şükela:  tümü | bugün
 • neden birbirimize kötülük yapıyoruz sorusunu düşünüyordum mistik, ilahi gibi varoluşsal kavramlar vasıtasıyla evreni anlama sorumluluğunda insanlar olarak üzerimize düşen görevi kabullenmemek daha rahat geliyor çünkü insan psikolojik olarak akli iradesini üst bir iradeye devretmeye meyilli bir canlı ve bu başımıza gelen felaketlerin yegane kaynağı, dünyaya bakın kas gücüyle ağır işlerde çalışan insan sayısının soyut düşünme yeteneği gerektiren işlerde çalışan insan sayısının çok üzerinde olduğunu gorusunuz aynı evrimsel çizgiden geçen bu insanların çoğu zeka yetersizliğinden değil seçimlerinden ötürü bu yaşamı seçtiler çünkü düşünmek ağır geliyor onun yerine düşünecek irade kendisi hakkında karar verebilir o yüzden hindu inekleri kadar sakin evine gidip en sevdiği diziyi izleyebilir. bunun neresinde kötülük var diyebilirsiniz işte o üst akıl bizi 2 dünya savaşına, nükleer silahlanma yarısına sürükledi iskendireye kütüphanesini yaktı reklamlar vasıtasıyla ihtiyaç fazlası tüketimin soylu bir yaşam olduğuna inandırdı.
 • insanların birbirlerine kötülük yapma sebepleri bana göre sadece doğanın işleyişinden ibaret kötülük daha çocuklukta başlıyor derler ya insan yedisinde ne ise yetmişindede odur. aynen öyle nedenlerine bakarsak doğamızda rekabet var rekabet uç noktalarda kıskanmak ve bunun için herşeyi yapmakla kendini gösterebilir veya bencillik istediğini elde etme arzusu ve doyurulamaz ego bunlar kişiliğimize işlenmiş her insanda bulunduğuna inandığım yönler .
  ancak bu demek değil bunlarda gereksiz herşeyin ölçüsü faydalı iken ölçüsüzleştiğinde ortaya ne çıkacağını hırsın nereye varacağını kimse kestiremiyor , rekabet belki düşük dozda kıskançlık iyidir kendini birşeyler başarmaya yöneltmek açısından ama bu durum giderek artarsa esir alırsa kişiliği kimbilir nereye varır kötülük sınır tanımazlık bunun gibi .
  bana sorarsanız kötülüğün en büyük sebeplerinden biride cahilliktir . insan hiçbir vasıfa sahip değil ve kendini değerli hissetmek birşeyleri değiştirebileceği gücünü kendinde görmek için kötülük yapabilir . terör hangi coğrafyada vardır ortak nokta nedir hem eğitim seviyesi hemde ekonomik olarak çaresizliğin üst düzeyde olduğu noktalara kötülük hakimdir sizce bu bir tesadüf mü ?
 • realist bir çerçeveden baktığımızda, insan doğasının kötü olmasıdır.
 • net bir şekilde, doğrudan veya dolaylı olarak 'kendilerine iyilik yapmak'tır. işin asıl eğlenceli kısmı şu ki birbirlerine iyilik yapma sebepleri de aynı.
  (bkz: ahlak yok etik yalan)
 • herkesin aynı anda aynı denklemin içinde mutlu olamayacak olmasıdır. mutlaka feda edilmesi gerekenler olur, denklem gibi düşünün, x e öyle bir değer vermek gerekirki gerisi yerine otursun. çare yoktur. dolayısıyla başınıza talihsiz şeyler gelir geçer, başka şart ve ortamlarda sabit eleman olup başkasının ağzına sıçmışlığınız da olabilir. neden durup birbirimize şunu açıkça söylemiyoruz ki, hepimiz yalan söylüyoruz. her gün hem de. iyi yalanlar, kötü yalanlar. aranızda ben çok dürüst ve iyiyim kaypakları da var biliyorum. iyi değil ahlak sahibi olmaya çalışın. o da mümkünse etik anlamında olsun. yoksa iyiyim adı altında her şeyi yapma hakkını görüyorsunuz kendiniz de.

  kimseyi dizginlemeye çalışarak ve kontrol ederek bir şey elde edilemez. eğer her şeyden vazgeçebilecek kadar güçlü olursanız söz konusu denklemle oynayabilirsiniz.

  çünkü eninde sonunda hepimiz çok yalancıyız. iyi niyetle bile davransak yaptıklarımız başkasının gözlerinde kırıcı ya da gereğinden fazla umut vaad edici olabiliyor. sadece sevgi kendini açıkça sunabiliyor o da bazen ne yazıkki.
 • sigmund freud'a göre her insan içinde bir ölüm arzusu taşır. ancak bu arzuyu yerini getiremediği için başkalarına saldırarak ölüm arzusunun yönünü değiştirir. freud bu yönelimin taa bebeklikte ısırma gibi davranışlarla başladığını söylüyor. ilerleyen aylarda da başka bebeklerin saçını çekme şeklinde devam ediyor. en sonunda da insanlar arasındaki büyük anlaşmazlıkları ve kötülükleri doğuruyor.

  (bkz: psikanalitik yaklaşım)
 • çok basit bence. ya da daha aydnlanmadım diyelim :) aydnlandığım kadarıyla anlatayım.

  "daha fazla istemektir". evet. bu.
  biraz masalsı bir öğüt ama açıklamasını bilsek de duyduğumuzda sarsılırız. açıklaması da şudur: "siz daha fazlasnı alırsanız birisi mutlaka daha az alacaktır."

  bu bildiğim tek önerme. sakın basitleştirmeyin. aldığınız verim değil benim ilgimi çeken, gözleri boyayan açlık. dolayısıyla aklı takip edemeden başkasınınkine göz koymuş olursunuz çoktan..
 • menfaattir.
 • bencilliktir ve herkes bencildir. doğru soru "insanları birbirine kötülük yapmaktan alikoyan nedir" olmalı. birlikte yaşama zorunlulugu ve "ya ben de bir gun bu duruma dusersem" endisesi sonucunda olusan sosyal normlar olmasaydı daha bile kötü olurduk.

  kölelik daha yüz yıl önce yasaklanmış, siz hala insanın kötülüğünü istisna zannedin.
 • hayatlarındaki boşluk duygusu kötülük ile doldurmaya çalışıp kendilerini tatmin etme arzusu mesela. bundan haz alan ve yaşam motivasyonu haline getiren insanlar var. nedensiz yere zehirlerini saçmaktan çekilmiyorlar.