• atatürk hava limanı google map görüntüsü

fotoğrafta atatürk hava limanı ve kırmızı ile çizilmiş olarak ataköy konakları sitesi arsasını göreceksiniz.

atatürk hava limanı 11.776.961 m2 dir.

ataköy konakları sitesi arsası ise 214.000 m2 dir.

ataköy konakları sitesinde 5 katlı bloklarda mevcut 950 adet daire bulunmaktadır.hava limanı komşu parseli olduğu için h (yükseklik) ve emsal (inşaat alanı) kısıtlaması vardır.

şimdi, atatürk hava limanı kapatıldığında bu kısıtlamalar kalkacak ve h (yükseklik) serbest olacaktır.emsal durumunu şimdilik hesaba katmıyorum,ranta göre ne kadar artabileceğine sonra değineceğim.

atatürk havalimanı arsası=11.776.961 m2 bölü ataköy konakları arsası=214.000 m2 işleminin sonucu 55 dir.

yani ataköy konakları sitesinin aynısından 55 tane daha yapılabilme imkanı doğar.

55 x 950 =52.250 konut demektir.

yükseklik problemi kalkacağı için iyimser bir ihtimalle 5 katlı bloklar yerine 20 katlı bloklar yapılırsa

52.250 x 4= 209.000 konut eder.

bugün ataköy konaklarında daireler 1.300.000 euro ila 2.200.000 euro arasında değişen bedellerle satılabilmektedir.ortalamada 1.750.000 euro dan hesaplarsak

209.000 konut x 1.750.000 euro =365.750.000.000 euro ,yanlış okumadınız 365 milyar euro toplam satış hasılat beklentisi oluşturabilecek bir projelendirme mümkün olabilir.

not:çenem yoruldu.
  • yerine devasa bir park yapılacaksa "tamam" dediğim olay.
  • - aaa 3. havalimanı 3. havalimanı olmayacak mı?
  • ülke uzunun değil mi oğlum istediğini yapar. isterse kapatıyomuş gibi yapıp tekrar açar isterse kaldırıp diğer havalimanının üstüne koyar. siz kimsiniz yaa?
  • (bkz: rant). hem de allahı. aç gözlülükte son nokta.
  • muhtemelen olacak olandir...

tahminimce;

zeytinburnu'ndan baslamak sureti ile diger taraftan avcilara kadar havalanina dogru metrekarelerce avm, otel ve rezidans yapmaya uygun bos arsa ve kentsel donusum adi altinda yikilip yeniden yapilabilecek binlerce konut var...
    lakin sorun su ki bu bolgelerde yapilan insaatlarda havaalanina yakinliklarindan dolayi belli bir katin ustune cikilamiyor ve dolayisiyla ali agaoglu gibi muteahhitler buralara yatirim yapmaktan biraz kaciniyorlar...sonucta en fazla 7 katli bina dikebilecegi bir arsaya milyonlarca dolar avanta-rusvet vermek onlarin da isine gelmiyor...
    ataturk havalaninin kapatilmasi is bu sebepten oturu salt kendi arazisi icin degil zeytinburnundan avcilara kadar uzayan bir nerdeyse manhattan buyuklugunde bir bolge icin buyuk onem arz ediyor...
    ayrica daha simdiden askeriye ait alanlarin bosaltilmasi, yine o bolgelerde sumerbank, veliefendi hipodrumu gibidevlete ait yerlerin satilmasi,yine agaoglu ve rte'nin es dost akrabasina satilan araziler,akin tekstil fabrikasinda yangin cikmasi, yapilmasi dusunulen buyuk istanbul sehir parkinin o bolgede olmasi falan derken yoruldum amk...
  • kapatılması sonucunda tüm çevresinde bulunan konutlara "en iyi ihtimal" +2-3 kat hakkı verilecektir, yeşilköyün 4 maksimum 5 katlı sakin hayatı tarih olacaktır..
  • sırf adında atatürk bulunduğu için yerine kerane yapılmasını isteyen, bunu da sırf saygısızlık olsun diye yapan zibidileri sevindiren gelişme. bilsem ki camiler hep sizlerle dolu o camiye adımımı atmam. bunlarla saf tutup namaz kılacam, dua edecem! allah uzak tutsun.

not: yeni havalimanı yapıldıktan sonra ihtiyaç yoksa elbette kapatılabilir. o ayrı.

edit: kullandığım 4 ayaklı bir kelimeyi değiştirdim. ben utandım adam utanmadı.
  • freni boşalmış kamyon gibi ülke, nereye gideceğini tam olarak görüyoruz ama elden hiçbir şey gelmiyor. gerçekten içim acıyor. bu ülkenin değerleri peşkeş çekiliyor ve sanki monarşi varmış gibi biz de öyle bakmakla kalıyoruz. git gide bu ülkeyle olan gönül bağımı koparanlar, o inandıkları -belki de inanmadıkları (bkz: münafık) ahirette iki elim yakalarında bilsinler.
hesabın var mı? giriş yap