında hiç ama hiç acı yok. ama bunu yaptırdıktan yarım saat sonra başlayan göz yanması, batma, ağrı, en ufak ışığa hassasiyet biraz tahammül edilemez derecede. ha eğer işlemden önce doktor tarafından bir sakinleştirici verilmişse eve gidip huzursuz bir şekilde de olsa uyur ve kolay atlatırsınız. zaten yanma, batma vs maksimum 6 saat sürüyor. doktorda zaten ameliyattan sonra hemen eve gitmenizi öneriyor. en azından benimki bunu önermişti. 5-6 saatlik o acılı kısmı atlattıktan sonra süper bir şekilde görmeye başlıyorsunuz. ha tabi bazen renklerin etrafında hareler görebiliyorsunuz ama görüşünüzü geri kazandığınız için ona pek kafayı takmıyorsunuz. ilasik yöntemi yanılmıyorsam ki yanılıyor olabilirim lazer olayının neden olduğu acının en çabuk geçtiği türü. işlemden sonra, acı vs. geçtikten sonra gözde batmalar oluyor ama kesinlikle rahatsız edici düzeyde değil ve bir iki güne geçiyor. zaten suni göz yaşı damlatarak bununda üstünden geliyorsunuz. fakat sabahları göz kuruluğu aşırı derecede olabiliyor. sanki gözünüzde uyumaya müsait olmayan bir lensle uyumuşsunuzda o lens bütün gece orada kuruyup zımparalaşmış gibi bir hisle uyanıyorsunuz. ama bu durum canı acıtmıyor ve zaten bir iki damla suni göz yaşı damlatarak halledilebiliyor ki kalıcı bir şey olmadığı belirtiliyor.
    kısaca olmayı düşünüyorsanız ve bu teknik size sunulan ise 5-6 saatlik bir acıya dayanırım diyorsanız gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. ha tabi bu acı dışında başka dezavantajı nedir bilemem. nedense pek sorgulamadım, doktor da bir şey belirtmedi*.
  • uygulamadan ne kadar ayrıntılı ve hatasız yazabilirim bilmiyorum ama deneyeyim.

geçmiş: 28 yaşındayım ve neredeyse 20 yıllık gözlük kullanıcısıyım daha doğrusu kullanıcısıydım. uzun süre gözlük kullananlara mutlaka tanıdık gelecektir "aaa sana gözlük çok yakışıyor/ yaaa seni gözlüksüz düşünemiyorooom" vb. cümleler.

caps lock aç:

bunlara inanmayın arkadaşlar. ne gözlükler ne kilo ne de yaşam kalitemizi düşüren başka şeyler bize yakışıyor! yok öyle bir şey.

caps lock kapa.

kiloya henüz çözüm bulamadım ama bu ameliyat için konuşayım. benim maceram çok hızlı oldu. karar vermem, kontrol ve ameliyat arasında iki buçuk hafta var ve aslında yöntemi falan araştırmadım. yani aslında işin tekniğini, geleceğini, iyi kötü yanlarını bilmiyorum. diyelim ki siz araştırdınız fakat bir de yaptıranları dinlemek ıstıyorsunuz, işte orada devreye giriyorum ben. daha fazla bilgi çıkmaz benden.

27 kasım cuma ameliyat oldum. sadece o gün, ameliyattan bir iki saat sonra ağrım oldu. gözlerimı her açtığımda sular aktı. hemşire gın boyu gözleri kapatmamın ve hatta uyumanın iyi olacağını söyledi. ben de öyle yaptım. sadece 2 saatte bir damlalarım için koruyucu gözlüğü çıkarıp gözlerimi açtım. arada bir gözlügu çıkarmak istedim, o zaman da ışıkları kapattık.

gece 12 olduğunda ne ağrı ne de sızı kalmıştı. belki daha erken kesilmiştir ağrılar bilmiyorum. hatırladığım tek şey gece 12'de odada "anne artık görebiliyorum" diye göbek attıgımdı.

ertesi gün kontrol vardı sabah. onu da atlatım ve pazartesi işbaşı yaptım. elbette damla falan kullanıyorsunuz bir müddet ama genel olarak her şey gayet güzel. görüntü güzel, agri sizi yok. sabah kalktığımda duvardaki saati görebiliyorum ya bundan iyi bir şey mi var?

bakın arkadaşlar korkulacak bir şey yok. farkındaysanız ameliyatın kendinden bahsetmedim zira pek de bahsedılecek bir şey yok. toplamda 20 dakika süren bir operasyon. acı yok. sadece göz çevrenize bir şey oturtuyorlar işlemler için, onun baskısını hissediyorsunuz. o kadar.

elbette herkesin bünyesi, doktorlar, hastaneler farklı. dediğim şeyler dışında şeyler (olumlu /olumsuz) yaşamanız işten değil. bu sadece benim deneyimim ve şu an için kesinlikle önerebileceğim bir süreç. sonrasında bir şey olursa merak etmeyin onu da yazarım.

yeter ki korkmayın.

bir iki not: operasyonu özel çağın göz hastanesi'nde kürşat çağın'a yaptırdım.

yalnız tek sıkıntım var, ameliyat sonrası kontrolde doktor gözlerini ovusturma demişti. bir de malum göz makyajı yok. az önce son kontrolumden çıktım ve gözlerimi ovusturabılır miyim diye sormayı unuttum. hadi makyaj için bir hafta daha beklerim de bu gözleri ne zaman hunharca kasıyabılecegım? kontrolden az önce cıktıgım için aramaya utanıyorum. yakın vakıtte arar buraya da yazarım unutmazsam

ha bir de tanım olacaktı. ilasik: gözü uygun olan herkese tavsiye ettiğim bir uygulamadır ^^

sevgiler
  • 6. edit.
    ameliyattan 7 sene sonra.
    sıkıntı yok alemin kralıyım maşallah.

5.edit. ameliyattan 5 ay sonra (26 mart 2018)

bu kış çok rüzgar var. sağ göze toz girdi sanırım kanlanma oldu ve görüş düştü. olay haftasonu olunca göz doktoruma gidemedim. 2 gün geçtikten sonra ağrılar azaldı ancak doktora gittim.

sağ göz +0.25 - 0.25
    sol göz +0.00 - 0.25

yorum: bir öncekine göre her iki gözde de iyileşme var. sağ göz hipermetrop ve astigmat 0.50 derece düşmüş. bu çok iyi. maşallah.
    laptopda görüntü çözünürlüğünü değiştirdim. harfler ve rakamlar ufak idi gözü yormamak için büyüttüm. cep telefonunda mavi ışık filtresi sürekli aktif. karanlıkta yapay ışığa bakmıyorum. sinema yasak. gözlük şapka devam. doktor gözde kuruluk var dedi. günde 4 kere eyestil kullanmaya devam. reçete yazdırırsanız 4-5 kutu yazdırın. çünkü reçetesiz alırsanız tanesi 20-25 lira civarında.

4.edit. ameliyattan 2,5 ay sonra (22 aralık 2017)

sağ göz +0.75 - 0.75
    sol göz +0.25 - 0.25

yorum: bir önceki kontrole göre sağ göz hipermetrop olmuş ve astigmat artmış. sağ gözdeki bu sıkıntıyı hissediyordum görüş kalitesi azalmıştı. sol gözde bir problem yok 0.25 hipermetrop artışı var sıkıntı yok. şapka ve güneş gözlüğü takmaya devam. bu sonuçlardan sonra yapay ışıklardan kaçmak gerekiyor (cep telefonu, televizyon ve laptop). çok kullanılacak ise göz damlasıı kullanılacak. karanlıkta yapay ışıktan kaçınmak lazım.

2 ekim 2017 pazartesi günü olduğum ameliyat. ameliyat öncesi evraklarda ve doktorun verdiği bilgi üzerine miyop hastalarda geçici hipermetropluk, hipermetrop hastalarda geçici miyopluk oluyormuş.

ameliyat öncesi miyop ve astigmat dereceleri
    sağ göz -6.00 - 1.75
    sol göz -5.75 - 1.00

ameliyattan 24 saat sonrası (hipermetrop oldum ve + astigmat var)
    sağ göz +1.00 + 1.50
    sol göz +1.00 + 1.50

ameliyattan bir gün sonra yapılan kontrolde 1 derece hipermetrop olduğumu öğrendim. uzağı çok net görüyorum ancak yakın bulanık. bu durumun geçici olduğunu ameliyat olan bazı arkadaşlarım da söyledi. araba kullanabiliyorum. bilgisayar ve telefon kullanırken az bulanık görüyorum. gece görüşü zayıf.

bir ay sonra kontrole gideceğim. bakalım neler olacak. gelişmeleri editlerim.

1.edit. 9 gün sonrası: akşam görüşü biraz iyileşti. bugün ilk defa güneş gözlüğü takmadan televizyon seyrettim. dışarda güneş gözlüğü ile geziyorum. hipermetropluk sürüyor. önümdeki kağıtları okuyabiliyorum. bilgisayar ışığı rahatsız ediyor bilgisayara uzun bakamıyorum. damla çeşidi ikiye düştü. günde 6x1 eyestil ve günde 3x1 flarex. uzağı füze gibi görüyorum uzak görüşte problem yok. masada çalışırken gözümde gözlük varmış gibi elim bazen kafama gidiyor gözlük düzeltme hareketleri yapıyorum.

2.edit. 21 gün sonrası:
    ilk gunler cep telefonu, tv ve laptoba bakmakta zorlanıyordum suan iyiyim. operasyon sonrasi gece görüşüm berbat idi simdi o da iyiye gidiyor.

isyerinde, evde ve arabada güneş gözlüğü bulunduruyorum devamlı takıyorum. ilk gunler evde dahi takiyordum simdi takmiyorum ışık hassasiyeti bir miktar azaldi ancak disarda kesinlikle güneş gözlüğü takilmali.

damlaları kullanmaya devam.

3.edit: 1 ay sonra. göz kontrolü sonrası

sağ göz +0.00 + 0.50
    sol göz +0.00 + 0.25

damla ilacı sayısı 1 e düştü. günde 6 kere eyestil. 2 ay daha kullanacağım.

hipermetropluk gitmiş. astigmat gerilemiş. astigmat sebebiyle sokak lambalarını ve farkları dağınık görüyorum. bilgisayar ekranı hafif bulanık. genel olarak yaşam kalitemi etkileyen bir durum yok. birkaç ay sonra tekrar kontrole gideceğim.
  • dün saat 15.00 itibariyle olmuş olduğum ameliyat türü. ankara kudret göz hastanesinde op. dr. seda mütevelli ameliyatımı gerçekleştirdi. adım adım anlatayım.

- öncelikle göz derecelerini ve kornea kalınlığını ölçtürmekle işe başlıyorsunuz. her göze uygulanabilmesi korneanın ince ya da kalın olmasına bağlı.

- sağ göz 1.75 miyop, 2.50 astigmat.
    - sol göz 1.75 miyop, 2.75 astigmat çıktı benim.
    - kornea kalınlığı da ameliyata uygundu.

- daha sonra ameliyathaneye giriyorsunuz yaklaşık sağ ve sol göz toplamda 10 dk sürüyor. ameliyat sırasında hiç bir acı hissetmiyorsunuz. bittiğini anlamak çok garip geliyor, bı kadar kısa olamaz diye.

- ameliyattan çıktıktan sonra bulanık oluyor gözleriniz, tam göremiyorsunuz. yaklaşık yarım saat sonra ışığa karşı göz hassasiyeti başlıyor. güneş gözlüğünü takıp evin yolunu tutuyorsunuz. daha sonra loş, karanlık ortam yaratıp evde, damlaları da saatinde kullanarak yatıyorsunuz.

- işte olay burdan sonra başlıyor. ameliyattan çıktıktan sonra bu kadar kolay mıydı yaa diyen o halinizden eser kalmıyor. gözünüzü açamıyorsunuz, sürekli akıyor ve yanma başlıyor. bu bende 3 saat kadar sürdü. daha sonra batmalar başlıyor. gözüm kapalı yemek yemek zorunda kaldım, çok kötü bir hismiş. sonra zaten uyuyup dinlenme safası.

- sabah kalktığımda gözlerimde hafif şişlik ve kırmızlık devam ediyordu ama hiç batma ya da yanma hissi yok tamamen geçmiş durumdaydı.

- bugün itibariyle kontrole gittim ve gayet olumlu olduğunu, bulanık görmelerin 4-5 gün daha devam edeceğini söyledi seda hanım. damlaları kullanmaya ve gözlük takmaya devam. haftaya ölçüm olacak. o gün geldiğinde editlerim.

-bu arada 3500 tl, peşin ödersiniz %10 indirim uygulanıyor.

edit 3. gün: yanmalar, batmalar ve kızarıklıklar gitti. arada bulanık görme ve odaklanma sorunu devam ediyor.

edit 2. hafta: damlaları kullanmaya devam. sol göz de hafif bulanıklık var ama rahatsız edici değil. akşamları ışık dağılması günden güne iyileşiyor ama tam performans alabilmiş değilim.

edit 1. ay: akşamları ışık harelenmesi ve araba farlarının rahatsız etmesi günden güne iyileşiyor. sağ gözde sıkıntı yok, sol gözde özellikle spot ışıklarında bulanıklık oluşuyor.

edit 3. ay: sağ göz 0.50 sol göz 0.25 olarak kaldı. sol gözdeki perde olayı büyük şekilde iyileşti. göz kuruluğu hissetmiyorum. olmanızı tavsiye ederim.

edit 1 yıl 4 ay: hiçbir sıkıntı kalmadı. göz yorulması, bulanık görme gibi şikayetler tamamen ortadan kalktı.
  • 2011 yılında bu ameliyatı olmuştum, sorunsuz 8 sene geçirmemi sağladı gözlük ve lens olmadan.
    ameliyatı izmitte kürşat çağın yapmıştı. 5buçuk derece miyop ve 1 falan astigmat vardı. hepsi sıfırlanmış oldu. bu arada sıfırlanmış derken 0.25 bırakıyorlar özellikle, sanırım hipermetropa daha geç yakalanmayı mı ne sağlıyormuş. öyle bir olay vardı yanlış hatırlamıyorsam, ama etkiyecek bir durum değil tabi göz ardı edilebilir değer. kısaca sıfırlanma denebilir.

her neyse 8 seneden sonra bugünkü göz muayenesinde korktuğum başıma geldi. çünkü astigmat olduğumdan şüpheleniyordum hafiften. doktor 1.25 astigmat çıktığını söyledi. çok hayatımı etkiliyor mu, şimdilik hayır. işin ilginç tarafı geçen seneki muayenede astigmat yoktu 1 senede bu seviyeye gelmiş olması düşündürdü. yaşın ilerlemesi ve sürekli ekranlara bakarak geçen bir hayat buna etkiyor mu bilemiyorum ama umarım ilerlemez daha fazla.

yani şunu demek isterim bu ameliyatı olacaklara, hayatınızın sonuna kadar gözlüksüz lenssiz bir hayat sunmuyor size, ona göre. *
  • ataköy dünya göz hastanesinde ilasik ameliyatı oldum.
    tüm deneyimi baştan sonra anlatıyorum:
    14 senedir lens, son 2 sendir gözlük ve lens kullanan 3,5 miyop olan biriydim.
    son 4 senedir numaram hiç değişmedi. son 2 senedir lens, alerji ve kontrivijit'e sebep oluyordu; bu sebeple gözlük - lens olarak takıldım.
    en son 2 ay önce, kötü bir alerji olup tüm sistemimi mahvedince lensi tamamen hayatımdan çıkardım. gözlük kullanmayı da pek sevmediğim için ameliyata karar verdim.

ilasik ameliyatı için gerekenler:
    - en az 1 ay lens kullanmamak,
    - gözde mikrop ya da alerjinin olmaması,
    - göz numarasının makul bir süredir sabit olması,
    - ameliyattan önce yapılan lazere uygunluk muayenesinden geçmek,

ilasik ameliyatı öncesi:
    - 1 saat süren, 6-7 makinede farklı değerlerin kontrol edildiği basit bir muayeneden sonra, doktorunuz hemen size sonucu söyleyebilir. eğer gözünüz uygunluktan geçtiyse en erken ertesi gün ameliyat olabilirsiniz.( benim gibi)
    ameliyat günü:
    ön not: 9:15 de hastaneye gidip 09:50 de eczaneye uğrayıp hatta başka işlerimi de halledip evime geçmiştim.
    - ameliyatta hiç birşey hissetmiyorsunuz; max 10 dk. süren 2 işlemden oluşuyor: 1. kornea'nın kaldırılması 2. lazer ışını verilip, kornea flepinin kapatılması ve sonrasında koruyucu sıfır numara lens takılması. ben ki korkak biriyimdir hiç telaşlanmadım. zaten sizi sürekli bilgilendiriyorlar. tüm ameliyatta hissettiğim tek şey 1-2 saniyelik yanık kokusudur.
    - ameliyat bitiyor; kalkıyorsunuz; doktor kontrol edelim diyor bakıyor ve kilit cümleyi söylüyor: herşey güzel, bundan sonrası sana kaldı. ozaman anlamıyorsunuz tabiiki. nekadar basit ve kısa bir ameliyatta olsa, biraz şok var. tamam tamam diyip dinlemeye devam ediyorsunuz: ' bugün hep sırt üstü yat, elinle sakın elleme, ilaçları sür, gözlük tak, ışık biraz rahatsız edecek çok dışarda kalma, toz toprak olur dışarda dolaşmamaya çalış, eve git dinlen, 3-4 saat batma, yanma olacak..... basit geliyor. yaparım ki diyorsun.
    - arkadaşın evine gidiyor; sen kendi evine. uyurum diye umuyorsun.

ameliyattan 1,5 saat sonra:
    - kaos. kafamın yerinde kaya taşıyorum; gözümün önünde 50 kişi soğan doğruyor ve arada gözüme sokuyor gibi his. tüm evde panjurlar kapalı; ama gündüz ışık geliyor; bakamıyorsun. başın ağrıyor, gözün akıyor, göz aktığı için burun akıyor; burun akınca kafa daha şişiyor. sırt üstü daha önce hiç yatmadığını farketmek kafayı yatıramamak. ilaçları damlatamamak.
    - doktor kaşlarını çok çatma, gözlerini sıkma demiş. acıdan kaşlarını açamıyorsun. flepin ( hayata yeni giren kelime) yamulacak diye kaşları düzeltmeye çalışıyorsun ama yok vucüt acı çekiyor. daha önce hiç mi başım ağrımadı; ağrıdıysa bu ne diye düşünmekten hafif sakinleşmek.
    - o sırada komşudan göz damlalarını dökmesini ve saat başı eve gelmesini istemek. ( sağolsun geldi)

ameliyattan 2,5 saat sonra:
    - ağrı, batma, akma bitmiyor. sinüzler dolmuş; kafa daha ağır. bazen kontrol ediyorsun görüyor muyum? bakıyım evet görüyorum:)
    - en son sakinleşmek için spor yapmaya başladım; basit omuz ve kol hareketleri. bilmiyorum bu hareketler mi geçirdi, zamanı mı gelmişti saat 3 gibi sakinleştim ve uyuyakaldım. bundan sonra saat başı kapıyı çalan komşum sayesinde uyanıp damlaları akşama kadar aldım.

ameliyat akşamı:
    - görüyorum; ama ışığa duyarlılık biraz daha arttı. evde gözlükle takıldım.
    - sırtüstü ve gözlükle yattım. ( yana dönersen gözlük yamulup seni uyandırır demişti doktor)

ameliyat gününden sonraki 1. gün:
    - herşey normal; yine görüyorum. ama çok uzun lens kullandığım için gözümde sanki lens varmış gibi hissettim. yani aman tanrım görüyorum şoku yaşamadım.
    - kontrole gittim; herşey normal. dikkat et; damlaları kullan dedi; koruyucu lensi çıkarttı. sırt üstü yatmak aşırı ters geldiği için hemen onu sordum; dikkatli yat dedi; yolladı.
    - öğlen dışarda işim vardı; onu hallettim; eve döndüm.

ameliyat gününden sonraki 2. gün:
    - işe gittim geldim. full güneş gözlüğü taktım. görüyorum yine. bazen ilginç geliyor: metrodaki yazıları okumak gibi basit şeyler.
    - akşamın 7'sinde günel gözlüğüyle metroya binince, insanlar bakıyor ( (bkz: kapalı mekanda güneş gözlüğü takan tip) ama yapacak birşey yok. metro ışıkları kötü.

sonuç olarak:
    evet görüyorum; lensten ve gözlükten kurtuldum ama o 3,5 saat süren ağrı, acı çekilir iş değil. mental sağlığımı kaybetmekten korduğum ufak bir an yaşamadım değil. deseler; bir göz bugün, diğer göz bir hafta sonra ameliyat olacak; ve ben eve gidip o bir gözün acısını ağrısını çekeceğim; asla 2. göz için gitmem. giderim tek göz için lens alırım; tek göz için gözlük takarım yine de o ağrıyı bir daha çekmem.
    daha önce bu ameliyatı olanlar çok ağrıdı, çok yandı; çok aktı 3-4 saat diyor; doktor acıyacak 3-4 saat diyor; fakat, acının boyutunu kafanda kuramıyorsun.
    burdan olmayı düşünen, ya da olacak arkadaşlara söyleyeceğim şu ki: çok acıyacak.

teknik sonuç:
    görüşüm gayet iyi. damlaları kullanıyorum ama reçetedeki programa uyduğum için. henüz ek damla ihtiyacım, batma, ağrıma, akma olmadı ( umarım böyle gider).
    iyi birşey gibi duruyor şu an.

ameliyatı yapan doktor: uzm.dr. esra toprak ün
    fiyat: 3800 tl( indirimli- normal fiyatı 4500 tl sanırım) + 370 tl (muayene)
    ameliyat sonrası 1 ay muayene bedavadır; gidersen.

temiz, güvenilir, deneyimli bir yerde yaptırırsanız olur; içinize sinsin.
hesabın var mı? giriş yap