• intikam için; ''soğuk yenen bir yemektir'' ya da ''sıcak yenen bir yemektir'' şeklinde deyimler üretilmiş. hangisi olduğuna henüz karar veremesem de ''lezzetli'' bir yemek olduğu kesindir.*
  • yurtta kalırken bi keresinde 4 kişilik odamızda oda arkadaşlarımın üçüne aynı anda küsmüştüm. öyle fena kızlar değillerdi ancak ne yazık ki çok haklıydım.. çünkü üçü birden sabah namazına alarm kurup uyanmamayı adet edinmişti. bölümleri benimkine göre sabahlamayı gerektirmediğinden benden erken uyuyorlardı.. ve genelde ezandan 1-2 saat önce uyumama rağmen, o rahatsız edici alarm seslerine uyanan bir tek ben oluyordum.

bir sürülerce kez uyarmam, küsmem, kızmam, ertesi gün finalimin olması, onların anlayacağı dil olan kul hakkı muhabbeti hiçbiri hiçbiri bir şekilde yeterince dikkatli ve özenli olmalarında etkili olmuyordu. arkadaşlarımı yurt müdürüne şikayet edecek kadar pislik olmamakla birlikte canıma kastım da olmadığından ara dönemde odamı değiştirmeye karar verdim.

içlerinden en dindar olanı, ben giderken sarılıp hakkımı helal etmemi söyledi. onun vedalaşma tarzı buydu sanırım.. o an çok kızgın ve kırgın olduğum için hakkımı falan helal etmediğimi, nasıl da terbiyesiz ve saygısız olduklarını, bir de müslüman geçindiklerini, o yemekten çok korktukları kul hakkımı odada kaldığım süre boyunca yemeye doymadıklarını söyledim. bunu tam da kendime yakıştırdığım şekilde bağırıp çağırmadan, sakince soktuğum lafın girdiğini göre hissede söyledim ve itiraf etmem gerekirse etkili bir sondu.. bi şekilde canlarını yakmak istemiştim. ben hakkımı helal etmiyorum dediğimde karşımdakinin yüzünün aldığı hal de tatmin ediciydi.. nasıl hasta bir egom varmış arkadaş..

gerçekten çok ayıp ettiler ama bu kızcağız baya bi pişman oldu ben öyle onlara tahammül edemeyip, içlenip gidince.. beni ne zaman görse o mesafeli tavrıma -çok uzun süre görmemezlikten geldim, konuşmadım- karşın sarılır, öper, halimi hatırımı sorar, yeni odama ziyarete gelir, bir şekilde normal arkadaşlık kurmaya çalışırdı..
    mezuniyetimizin üzerinden 7 sene geçti bak, evlendi, iki çocuğu varmış.. geçen seneye dek nasıl gidiyor diye arıyordu beni.. telefonu her defasında hakkını helal et diye kapatır sağolsun. ben de ağzımın içinden eyvallah, ne hakkı falan derim.. ama helal ediyorum demedim hiç. zorlamıyor artık.

zulme zulümle karşılık vermektir intikam. hani bazen gün gelip vazgeçtiğindir, saçmalığını gördüğündür..
    ama işte numarasını kaybettim.

zeliha beni okuyorsan ben 111 at siki. ben sana içimden helal etmiştim taa ne zaman sadece dışımdan dememiştim.

helal olsun.
  • tacitus demiş ki :
    '' insanlar bir iyilikten daha çok incinmenin karşılığını vermeye hazırdırlar, çünkü minnettarlık bir yüktür, intikam ise zevk.''
    yani uzun vadede canını yakmak için minnettar bırakmak gayet güzel bir intikam yolu.
  • en güzeli yıllar sonra yapılanı olan eylemdir.

unutmuştur puşt. "merhaba" der titrek sesle, sanki sen de unutmuşsun gibi. sonra sen soğudukça o ısınır, o ısındıkça sen soğursun. buz gibi laflar eder ve... tükürür gidersin.

en güzeli sen gittiğinde onun yaşıyor olduğu eylemdir. koy yaşasın puşt! artık adına ne kadar yaşamak denirse!
  • ''canımı yakanlardan intikam almayı düşünmedim hiç, hayat benden daha yaratıcı.''

simone de beauvoir
  • pozitif bulduğum davranış şeklidir.
    şöyle ki size kötü hissettiren insana empati yaptırabilmenin tek yolu ona size yaptığının aynısını hissettirmektir. bir nevi durumu eşitlemek aslında. bunun dışında kalan saldırılar intikamdan çok kuyruk acısıdır ve yıkmaya yöneliktir. çözüm odaklı kullanılırsa intikam iyi bir şeydir.
  • ne kadar iyi insanlığımız buna karşı olsa da, bazen bunu yapacağın düşüncesi bile kişiyi ayakta tutmaya yeten, tüm hırsları, boğazdaki düğümlenmeleri sonlandıran bir şey. onu yapabilmek zor sadece.
  • cinayet planı kaynaklığından, soğumuş bir tebessüme 'zamanla' dönüşebilen kavram.
  • insandan daha planlı bi intikamcı varsa o da kedidir. bir kini, nefreti varsa yazar bi kenara. unutmaz, yüzüne güler, topunu yuvarlar, ipine koşturur.. ama gün gelir bulur fırsatını atar o pençeyi, alır intikamını. kediye yamuk yapma hacı. kediyi sev. kediden kork.
  • yıllar sonra baktığın zaman bunun için harcadığın zamana bile üzülürsün.
hesabın var mı? giriş yap