• sorunsuz ilerleyen ios güncellemesi. apple daha önce yapılmamış bir şey yapıp aynı gün içerisinde yüzmilyonlarca cihazı hfs'ten yeni geliştirdiği apfs'e terfi ettiriyor.

şimdilik son kullanıcıya etkisi fazla fark edilmese de uzun vadede apfs, ssd ve flash belleklerin daha performanslı çalışmalarına, encryption ve dosya güvenliğinin arttırılmasına, snapshots denen özellik sayesinde yedeklemelerin geri kurulumunun kolaylaşmasına, düşük latency sayesinde yazma okuma hızının artmasına olanak sağlayacak. ayrıca apple'ın 32 bit uygulamaları tamamen devre dışı bırakmasına da olanak sağlayacak.
  • eğer telefon içinden degil de itunes üzerinden güncelleme yapıyorsanız bütün ios güncellemeleri telefonda gigabytelarca yer açar. çünkü bütün uygulamaların cache belleklerini temizler. sadece snapchat 1.5 gb tutar mesela. yani bu apfs yüzünden degil.
  • sorun yaşadığım güncelleme.

güncellemeyi yükledikten sonra "güncelleme doğrulanıyor" ifadesi bir süre görünüyor ve sonrasında "güncelleme yüklenemedi" hatası geliyor. sırf bu hata sebebiyle güncelleme dosyasını silip tekrar indirdim ama halen hata alıyorum.

yardımcı olabileceklerin eşsiz iyilik dolu kalplerine sığınırım.

edit:
    itunes ile güncelleyerek çözebildim.
  • şöyle detaylı bir analiz yazarsanız biz de okuyup ona göre güncelleyelim.
    özellikle 5s sahibi arkadaşlardan bekliyoruz.
  • 740,4 mb güncelleme mi olur ya
  • güncelleme sonrası hafızada güzel yer açan sürüm.
  • ios 10 ve üzeri işletim sistemine sahip kullanıcılardan ufak bir isteğim olacak. rehberinizde kayıtlı olmayan spam sms'leri "block this caller" tuşuyla engelleyebiliyor musunuz?

* size gelen herhangi bir reklam sms'ine tıklayın (rehberinizde kayıtlı olmaması gerekiyor)
    * mesaj açılınca sağ üstteki "i" tuşuna tıklayın
    * çıkan seçeneklerde reklamın geldiği firmanın adının üzerine tıklayın, örneğin "bıdıbıdıotel"
    * çıkan seçeneklerde block this caller "bu kullanıcıyı engelle" tıklayın ve "block contact" tıklayın.

tıkladığınızda bu seçeneğin işe yarayıp yaramadığını aşağıdaki anketten cevaplarsanız çok sevinirim;

http://www.strawpoll.me/12624972

edit: güncel sonuçlar; şu ana kadar 161 kişi oy kullandı. sorunu yaşayan kişi sayısı 112 (%70), sorun yaşamadığını iddia eden kişi sayısı 49 (%30).
  • reklam mesajı almak istemeyenlerin "i" yani bilgi kısmına dokunup açılan yerde arama (telefon işareti) tuşuna bastıktan sonra çıkan numarayı engelleyebilecekleri ios sürümü.
    anlatıldığı kadar uzun değil. numarasız gelen sms'e (misal dijiturk) telefon edince numara çıkıyor o numarayı engelle diyorsun o kadar.

ha bu arada zaten ios 10 i7'de akıyordu yine akıyor bir fark yok.
  • iphone 5s'e 600.2 mb olarak gelmiştir. indirelim bakalım.
  • itunes üzerinden 2.34 gb boyutundaki güncellemeyi muhteşem (!) ttnet'imle indiriyorum 3 saat kaldı diyor sağolsun. yükledikten sonra görüşlerimi paylaşacağım. dosya sistemi değişmiş bu performans artışı sağlayabilirmiş diyorlar bakalım nasıl olacak.

düzenleme: geekbench puanı çok az artmış cihazımın biraz da hızlanma var tabii bunun başlıca nedeni arka planda birikmiş cache dosyalarının silinmesi. ek olarak bahsedilen özelliklerin dışında ayarlar menüsündeki simgeler, thumbnailler değişmiş eskileri biraz daha iyi gibiydi.

birkaç gün sonra gelen düzenleme: bir arkadaş ısınma probleminin azaldığını söylemiş kesinlikle katılıyorum. 5s ve se modellerini kullandım ikisinde de eskiden oyun oynarken cayır cayır ısınan telefon şimdi daha düşük sıcaklıkta çalışıyor bundan eminim. teknik izahatı nedir tam olarak bilemeyeceğim ama bunu fark ettim. tabii ki böylelikle batarya ömrü de artmış oluyor. yani güncellemelerin daha düşük modelleri (donanımsal problemleri saymıyorum) zora soktuğu kesindir çünkü daha çok özellik ve performans gerektiren şeyler sunuyor. 9.3.3'ten bu yana en beğendiğim ikinci güncelleme oldu son bir senede 10.3
hesabın var mı? giriş yap