• (bkz: https://play.google.com/…=com.electrord.easyenglish)

linkteki android programına çalışacağımız kelimeleri kaydediyoruz. karmaşık bir şekilde soruyor kelimeleri bi süre sonra ezberlemiş oluyorsunuz.
  • (bkz: memrise)
  • re prefiksini öğrenmek de bir yoldur.

play: oynamak
    replay: yeniden oynamak

public: halk
    republic: yeniden halk

böyle gider bu.
  • 1. kategorize etmeyi öğrenmek.
    ** tek tek kelime ezberlemekten kaçının.
    ** kelime grupları üzerine düşünmeye başlayın. mutfağınıza gidip hangileri bu listeye koyabilirim diye başlayabilirsiniz.
    mesela mutfak araç-gereçleri:
    - pot,
    - bowl,
    - burner,
    - colander,
    - oven,
    - ? gibi.

2. bir kelime defteri, yapışkan kağıtlar veya bunun gibi şeyler kullanmak.
    ** yanınızda küçük bir defter taşıyınız ve sizce önemli görünen kelimeleri not ediniz.
    ** daha sonra bu kelimeleri tekrar ederek, onları cümle içerisinde kullanmaya çalışınız.
    ** yapışkan kağıtları etiket olarak kullanınız.
    ** öğrenmek istediğiniz objenin ingilizcesini yapışkan bir kağıda yazınız ve bunu objenin üzerine yapıştırınız.

3. collocation (ingilizcede bazı kelimelerin sıklıkla yan yana gelir beraber kullanılır.) (bkz: collocation)
    ** lions roar (but they rarely shout, weep, holler etc.)
    ** depressed people can commit suicide (not do suicide, create suicide etc.)
    ** bunlar ingilizcenin özünde vardır yani öğrenebilmek için belirli bir kural yoktur bu kuralları kullanmalı ve hafızaya atmalısınız. bunu yapmanın bir yolu collocation dictionaries olarak bilinen sözlüklerden edinmektir.
    ** birşeyler okurken ya da birilerini dinlerken tek tek kelimeleri düşünmeyiniz, onları bir grup olarak düşününüz.

4. mnemonic ya da sizin hatırlamınızı sağlayacak şeyler.
    ** kendiniz için hatırlatıcılar içeren sözlüğünüzü oluşturunuz. bazılarına anlamlı gelen şeyler, sizin için olmayabilir.
    ** önerebileceğim sözlüklerden bir tanesi için, link.

5. konuşunuz, yazınız.
    ** yeni bir kelime öğrendiğinizde bunu uygulamak çok önemlidir.
    ** not alınız, cümle içinde kullanınız ve günde üç kez tekrar ediniz.

6. özgül bir alan
    ** kendi ilgilendiğiniz/çalıştığınız/okuduğunuz alan ile ilgili kelimeler öğreniniz.
    ** öğrendiğiniz kelimeler ile ağaç, tekerlek, çizelge vb. şekiller yapmaya başlayınız. gibi

7. gözlem defteri
    **yine küçük bir defter, ya da laptop/tablet gibi kişisel elektronik aletler işinize yarayacaktır.
    ** herhangi bir yere gidiniz, oturunuz ve gördüğünüz her şeyi not ediniz, ingilizcesini bilmiyor olsanız dahi türkçe olarak yazınız ya da daha sonra bakmak suretiyle resmini çekiniz.
    ** farklı farklı yerlere(park, hava alanı, ofis vb.) giderek bu işi tekrarlayınız.

8. aralıklı öğrenme
    **bazı yazılımlar yardımıyla (bkz: anki) (bkz: omniglot) öğrenilmek istenen kelimelerin belirli aralıklarla sizlere sorularak hatırlatılması metodudur.

yukarıdakilerin hepsine ek olarak;
    >en iyi öğrenme yöntemi, size en uygun olanıdır.
    >farklı yöntemleri deneyiniz.
    >sevdiğiniz bir tanesini seçiniz ve uygulayınız.
  • voa learning english : en basit yoldur kendisi. bol bol okuyun ve dinleyin. kartlarla falan hiç uğraşmayın. hem de kalıcı olur
  • yeni bir teknik öğrendiğim olaydır.

remzi hoca ile çalışmaya başladım yds için. teknik onun.

ilk gün bir sayfa kelime yazıp sesli şekilde okuyacağız onları. ikinci gün ikinci sayfayı yazıp iki sayfayı da tekrarlayacağız. bu beşinci günün sonuna kadar devam edecek. altıncı gün ise altıncı sayfayı yazacağız, baştan bir sayfa eksiltip beş sayfa tekrar edeceğiz. pazar günü ise tüm defter tekrar edilecek.

tekrarda en önemli kural bunu sesli yapmak.

biraz ütopik göründü bana ama bakalım başladım denemeye. bugün ikinci gün tekrarındayım.
  • kelime kartı hazırlamaktır.

her gün alfabenin üç harfini çalışıyorum. kartın bir yüzüne kelimeyi diğer yüzüne anlamını yazıyorum. tombala çeker gibi çekip söylüyorum anlamı.

defterden sıralı ezberleyince o sıra olmayınca akla gelmiyor.
  • ingilizce kelime türkçe anlam şeklinde ezberlendiğinde konuşma veya yazma anında çuvallıyorsunuz. onun için türkçe kelime yabancı anlam şeklinde çalışılmalıdır.
  • küçükken evde duvarlara kapılara aynalara falan yapıştırırdım kelimeleri
hesabın var mı? giriş yap