• biz bunun tam tersini yıllardır duyuyoruz istanbulda yaşayan ve her fırsatta bok atan izmirlilerden.
    biraz da siz duyun
  • 2-3 sene önce en son geldigimde izban'mıydı neydi orada trene binmiştim. binmeden önce bankodan bilet aldım baya fiziki bilet küçük pul gibi, sonra geçerken başka güvenliğe verdim oda yırtmadan başka kutuya attı.

kardeşim bir kere istanbuldan gelen adam ancak new york'a falan laf edemez. izmir ne lan? tamam insanı modern- yobaz değil, denizi suyu havası eyvallah ama yakışmıyor. siz böyle savundukça daha da geride kalacak izmir.
  • "dallama" değildir.

daha önce kadıköy'de, şimdilerde ise izmir'de yaşayan biri olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki; "istanbul'da yaşamak" ile "istanbul'u yaşamak" arasında fark var.
    bu yüzden istanbul'u yaşayan birine izmir'in sıradan gelmesi olağandır.
  • iki güzel arasında kalmış olan istanbuludur bu ;

1-imdi izmir köy bunu aynı işyerinde çalıştığım doğma büyüme karşıyakalı arkadaşım kendi söylüyor,tanım izmir li tanımı. haftasonu köyüme gidiyorum diyor.

2- izmir ile istanbul kıyaslarsanız misal tüm izmir de istanbul'un tarihi yarım adası kıratında bir yer gösteremezsin, yok çünkü,istanbul ms 300 itibariyle başlayan ve 1700 yıllık tarihini hala pek çok yerde görebilirsiniz. antik dönemi ayrı ele alırız bu sözünü ettiğim kesintisiz iki imparatorluk başkenti olduğu dönem,kabaca 1600 yıl boru değil.

3- izmir'in son dönem sevilme sebebi istanbula göre daha kompakt olması, misal konak'tan yarım saatte güzelbahçeye gidebilmek güzel, tamam da canım bir yaz akşamı boğaz ve çevresinde bir lokanta da oturma keyfini sizin oralarda verebilecek yer hala yok, bu da izmirli tanımı.

4- sanat hala istanbul da yapılıyor, izmir'e turneye gidiyor.

5- bir çok izmir instagram grubuna üyeyim, döne dolaşa aynı üç beş resimi paylaşıyorsunuz. saat kulesi,asansör,daryo moreno sokağı, karagöl,karşıyakada ki seyir terası bir de yeni gökdelenler,sasalı doğal yaşam parkı da güzel.

6- istanbulun trafiği berbat da, misal deniz kenarında modern sanatlar müzesi var. sizde kızlar ağası var bizdeki kapalıçarşı ve mısır çarşısı ile kıyaslamak abes kaçar. kemeraltı ile mahmutpaşa gözümde neredeyse eşit ama aradaki farkı cimbomlu söğüşcü belki izmire kazanır,gerçi taze balık şirketi lakerdası da ayrı bir letafet.beraberlik mukadder.

7- haftasonu, imdi mevsimi, bir büyükada yap,burgaz yap hem deniz havası al hem huzur bul,kesmedi kilyos tarafları var,olmadı şilesi rivası var. izmir 'de foçanın,urla'nın ve de sığacık'ın zamanları olabilir.

8- izmir'linin son dönem umarsızca övünmesi pek yerinde değil, hele istanbul gibi bir şehirle izmir'i ya da başka bir şehiri karşılaştırmak da her iki şehire de haksızlık.

9-bu durumda istanbul dan gelen biri için izmir öncelikle ufak geliyor. ancak zamanla alışacak olan dallamadır,bencileyin küçüklüğünden beri tatil için özdere'ye gelen izmir'de kalanlar için bol bol anı barındırır.

10-ban göre izmir küçük hazların şehridir, bir bahar akşam vakti misal hiltondan çıkıp,kitapçıların olduğu sokaktan geçip efes otelinin yanından kordana yürüyüşe gitmek gibi,sonrasında bir bira.

11- bu arada kofti izmir kelime edebiyatınız da sıkıcı oldu. çekirdeğe çiğdem diyorsunuz,incire yemiş ya da bardacık,boyoz var ve yağlı,çamaşır suyu eskiden klorakmış anladık da istanbul argosu üzerine bir sürü kitap var. bugün argo kullandığınız pek çok kelimenin menşei zaten bu kahbe bizans be annem.

o yüzden kızmayın bize ,iki şehirde güzeldir,kıymetini bilmek lazım.
  • (bkz: izmirli egosu)
    sanki ortadoğu'da değil amk memleketi
  • istanbul'dan gelip de, izmiri beğenmeyenleri bebekten mi gelmiş de beşiktaştan mı gelmiş de bütün istanbul sanki buradan ibaretmiş diye eleştirenlerinlerin iddiası.

e be yarram izmir de alsancaktan, pasaporttan, kordondan mı ibaret demezler mi adama? izmir izmir dediğin yer kocaman köy amk. her taraf çamur, gecekondu, yağmur yağar yağmaz altyapı felç.

kalkıp istanbulun trafiği ile, istanbulun kalabalığı ile kıyaslıyorlar ya ben de ona yanıyorum.

izmir'in yüzölçümü: 11.906km2 (resmi belediye sitesi)
    istanbul'un yüzölçümü: 5461km2

izmir yüzölçümü, istanbul ilinin 2 katından daha fazla.

31 aralık 2016 itibari ile;
    izmir'in nüfusu: 4 milyon 223 bin 545 kişi
    istanbul'un nüfusu: 14 milyon 804 bin 116 kişi

istanbul'un nüfusu, izmir'in nüfusunun 3.5 katı.

istanbul'a kayıtlı motorlu taşıt sayısı: 3 875 145
    izmir'e kayıtlı motorlu taşıt sayısı: 1 283 432

istanbul'a kayıtlı motorlu araç sayısı, izmir'e kayıtlı araç sayısının 3 katı.

sen şimdi kalkıyorsun diyorsun ki istanbul'da trafik var, istanbul kalabalık, istanbul gürültülü, istanbul bilmem ne.

yahu izmir yayla gibi yere kurulmuş, km2 başına düşen insan sayısı az, motorlu taşıt az, köy çok şehir merkezi ferah -olması gerekiyor- ama olmuyor. alt yapı yok, neymiş metrobüse binen izban'ı beğenmiyormuşmuş. ulan istanbul'un toplu ulaşımda günde taşıdığı insan sayısı izmirin toplam nüfusu kadar. ondan beklediğin verim ile optimizasyon ile, koca şehirde bir istanbul ilçesi kadar insan taşıdığın hizmette beklediklerin aynı olabilir mi? hadi aynısını geçtim zaten eşit olsa yeter.

sen o kadar büyük yerde, o kadar az araç ile plansızlıktan her yerde trafik yarat sonra kalk de istanbul'da trafik var.

izmirin çeşmesi var bir de tepecik var. istanbul'da böyle iki uçta belediyecilik farkı olan semt var mı? birisi göklerde öbürü yerin dibinde. bi alibeyköy vardı o da çözüldü gitti.

he bak sen dersin ki arkadaş ben iktidara belediye vermiyorum, o yüzden ödenek yok, eldeki imkan ile bu kadar. o başım gözüm üstüne, ona kimse bir şey diyemez. ama sen hiç bunlara değinmeden, sanki mevcut ile her şey dört dörtlükmüş de, süpermiş de gibi davranmaya gerek yok. yani yaşam için tercih edilebilecek bir yer değil. lakin giidp de pahalı semtleri örnek verecekseniz yaşamak için, zaten o paraları verecek gelire sahip olduktan sonra her yer yaşanabilecek yerdir. yozgat bile.
  • yahu istanbul'dan gelip tabi ki izmir'i beğenmeyecek.
    siz hayatınızda istanbul'a gittiniz mi? avcılar, bağcılar demiyorum. istanbul diyorum.

1 sene boyunca her haftasonu ayrı bir lokasyon ve ayrı bir mekana gidin. istanbul'un yarısını bile dolaşmış olmazsınız. öyle bir şehirden bahsediyorum size. cebinizde sonsuz para olsa bile bitiremeyeceğiniz kadar çok etkinliğin olduğu biryerden bahsediyorum.

siz ümraniye, avcılar, beylikdüzü üstünden burada istanbul tartışması yapıyorsunuz ama boşsunuz.

izmir'de 3 haftasonu geçirin. gideceğiniz farklı yer kalmaz. ikisi arasındaki fark budur. bu kadar.
  • 17 yıl izmir'de yaşadım. 4 yıl eğitimim için istanbul'un yolunu tutum. şu an eğitimimi bitirip izmir'e geri döndüm ve istanbul'u deli gibi özlüyorum.

arkadaşlar izmir'in insanı kültürsüz.

bakın açık görüşlüler, serbest bir yaşamları var; tamam. fakat yoğun bir kültür eksikliği var.

1. eğitimli insan yok. akademik birikim yok. şehrin üniversiteleri çok düşük seviyede.

2. konser, müze, sergi, elle tutulur etkinlik yok. duman, sıla gibi ortalama insana hitap eden isimler geliyor. belirli bir dünya görüşüne sahipseniz katılabileceğiniz hiçbir şey yok burada

3. 7/24 açık kütüphane yok. bu bile bir çok şeyi açıklıyor aslında.

bunlar yok, çünkü buranın insanı ihtiyaç duymuyor. deniz kenarı kafelerde pinekleyip, izmir arena'da duman-sıla dinlemeyi seviyor.

bunlar sadece entelektüel sıkıntılar. fakat insan profilini anlamanız için yeterli.

izmir'in asıl sıkıntıları bundan daha büyük. ulaşım, yerleşim ve çürümüş belediyecilik şehri daha da çekilmez yapıyor. anlatsam ayrı bir roman olur bu sorunlardan
  • neye göre kıyaslama yaptığını merak ettiğim dallamadır. izmirli ve istanbul'da yaşayan birisi olarak, ben de şu an izmir'e kesin dönüş yapsam, izmir ile ilgili bir ton kusur bulabilirim. ve bu dallama kategorisine girebilirim.
hesabın var mı? giriş yap