• ypg'ye operasyon yapar , işid'i sert bir dille uyarırlar sorun çözülür.

debe : 23 nisan 2016 devrim yılmaz'a yardım kampanyası
  • atılan füze metis m olarak bilinen, son derece modern tel güdümlü tanksavar füzesi. başta ışid olmak üzere ırak ve suriye'de yoğun bir şekilde kullanılıyordu.

(bkz: https://en.wikipedia.org/wiki/9k115-2_metis-m)

vurulanlar ise tank değil, fırtına obüslerine benziyor. umarım şehit yoktur.
  • (bkz: ışid'in 3 türk tankına saldırması)

olarak değiştirilmesi gereken başlığa konu olay. ortada reaktif zırhı olmayan ve içindeki mühmmat tutuştuğu için yanan t-155 dışında bir imha falan yok. öyle yazınca üç alet de yok edilmiş gibi cihadçı asalak cümlesi oluyor, neyse.

yazının özeti:
    yok öyle imha falan.

bilgilendiriyorum, toplanın gençler.

öncelikle;
    (bkz: 19 nisan 2016 musul'da vurulan türk tankı)
    bu başlıkta da atan tutan, sallayan ergen yorumlarına bir şeyler yazmayı düşünüyordum, kısmet burayaymış.

ışid'in geçen hafta ve burada kullanmış olduğu füze kornet e (9m133 anti tank missile - tanksavar) dünyanın hatrı sayılı tank savar füzelerinden birisi kabul ediliyor. "destroy surian tank" diye youtube'da falan aratınca kulesini zıplattıkları (bildiğin havada uçan tank kulesi) rus t-72'lerini, cayır cayır yanarken görmek mümkün. bir fransız javelin'inden daha fazla savaş tecrübesi olduğu aşikar bir füze.

vurulan: m-60t / t-155

"m-60t nedir ve neden modernize edilmiştir" konulu entry şurada.

m-60t'nin ne gibi değişimlerden geçtiğini ilgili entryde anlattım ve burada en önemli faktörlerden birisi reaktif zırh. geçen haftaki olayda da burada da görüldüğü gibi bilmem kaç sayfa yazılıp çizilmesine rağmen "aman yok olduk"çular döktürmüş, askerde iki tankın yanında yarım saat geçireninden, yedek subay olduğundan kendisini savunma sanayii uzmanı görene kadar herkes ayarsızca döktürmüş. son sayfada bile hala ikna olmamış ya da kafasına göre "yaa onlar modernize edildi ama zırhları değişti mi bilmiyorum" diyen olmuş.

vurulan tanklarda sadece reaktif zırh bloğu değişecek ve kullanıma devam edilecek. hatta o tank orada kalsın, aynen kullanılmaya devam edilebilir.

reaktif zırh, bir tür patlayıcı katman. günümüz tanklarının çoğunda kullanılıyor. o günümüz çatışma haberlerinin görsellerinde tankın üzerinde gördüğünüz kutu kutu şeyler bu arkadaş oluyor.

mantığı şudur, tandem veya tek başlıklı herhangi bir füze çarptığı anda kendisi patlayıp, ana zırhın dışarısında füzeyi imha ediyor. haliyle tankın kendisine bir şey olmuyor, tank mürettabatı da "acımadı kii" şeklinde nara atabiliyor.

geçen haftaki saldırıda olan şuydu.

bir halt olmamıştı yani. burada vurulanlar da m-60t.
    zaten görüntüde vurulma anı sonrasına baktığınızda duman dağılınca herhangi bir alev, patlama değil, tankın boru gibi namlusunu görüyorsunuz. işte o boru... neyse.

bu tür mühimmatlar zırhı delemeseler bile verdikleri ısıyla içerideki mühimmatı tutuşturabiliyor, zaten bunu da tsk açıkça yazıp olayı anlatmış. peki neden m-60tlerden bahsetmemiş.

çünkü hiçbir şey olmadığından.

başlığı bu şekilde açan dangoza ise bir sözüm var. ota boka ağlamayın olm, iki saniye de olsa dik durmayı öğrenin artık!

şimdi 19 nisan 2016 musul'da vurulan türk tankı başlığındaki çaresiz halkımızı bilgilendirmeye gidebilirim.

edit: linkler düzeltildi, sanırım.
  • tsk'ya geçmiş olsun dedirten olay.

orko 8 bu işi bilir, onun yazdıklarını gerçek kabul ederek meraklı okurlara kendi bilgimizce genel bilgi aktaralım.

sandığınızın aksine uzaktan atılan roketlere ve top atışlarına reaksiyon vermek daha kolaydır. şu olan ise sahrada tamamen gözetleme fonksiyonu ile alakalı çok olası bir olay. birisi gözcü ile en az iki kişilik düşmanı(bu vakada o kadar rahat hissetmişler ki bir de kameraman var) tel güdümlü antitank silahını kurarken tespit edip tetiğe basılmadan reaksiyon ister. yapılabilir ama zordur bu.

uzaktan atılan güdümsüz mermi(cruise özellikli olmayan füze), top ve obüs atışları ise(havan dahil) rahatlıkla karşı ateş altına çabucak alınır. şimdiki ismini bilmiyorum ama, askarad tarzı bir cihaz gelen füze veya top mermisinin yolunu reverse calculation yaparak saptar ve atıldığı yeri otomatik ve anında belirler. bu koordinat anında çevrede konuşlu menzili müsait topçu unsurlara geçilir ve düşman hedefi çabucak ateş altına alınır.

şimdi diyeceksin ki bu olay kimin bok yemesi. oradaki gözetleme fonksiyonunun bok yemesi. hareket halinde olmayan, hava hakimiyetin olmayan bir alanda, 1000 metre altındaki her menzilde zırhlı araç tatlı hedeftir. tow koyar, bill koyar, javelin koyar, milan koyar, bir sürü ucuz isabetli antitank çözümü var. sağını solunu iyi kollayacan aga...
  • imam hatip liseleri henüz süpermen yetistiremedigi icin engelleyemedigimiz saldirilardir.
  • 500 m mesafeye kadar yaklaşıp ateş eden yaratıkları görüp şaşırdığım olay. hayır neredeyse adamlar tankın içine sızıp kontağa basıp alıp gidecekler.
  • iki tank, bir fırtına obüs'ün isabet aldığı olaydır.

(bkz: kimse sabrımızı test etmesin)
  • bırak dünya liderini,
    bırak ortadoğu liderini,
    bırak osmanlıyı,
    kendi ülkesinin topraklarına dahi hakim olamayan bir recep tayyip erdoğan portresidir bu saldırı...
    ben 2002'den öncesini istiyorum...!
  • şans eseri tanklar tam o noktadan geçiyor olmasa üstlerine düşmezdi aslında. kasıtlı mı düşmüş biz bir araştıralım en iyisi. size haber veririz.
  • görüntüde 250-300 metreden vurulan tank menziline ve sıcak sınır hattına o itler nasıl gelebildi sorulması gereken soru bu.
hesabın var mı? giriş yap