şükela:  tümü | bugün
 • tarihçi. osmanlı tarihi konusunda en büyük otoritelerden biridir.
 • kolum kadar kalınlıkta 4-5 ciltlik kitapları vardır ki okumaya nefes yetmez.
 • osmanli tarihi uzmani. padisahlarin yedi ceddi, devlete katkisi olan aileler, bilmem ne muharebesi savas planlari ile tarih calisirken fazla gelen ama ilgi cekici konulari bile yazmasi ile bilinir(yani ben oyle bilirim).
 • 1888-1977
  istanbul daru’l-funun mezunu. öğretmenlik, maarif müdürlüğü, müfettişlik, balıkesir milletvekilliği, iü edebiyat fakultesi'nde prof. luk yapmış.

  türk tarik kurumunun çalışmalarına katıldı. osmanlı tarihi alanında çok sayıda kitabı mevcut.
 • her araştırmacıya nasip olmayacak bir şekilde kütüphanede araştırma yaparken son nefesini vermiş büyük tarihçi.

  fark ettiğim bir detay var. osmanlı araştırmalarında eğer, uzunçarşılı'nın osmanlı tarihi kaynak olarak kullanılmışsa o konuda aksi görüş bildirmek teklif dahi edilemiyor. kaynakçanda uzunçarşılı varsa gerisini düşünme. osmanlı tarihi serisi hakikaten muazzamdır, hoştur. lakin detaya fazla girmemiştir. kitabın çoğu yerinde tarih kitabı olmak yerine kronik vazifesi görmektedir. her şeye rağmen büyük iş başarmıştır. ayrıca ordinaryus ünvânı ile anılırmış.
 • en son bugün tarihin arka odasında anılan profesör.
 • balıkesirle ilgili derin araştırmaları vardır.
 • kendisi osmanlı arşivlerinde çalısırken vefat etmiştir. bence kendisi cumhuriyet tarihinin en büyük tarihçisidir. bu arada kendisi cumhuriyetten de yaşça büyüktür.
 • odtü kütüphanesinin derinliklerinde bulduğum midhat paşa ve taif mahkumları eserinin diline hayran kaldığım tarihçi. bu mesele ile ilgili, ki ergenekon, balyoz gibi davaların ilk örneği sayılabilecek yıldız mahkemelerinin sonucudur, taranabilecek neredeyse tek kaynaktır.
 • osmanlı tarihi kitabının 2. cildinde şöyle yazmaktadır: "tarihi olayları vesikalara dayanarak incelemeden hüküm verenler yavuz sultan selim'in hükümdar olduktan ve şehzadeler meselesini hallettikten sonra şah ismail ile muhabereden evvel anadolu'daki azılı 40 bin kızılbaşın idam veya hapis olunmalarını sebepsiz bulurlar ve sultan selim'i muahaze ederler. olaylar göz önüne alınacak olursa padişahın ne kadar isabetli hareket ettiğini ve bütün bu işlerde baş rolü olan şah ismail üzerine giderken gerisindeki tehlikeyi bertaraf etmek istediği görülür."

  not 1: şehzade meselesini nasıl hallettiğini biliyorsunuz öyle değil mi? bilmeyenlere hatırlatayım:

  şehzade ahmet (kardeşi) boğularak öldürüldü.
  şehzade korkut (kardeşi) boğularak öldürüldü.
  şehzade musa (yeğeni) boğularak öldürüldü.
  şehzade orhan (yeğeni) boğularak öldürüldü.
  şehzade emir (yeğeni) boğularak öldürüldü.
  şehzade osmanşah (yeğeni) boğularak öldürüldü.
  şehzade mehmet (yeğeni) boğularak öldürüldü.

  bu cinayetleri devletin bekası için işlediğini söyleyen kalemler, kızılbaş cinayetlerini de elbette aynı gerekçeyle savunmakta.

  uzunçarşılı iyi bir tarihçi olabilir; iyi bir araştırmacı olabilir ama bunlar, onun tipik bir resmi devlet tarihçisi olduğu gerçeğini değiştirmez.

hesabın var mı? giriş yap