• amerika'yı geçtim, qatar price 1699 riyal olan bu telefon bizde 5300 lira. bakın bu bir dramdır. qatar'da 1699 riyal makul bir fiyat. şu an 3000 türk lirasına denk geliyor fakat çok değil iki sene önce riyal, türk lirası ile aşağı yukarı aynıydı. şu anda da 1500'den fazla bir şey ödemiyorlar yani iphone'a. bize göre düşünürsek.

elimdeki android amiral gemisi telefonu katar'dan almıştım. burada 3000 lira olan telefon için katar'da 1200 lira vermiştim. o zamanlar imei ücreti 170 liraydı, iki sene kadar önce. şimdi imei ücreti kaç? 1800 lira.

vergilerin astronomik, kişi başı düşen milli gelirin ise yerlerde olduğu bu topraklarda telefon fiyat farkı önemsiz ve yüzeysel bir detay. olmasa da olacak bir şey. bu sadece bir detay. puzzle'ın bir parçası. büyük resim içler acısı diyor ve iç çekerek geleceğimize titrek adımlarla yürüyorum.
  • iphone 4 sonrası bir süre 5,5 inch android telefon kullandım. sonra bu muhteşem ötesi telefonu aldım. yeteri kadar kullandıktan sonra görüşüm şudur: bu telefon küçük değil; diğer telefonlar büyük.
  • bu telefona "tutmamıştır" demek için önce google'da basit bir arama yapmak gerekir. tabi amaç bilgi vermek değilse o başka.
    gayet tutmuş bir telefondur.
  • bugün bu telefonu almak için mediamarkt ve teknosa’ya gittim. çok saçma muhabbetler geçti. yarın tekrar gideceğim anlatırım. rezalete yakın olaylar. eskisini ver yenisini götür kampanyaları şubeden şubeye değiştiği gibi çalışandan çalışana bile değişiyor. baya bok gibi organizasyonları var bu iki firmanın.

media markt kurtköy şubesi. adamlara kampanyaya bakmaya geldim dedim. kampanya bitti dediler. a* koyayım internet sitenizde yazıyor kör müsünüz dedim. bir de biz bakalım dediler. neyse baktılar. bekliyoruz tabi.

varmış arkadaş size yardımcı olsun.

“arkadaş” bu sefer de diyor ki 600 tl lik ekstra indirim yok ama.

ulan malın oğlu. o da yazıyor internet sitende. senin amacin nedir? telefonu cebinden mi vereceksin.

500 tl ederi var senin telefonunun dedi en son.

seni oraya alanın ben ...

rezalet bir firma anlayacağınız media markt tr. almanlar bunlara nasıl emanet etmiş markayı, şaşırdım.

debe edit: sorulara istinaden açıklama, küfürler elbette edilmemiştir.
    kurtköy'den sonra pendik'teki şubeye indim. yurtdışı kayıtlı cihazlarda kampanya geçerli değil dediler. oradan gebze'deki şubeye gittim. eleman telefonum yurtdışı kayıtlı olduğu için fiyatın epey düştüğünü telefonumu 1440 tl'ye sayacağını söyledi.
  • 5299tl’den satışa çıkan iphone’dur.

$399 = 2751tl
    2.751tl + %10 trt payı = 3026tl
    + %1 kültür vergisi = 3056tl
    + %50 ötv = 4584tl
    + %18 kdv = 5410tl -> 5299tl
    sonuç: bizbizeyeteriztürkiyem
  • hemen bu gün bir tanesini aldığım model.
    aynı 5s. fakat ilginçtir ki kutusunun üzerinde de 5s yazıyor. yeni olduğu için kutu yetiştirememişler, fakat kasası aynı olduğundan kolayca uyacağı 5s kutusuyla satışa çıkarmışlar ilk postayı. telefonu aldığım laleli'deki seyyar abi böyle söyledi.
  • gerçek dolar kurunun 13.2 olduğunu göstermiştir.
  • dayanamayıp aldığım telefondur. 10 günlük kullanımım sonunda tüm ayrıntılarına değinerek , kafasında soru işareti olanlar için ayrıntılı bir entry hazırladım. çünkü internette saçma sapan test videoları ve karşılaştırmalar mevcut.

öncelikle bu telefon benim gibi küçük ekran seven ve iphone ekosistemine giriş yapmak isteyenler için en ideal telefon.

işlemci;
    iphone se 2020 alacaklar için öncelikle şunu hatırlatmak isterimki bu telefonda şu an apple’ın amiral gemisi olarak nitelendirilen iphone 11 serisinin işlemcisi olan a 13 bionic işlemci mevcut.

yani kısaca bende para bol ve iphone serisinin en pahalı telefonunu alacağım deseniz. (pro max)12.000 lira seviyesinden satışa sunulan, hafıza seçenekleri ile 15.000 liraya kadar giden bir serinin işlemcisi bu 5300 liralık telefonumuzda mevcut.

ekran;
    retina hd olan ekran 326 ppi değerine sahip. iphone 11 ise liquid retina hd ekrana sahip olup yine aynı şekilde 326 ppi değerine sahip.

şimdi bu değerler “ ben sayı filan anlamam güzel mi ekranı ?” diyen son kullanıcı için ne anlama geliyor. bunun en güzel cevabı bir teknoloji mağazasına gidip diğer telefonlar ile ekran karşılaştırması yapmak.

kağıt üzerinde görece daha eski bir teknolojiye sahip olan iphone se gerçek hayatta ise gayet yeterli bir performans sergiliyor. bunu nasıl yapıyorlar anlamıyorum ama gidip gördüğünüz zaman dediğimi anlayacaksınız.

kamera;
    eğer iphone se hakkında çıkan ilk inceleme yazılarına bakarsanız. tek kamera bulunmasını gömerler. telefon piyasa çıktıktan sonra ve ayrıntılar belli olunca güzel bir performans sergiliyor demeye başladılar.

bunun sebebi o tek ana kameranın aslında iphone 11’in kamerası ile aynı olması. evet yanlış duymadınız aynı kamera. iphone 11 de bulunan ultra geniş çekim imkanı veren kamera ise ikinci kamera olarak çalışmakta.

kamera çekim karşılaştırmalarında özellikle portre modunda dahada belli olan bunu hangi model çekti diye ayırt edilememesinin en büyük sebebi bu yüzdendir.

doğal olarak video özellikleri 11’de ki gibi 4k 60 fps. fakat gece çekimi olmaması kafaları karıştırıyor. çünkü bu özellik yapay zeka a 13 işlemci sayesinde yapılabiliyor. ilerleyen zamanlarda bir güncelleme ile getirilirmi kimse emin değil fakat bu kamera donanım olarak gece çekimine uygun.

batarya;
    evet geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere. 1821 mah kapasiteye sahip bir batarya mevcut. yani bu iphone 8 ile aynı güce sahip bir batarya demek.

biliyorum sizde benim gibi batarya testi videolarını izleyip dehşete düştünüz. iphone 8’den daha da kötü bir performansa sahip olduğunu gördünüz . fakat durum sandığınız gibi değilmiş.

bu test videolarında benim gibi bazı insanların dikkatini çeken bir durum vardı. telefon, sosyal medyada zaman geçirme ve web surfing yaparken tam her şey iyi gidiyor derken bir anda youtube’da video izleme kısmına gelince ağır sıçıyordu. hatta bunun için sadece youtube testi yapıldı ve sonuç 2-2.30 saat ekran süresi sonunda batarya bitiyor. testlerde yüksek ayarda pubg performansı bile daha iyi.

şu an ekran sürem gün boyu kullanımda 5-6 saat ekran süresi ve ertesi güne %15-20 gibi şarj arttırarak gidiyor. yani aslında işlemci olarak daha az enerji tüketimi ile iphone 8’den daha iyi performansa sahip fakat neden youtube kısmında batarya tükeniyor bu hala forumlarda tartışma konusu. belki ilerde bir güncelleme ile bu sorun düzeltilebilir.

yorum;

hali hazırda macbook air ve apple tv kullanan biriyim fakat daha önce hiç iphone kullanmadım. bunun sebebi android aşığı bir adam olmam. son telefonum çıktığı gün aldığım xaomi mi 6. telefon hala güzel bir şekilde çalışıyor fakat sistem reklamları yüzünden ve telefonun sağının solunun dökülmesinden kaynaklı bıktım artık. hatta günümeze göre bile muhteşem bir donanıma sahip olmasına rağmen güncelleme desteği kesildi.

mi 6’yı satıp yeni bir android cihaz almak istedim fakat kafama dank etti. ben niye sürekli çuvalla para verip aldığım telefonu yok pahasına 2 senede bir satıyorum ? bilmiyorum arkadaşlar yaşın kemale ermesindenmidir nedir artık o özgür android ortamından çıkıp, tutarlı ve stabil bir cihaz kullanmak istiyorum. ayrıca her iki tarafın fanboy’unu da kafam girsin.

artık toparlamam gerekirse benim gibi ekran gövde oranına takıntılı olmayan ve güncel, kompakt bir iphone isteyenler için 5300 liraya alınabilecek en iyi iphone modeli iphone se 2020 diyebilirim.

not: telefonu aldığınız da “bu ekranda neden beyazlar sarı gibi amk ?” demeyin. true tone özelliği açık halde çıkıyor bazılarında . bende de aynı sorun yaşandı.hatta forumlara bakarsanız iade edenler oldu. hatta artık teknoloji mağazalarında çalışanlar telefonu açtığı gibi true tone kapatıp elinize veriyor telefonu. sonra gidipte satın al iade et sonra tekrar satın al döngüsüne girmeyin.
  • gerçekten ilginç.

çıktığı yıldan beri (2016) iphone se kullanıyorum ve telefon piyasaya $399’a sürülmüştü. ben de 1800 liraya almıştım.
    şimdi 2020 oldu gene bakıyorum iphone se 2 tanıtılmış ve gene $399’dan sürmüşler. türkiye satışı tam 5299 lira.

gerçekten ilginç.
  • göreceli olarak ucuz
    mütavazı, küçük ve sağlam (klasik iphone 5 efsane kasa)
    6s özelliklerinde iyi işlemci
    ve en iyi özelliği iphone'lar içerisinde en iyi batarya süresi

bunlara ek: iphone öyle yada böyle müşteri olaklı ürünler üretir, hizmetler sunar. teknik servis problemi diye bir şey yaşamazsınız(diğer telefonculara oranla), pahalıdır, ama başınız ağrımaz. sorunlar çözülür.

ve deli gibi pazarlama yapar. iphone se o kadar düzgün bir telefondur ki, hiç telefondan anlamayan adam iphone 7'nin çıkacağı tarihi bilir ama iphone se'yi bilmez. hiç reklamı yapılmaz iphone se'nin. çünkü iphone için karlı bir telefon değildir. müşteri için karlıdır.

öyle hava atılacak bir telefon değildir. tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap