• elimde usb bekliyorum.
  • tabi mümkün lakin günümüz süper işlemcileri bile insan zihninin çok çok çok çok küçük bir parçasını anca işleyebilmektedir. bu sorun kuantum bilgisayarlara aşılacak gibi görünüyor...
  • er ya da geç gerçekleştirilecek olandır. ama bu sizin ruhunuzu değil, bütünleşik deneyimlerinizin bir kopyasini bilgisayara aktarmaktan ibaret olacaktır.

yani zihniniz bilgisayara aktarildiktan sonra bu yeni varlık ile iletişim kuran bir tanıdığınız sizi ve bu varligi birbirinden ayıramaz. sizin gibi düşünecek, sizin gibi konuşacak, sizin gibi davranacaktir.

ama siz orada olmayacaksınız.
  • zihnin başlangıç durumunu bilmediğimizden, yazılımı dondurup, başka yere aktaramayız. donanım değişmediği halde zihin durumları değiştiğine göre, zihni dondurmak için donanımdan fazlası gerek, başlangıç durumu da elimizde olmadığından, (bilgisayarı açar gibi) bütün düşünceleri baştan başka bir makinede tekrar oynatıp zihnin o anki haline ulaşmak mümkün değil.

bu sebepler bir gün insanların artık bu sınırlı bedenlerini bırakıp, yazılım olarak bilgisayarlarda yaşayacaklarına inanmak zor. teknoloji ilerliyor, belki bir gün bu sınırlamaların da aşılması mümkün ama bedenden ayrılmış bir zihnin ne kadar ben olacağı, ne kadar insan kalabileceği de ayrı bir sorun.
  • heyecan uyandiran, korkutan, merak ettiren dusunduren bir baslik.

ölümsüzlüğün anahtarı olabilir bu
  • aktarılır
    chappie filminde görmüştüm
  • insanoğlunun önündeki tek engel yine kendisidir. yıllardır bu konu üzerine düşünüyorum aklıma geldikçe. bizi yavaşlatan tek şey vücutlarımız eğer ki bu et yığınından kurtulup kendimizi sanal dünyanın içine atabilirsek o zaman işte önümüzde bir engel kalmayacak

şu anki teknoloji ile ışık hızında yolculuk mümkün olsa bile bilin bakalım bize ne engel olacak? tabii ki vücudumuz. o yüzden bilincimizi dijital dünyaya aktarabilirsek hem ölümsüz olacağız hem de ışık hızıyla yolculuk çok sıradan bir hale gelecek. ve yine ayrıca nüfusun yoğunluğu bize problem olmaktan çıkacaktır.

peki sorunlar bitecek mi ? tabii ki hayır.

üreme konusu da bizim için artık problem olacaktır. sanal dünyada saniyeler içinde milyonlarca çocuk yapabiliriz herhangi bir eşe ihtiyaç duymadan.
    bu durum farklı sorunlar ve sorular ortaya çıkaracaktır. bu yapılan çocukların bilinçleri bizden farklı olarak tamamen sanal ortamda dünyaya gelecekleri için gerçekliği sorgulanacaktır.

ve bunun gibi bir çok yeni sorular ortaya çıkacaktır. yüzeysel düşünürsek güzel gibi görünse de detaylara indikçe insanı tedirgin ediyor.
  • hayır. transfer hiç bir şekilde olmuyor. sürekli sonsuz yaşamak için teori üretmeyin. zihin aktarılmaz, kopyalanır. siz o kopya'da var olamassınız. kopya başka bir varlıktır.
  • ürkütücü. bu teknoloji seviyelerinde mümkünlüğü zor olsa da ilerleyen düzeylerde olabilir
  • aktar sonra da geri aktarma olunca, gelişmiş bir hayvan beynine gönder mesela... yunus örneğin ya da bir kuşa... ne kadar güzel olurdu..
hesabın var mı? giriş yap