• git o işi yap o zaman birader, durduran mı var? sende bende o işi yapacak göt olmadığı için o paraları kazanıyorlar.

bir gün dahi inşaatta çalışan insan, yapılan işin karşılığının 5000'den dahi fazla olduğunu bilir.
  • hakkını alan emekçidir.

sıcak soğuk demeden, beden gücüyle çalışan insanların aldığı parayı çok göreceğine; eğitimli kişilerin neden az ücret aldığına kafa yormak lazım.
  • inşaat işçilerine 5 değil 10 bin verseler helal olsun diyeceğim meslek.
    belki inşaat işçiliği yapmadım.ama amelelik yaptım.günde tek başıma 2.5 ton malzeme taşıdığım günler oldu.aldığım para ise 2500 tl idi.bedensel işçilik için bu maaşlar gerçekten çok az.artık benden geçti.bir gün evlenir de çocuk sahibi olursam,çocuğum akıllansın diye ağır bir işte bir kaç gün çalıştıracağım.hayat gerçekten zormuş,ama biz cahildik,babamız muhtaç etmediğinden anlayamamıştık.
  • ilik gotlu plaza calisanlari bilmez. kis sogugunda 20 . katta calismak kolay mi? iyi bir insaat ustasinin yevmiyesi 200 liradan baslar. sonuna kadar hakeder. yarim gun tadilata dayima yardim ettim canim cikmisti. bu adamlar 6 gun boyle calisiyor yeri geliyor izinsiz aylarca calisiyor.
  • senin inşaat amelesi dediğin işçi maaşını genelde yevmiye usulü alır, yani çalıştığı süre ile direkt alakalıdır bu durum, yeri gelir çok büyük yağmurlarda işe çıkmaz, çıkamaz yatar o gün para kazanamaz mesela, yaz aylarında hemen hemen 12 saate yakın çalışır. cumartesi zaten mümkün değil de bir pazar günü dahi yoktur, resmi bayramlarda çalışır, yılda iki kere tatil yapar o da dini bayramlarda. yani yaz aylarında tam gün, tüm bir ay çalışmasının karşılığında 5000 liraya yakın kazanabilir evet. ha hayret edip yaptıkları işi de küçümsemeye kalkmayın beton kalıbı çakmak herkesin yapabileceği bir iş değildir, öyle sokaktan adam çevirip bize kalıpçı lazım gel çalış diyemezsin yani, demir işçiliği keza aynı, ayrıca bunlar küçük mertebede proje okuma becerisine bile sahip olabilirler, yani küçümsemeden önce işin içeriğini öğrenseniz 5000 tl'ye hayret etmezsiniz belki de.
  • alın terine göre günümüz türkiye şartlarında az bile kazanan emekçidir.
  • sen hayatından kürekle kum çektin mi, tuğla taşıdın mı, harç kardın mı oturduğun yerden yazmak kolay bi git çalışsana yorgunluktan geberdikten sonra sana verdikleri 2 kağıt parçasına bakar dünyaya isyan edersin

helal olsun emekçi kardeşlerimize
  • öncelikle amele değildir o ustadır. amele asgari ücret alıyordur ancak ki yapılan işe göre oldukça düşük bir ücret.

he ama inşaat güzel sektördür biraz kafan çalışıyorsa elin iş tutuyorsa 1 2 yılda demir bağlamayı sıva atmayı öğrenirsin gerçekten de 5000 lira maaş alabilirsin ki çalışma şartlarına bakıldığında bu aldığın maaş ananın ak sütü gibi helaldir.

neden? 1- sürekli açık havada çalışıyorsun kar, kış, güneş farketmez (amele yanığı diye bir kavram var yahu)2- sürekli ağır malzeme kaldır indir yapıyorsun ki 10 15 yıllık bir çalışmada fıtık olmaman işten bile değil. 3- %90 günlük yevmiye usulü çalıştığın için sigortan emekliliğin vs yok. 4- ağır iş olduğu için 50 55 yaşlarından sonra çok formda olmadığın sürece kaldırabileceğin bir iş değil yani seni emekli etmez.
  • asıl sorun kazanılan paranın alım gücünün olmamasıdır.
    yoksa etin kilosu 50tl iken, soğan 14 lira iken 5bin tl almak değil.
    devlet açıklıyor yoksulluk sınırını...
    eylül ayı için: 6.725 tl demişler.

yoksa 5bin tl amele için az abi.
    hepimiz için az.
  • şimdi ben sana vinç operatörü şu kadar kazanıyor desem o kulakları kesersin valla. hele uçak pilotları "abov" dersin. ama en kralı milletvekili valla. bence milletvekili olayına kafa yor sen.
hesabın var mı? giriş yap