şükela:  tümü | bugün
  • intihara kendi yasamini sonlandirmak seklinde degil de dogadaki baska organizmalara yasam vermek olarak bakildigi takdirde tartisilir bir durum olacaktir.
  • kuran-ı kerim nisa suresi 29-30:

ey inananlar! mallarınızı aranızda bâtıl bir yolla/tutarsız bahanelerle yemeyin. kendi hoşnutluğunuzla gerçekleşmiş bir ticaret olursa başka. kendi canlarınıza kıymayın/intihar etmeyin. hiç kuşkusuz, allah, size karşı çok merhametlidir. kim düşmanlık ve zulümle intihar günahını işlerse onu ateşe sokacağız. bu, allah için çok da kolaydır.

"düşmanlık ve zulümle" nedir düşünmek lazım evet. inançlı biri için büyük risktir.
  • dinin kendisiyle çeliştiği noktalardan biridir intihar etmenin günah olması. kadere inanmalısın der din, ancak intihar etmek kaderin bir parçası olarak algılanmaz. eğer hayatımız biz daha doğmadan ilahi bir güç tarafından biliniyorsa, ne zaman ne şekilde biteceğinin de bilinmesi gerekmez mi?
  • (bkz: ateizm)
    (bkz: deizm)
  • islam'da yaşam bir sınavdır. dolayısıyla sınav, kul'u sınava alan tarafından başlatılır ve bitirilir. intihar ise sınav bitmeden, daha tüm sorular cevaplanmadan sınavı yarıda bırakarak çıkmak anlamı taşıyacağından kul'un sınav başarısı belirlenemez, hatta aksine başarısızlık olarak nitelendirilebilir. allah tarafından verilen sınavlardan bir kaçış ve pes etme niteliği taşıdığından başarısızlık olarak nitelendirilebilir. bu sebepten intihar günahtır.(diye düşünüyorum ben)
  • rejimin bedeni hakimiyetine almasıdır. beden üzerindeki tahakkümün zorunlu başlangıcı intiharı engellemektir. sadece dine has felan da değildir, bugün birçok modern rejimde de intihar kanunen suçtur.

(bkz: 5237 sayılı türk ceza kanunu)
    (bkz: intihar etmenin suç olması)
  • hem allah kuluna taşıyamayacağı yük vermez hem de allah kuluna taşıyamayacağı yük verip intiharına sebep olur. sonra bir de utanmadan cehenneme koyar, iyi be.
  • ince ayrım üzerinde yorum yapacak kişiler biz değiliz lakin. islam inancına göre günah olandır. alllah'ın verdiği canı allah alır misali. intihar bir kimsenin yaşadığı büyük sorunlar, geçirdiği travmalar sonucu olan bir hadisedir. intihar için işsizim, karım beni aldattı, ailemi kaybettim gibi örnek nedenler gösterilebilir. bu gibi nedenlerle doğan intihar islama göre günahtır. bu tür olaylar intihar etmek için bir sebeptir diyemeyiz. karım beni aldattı, bu şekilde bir yaşam süremezdim falan filan. evet güç bir durum, zor bir durum lakin allah'ın verdiği cana kastetmek için bir sebep değildir en azından olmamalıdır. inanan kimseler için bu tür durumlar sabır gösterilmesi gereken inancın sınandığı zamanlardır. akli dengesi bozuk, psikolojik rahatsız, deli, ne yaptığını bilmeyen kimselerin canına kastetmesi günah olan bir durum değildir.