• buna benzer bir başlık vardı bulamadım.
    bu konuda kimi arkadaşlar bu iş devlet kontrolünden çıkarsa çok daha kötü noktalara gelir diyordu. haklılar.
    konunun çözümü çok basit.
    mahalle ve muhtarlık ölçeğinde düşünün.
    kaç cami varsa o muhtarlıkta, cami personeli giderleri mahalleliye eşit olarak ibadet vergisi olarak yüklenir. ben namaz kılmıyorum, aleviyim ya da gayrı müslimim diye yapılan itirazlar kayda alınır, onlardan vergi kesilmez ama mahallede ihtiyaç fazlası cami varsa kapatılır bu yolla. camiye giden sözgelimi 5 kişi kalırsa, imamın, müezzinin, caminin suyunun, elektriğinin, ıvır zıvırının masrafınını karşılamalı.
    kalan azınlık ya da çoğunluk o caminin masrafını öder.
    aleviler öyle yapıyor.
    gayrı müslimler de.
    onların vergisi bile bu sünni imamlara gidiyor kendilerine hiç yardım yapılmazken.
    ben ödemek istemiyorum.
    50 metre çapımda 3 cami iki kilise var. kilise çanı duymuyorum ama asla dolmayan camilerin senkron olamayan ezanlarından gına geldi..

edit: imla
  • imam yetmez diyanetide ödesinler
  • muhabbet şu şekil gelişir
    imam: fuat amca gelmiyorsun camiye
    fuat amca: hocam ben din değiştirdim
    böyle olmazsa ilk taşı günahsız olanınız atsın
  • bunu yaparlarsa din istismarı zirve yapar.
    beyni yıkanmaya bu kadar müsait bir ülkede imamlar bölge bölge peygamberlik ilan edip milletin malını mülkünü elinden alır.
    olacak iş değil.
    bu ülkedeki diyanet bütçesi sorunu şu an çözülemez. önce iktidar değişecek. yeni iktidar ülkeyi bir toparlayacak. ülke toparlandıktan sonra sıra zamanla zamanla bazı şeylere gelecek.
  • imza falan toplayamıyor muyuz bunun için
  • güzel bir teklif fakat sonuç böyle görsel sonuçlanır demedi demeyin. *
  • bence camiye gidenler ödesin: yani kime hizmet ediliyorsa onlar ödemeli!
    elektrik, su, ısınma, onarım, bakım masraflarını da camiye gidenler ödemeli. giderlere parası yetmeyen camiler okul- yurt veya otel yapılmalı!
  • cemaat 404 not found.
  • olması gereken ama türkiye'de olmaz..

camiler arasında kanlı-bıçaklı kavgalar olur "senin dediğin yanlış, benim dediğim doğru" diye.

bu bağlamda diyanet bir ortak alan yaratıyor.
hesabın var mı? giriş yap