• içine bindirecek saf bir adam bulunamadığı için du bakalım ne olacak sorusuna yanıt arayan uzay araçları
  • bilumum ufolar.
  • terminolojik açıdan, inceleyeceği gök cismiyle arasındaki münasebete göre üç kategoriye ayrılan araçlardır bunlar.

1. flyby türü uzay araçları: bunlar gönderildiği hedefin yanından geçerek bilgi gönderirler. 60'lı yıllarda iç gezegenlere yollanan mariner ve venera serisi araçların ilk örnekleri bu tip uydulardı. 70'li yıllarda dış gezegenlere yollanan pioneer ve voyager uzay araçları da bu sınıfa dahildir. yandan geçme rekoru ise sırasıyla jüpiter, satürn, uranüs ve neptün'ü ziyaret eden voyager2'ye aittir.

2. orbiter türü uzay araçları: bunlar, dünyanın veya gönderildiği gezegenin yörüngesine girerler. hedefin etrafında sabit bir rotada dönerken bilgi gönderirler. en son yollanan cassini'den hubble teleskopuna, oradan yüzey haritalama ya da atmosfer değişimlerini ölçen uydulara kadar hepsi bu kategoriye girer.

3. lander tipi uzay araçları: kendisi veya bir bölümü gezegen yüzeyine iniş yapabilen bu araçlar, bütün hepsi içinde en çok risk taşıyanlardır. hem yörüngeye gireceksin, orada kalacaksın, uygun zamanda ineceksin, yavaşlatıcı roketler, paraşütler vs. derken başarı şansı oldukça azalır. bu türe viking, venera, ve luna serilerinden bazı örnekler verilebilir. apollo serisi de bu türe insanlı bir örnektir.

terminolojiye daha çok dalacak olursak, gevurlar bütün uyduları görevlerine göre satellite ve probe adında iki ayrı şekilde inceliyorlar. aslında ikisi de aynı kapıya çıkıyor ancak, satellite daha çok haberleşme, meteoroloji ya da casus uyduları için kullanılıyor. probe ise flyby uçuş yapan ya da herhangi bir naneyi inceleme amacıyla fırlatılan araştırma uyduları için kullanım imkanına sahip.
  • düpedüz hayvanlıktır.
  • okan bayülgen 'in dikkate değer bir kısa hikayesi. kendisin bu hikayeyi okuduğu kayıt youtube da mevcuttur. dinlemeye değer.

öykü metninin ilk bölümü,

--- spoiler ---

48 yıl. küsürat bilgisi de mevcut tabi. şu kadar ay, gün, saat, saniye, salise, vesaire..
    uzun süredir yalnız başıma yol gidiyorum diye düşündü. keşke konuşacak birileri olsaymış. yol hakkında konuşabilirdik. yolun uzunluğu hakkında onların neler düşündüğünü merak ederdim herhalde.
    sonra başkalarının yol hakkında ne düşündüğünü sormayı daha önce hiç akıl etmediğini düşündü. daha önce, ne kadar zamandır yolda olduğunu görmek için göstergelere bakmamıştı. 48 yılın uzun bir süre olduğunu da hiç düşünmemişti.
    şu anda aldığı bilgi: yola çıktıktan sonra geçen zaman,
    48 yıl.
    tamam. ama başka bir bilgi verilmiyor. bazı yerlerde durdu mu? eğer durmuşsa bu kaç dakika ya da kaç yıl? aslında bu zaman birimlerinin de şu anda ona çok şey ifade ettiği söylenemez. bu beni heyecanlandırmadı diye düşündü. belki başka göstergeler de vardır. başka göstergelerin olmaması garip değil mi?
    hiçbir gösterge yok. peki zaman göstergesi de yoksa 48 yılı nasıl bilebiliyor?
    korktu.
    korkuyordu.
    kısa bir süre için düşündükleri sorulardı. şimdiyse soruların cevapları olmadığını anlıyor, korkuyordu.

korkuyorum, demek istedi.
    korkuyorum,kelimesini söylemek istedi.
    korkuyorum, anlamına gelen bir ses çıkarmayı denedi şimdi.
    korktuğu için rahatsızdı. rahatlamak için bir hareket oluşturmayı denedi. bu denemelerinin hepsi başarısız oldu.
    artık daha çok korkuyordu.
    --- spoiler ---
  • okan bayülgen'in 2012 yılında yazıp, bugünlerde harikulade şekilde seslendirdiği öyküdür.insansız uzay aracı

felsefe (varoluşsal, varlık, hayatın anlamını sorgulamak) ve bilim dünyasının görece yakın keşiflerine yer vermiş. olağanüstü okumasıyla çok takdir ettim. kendisi kabul ederse amatör yönetmen olarak bunu storyboard'lara çizip kısa filme dönüştürelim derim. türkçe'mizin haricinde ingilizce, almanca ve fransızca gibi dillere de çevirtebiliriz. böylece dünyaya güzel bir armağanımız olur (cnt.belikewater@gmail.com). biz dünyadan geçip gideceğiz ama eserimiz burada kalır. ve sanatımızla var oluruz. buna benzer kendi yazdıklarını yazmaya ve okumaya devam etsin. biz de severek dinleyelim, farklı düşüncelere dalalım...
  • ing. unmanned aerial vehicle
hesabın var mı? giriş yap