• haziran temmuz ağustos ayı için uçuş tarihleri açıklanmamış havalimanı. şu anda sadece mevcut şubat ayı için olan uçuşlar gözüküyor. güya mart ayında taşınacak olan atatürk havalimanı için temmuz ayında bile bilet satışı var ama istanbul havalimanı için mart nisan satışı bile yok. erkenden tatil planlamak isteyenler için garip bir durum. anlamadım gitti.
  • atatürk havaalanının kapasitesinin yetersiz kaldığı doğrudur ama bu 3.nün de ebesinin nikahında olup henüz doğru dürüst şehre toplu taşıma altyapısının olmadığı da.

bu alanı şiddetle savunanlar bu havalimanının transfer havaalanı olacağını söylüyor. yapının böyle bir potansiyeli olabilir doğrudur ama bu yurt içi uçuş yapacak 1 saat uçacak insanların havalimanına ulaşmak için 2-3 saat harcamak zorunda kalmasını makul kılmıyor.

bence atatürk havalimanı da faaliyetine devam etmeli , 3. havalimanı uzun uçuşlar için aktarma merkezi mi olacak , kargo uçakları için hub mı olacak ne skim olacaksa olsun. atatürk havalimanı en azından yurtiçi uçuşlar için açık kalmalı.
  • ortalıkta görünmeyen, depo veya ofis olarak kullanılabilecek alanlar için metrekare başına (o da net alandan değil brüt alandan)en az 100 euro talep edilen havalimanıdır. personeli taşımak için atatürk havalimanı na göre masraflar en az 40% artacaktır.
    bu ekonomik krizde bu ek masraflara dayanmaya çalışan şirketlerin allah yardımcısı olsun.
  • 20-25dk'yı bulan taksi sürelerinden bahsedilince ben bi irkildim açıkçası. bomboş havalimanında uçağın pistten terminale gelmesi 25dk ha?

havalimanının binası da devasa olması ile övünülüyor, bu da demek ki binaya girip güvenliği ve pasaport kontrolünü geçtikten sonra da gate'e yürü babam yürü.

kendisine ulaşım zor, teknofest sebebiyle gitmiştim ve durum felaket kötüydü - ki özel araçla gittim.

istanbul'dan ulaşım zor ve öyle yakın zamanda metro, maglev, monoray falan olmayacak.
    binanın büyüklüğü sebebiyle bina içi ulaşım zor
    yine devasalığı sebebiyle uçağın piste ulaşımı zor

iyi bir yolcu deneyimi sunulabileceğine inanmıyorum.
  • açılmadan batan 3. havaalanının hikaye güzel anlatılmış.
    hepimize geçmiş olsun. fıstık gibi işleyen, ödüllü havaalanımız varken onu kapatıp yenisini açmak ancak bizim aklımıza gelirdi..
    link
  • izmir biletlerinin 60 tl ye satıldığı havalimanı
  • mutlaka yapılmalıydı.
    tabii ki yine en kötü, en borçlu, an alelacele, plansız şekilde yapıldı ama kesinlikle yapılmalıydı.

şu katar'a bi bakar mısınız? şu an transfer havaalanı katar. suudi arabistan ambargosundan ötürü uçakları havada turlar atsa da, sırf transfer için yolu 5-6 saat uzatsa da tercih edilen aktarma merkezi katar.

bu utanç çok uzun sürmemeliydi. stratejik lokasyonu olan ülkemiz, transfer sürelerini inanılmaz derecede kısaltacak. bu da, türk hava yollarının elini inanılmaz derecede kuvvetlendirecek.

katar'ın bu transfer işlerinden kazandığı paralar korkunç boyutlarda. sebebi de daha iyi bir lokasyonda aynı çağta bir aktarım merkezi olmaması. umuyorum ki şimdi olacak ve aslan payı ülkemize kalacak.

tabi bizim karşı çıktığımız şey, havaalanının nasıl bir bölgeye yapıldığı, kimlere para yedirildiği, thy'nin şu anki yapısı gibi daha siyasi ve insani şeyler.

ne vardı yani şunu insan gibi bir yere yapsaydınız? mesela kayseriye, nevşehir'e, daha yakın bir yere yani... atatürk havalimanı da kalsaydı olduğu gibi.

yani o kadar güzel şeyleri o kadar kötü yapıyorsunuz ki, güzel şeylere karşıymışız gibi algılanıyoruz. gerçi istediğiniz de bu zaten.

çakal olmasanız, gerçekten aklıbaşında hareket etseniz bu ülke güzel bir yer olacak da işte niyetiniz o değil.
  • bugün ekşiye düşen analize katılmıyorum. ülke %3 büyürse havaalanı da o kadar büyür demek epey hatalıdır. 2 sebep sunabilirim.
    1) doğal sınırlarına ulaşan ist ve saw yüzünden yeni uçuş eklenemiyordu, bir çok firma tarafından. havalimanı oturduğu anda bir çok firma uçuş koyacaktır, sıkışan rakamlar patlayacaktır.
    2) büyümeyle hub havalimanının ne alakası var acaba? yani tabi etkiler de elin korelisi londraya gidecekse bunu türkiye'nin büyüme rakamlarından ayrı tutabiliriz.
    muhtemelen 2021 2022 gibi 90 milyon yolcuyu aşınca bu analizin yanlışlığı anlaşılır.
  • bugünthy tk2251 ile seyahat edip indiğim havalimanı , uçak taxisi ortalama 25 dk sürdü , bagaj alımına yani çıkışa giden yolda baya uzun ama o arada valizler banda çıkmış oluyor , havaist ile her yere ulaşım sağlanabiliyor , vakti olup ekonomik uçmak isteyenler için şuara ideal , havalimanı bu arada güzel olmuş ve çok daha güzel olacak eminim ayrıca doğal olarak çalışmalar devam ediyor tabi...
  • 50000 karakter içeren raporu kopyalayıp yapıştırdık, hala "kimse muhaleffeten iyi bilecek değil ya" diyen tek hücreliler var.

birader oku raporu, itirazın varsa söyle. aklına yatmayan yeri söyle.

bak özet geçiyorum:

en iyimser senaryoda bile o 120 milyon falan 2030'lardan önce olmayacak, en iyi senaryoda bile havalimanının bütün yatırımını kredisini çıkarıp kara geçmesi 2047 diyor.

ülkede son bir kaç yılda olanlar zaten o en iyimser senaryoyu epey zora soktu. yani muhtemelen 2047'den çok çok daha ileri bir tarihte anca kara geçecek havalimanı. yani batık şu anki haliyle.

bunların hangisi yanlış?
hesabın var mı? giriş yap