• oo mamaları kesilenler yine gözyaşı döker olmuş. helal eko başkan doğru yoldasın. israfa hayır. adama hizmete hayır. cemaatlere hayır.
  • israfın azaltılacak olması sebebiyle teşekkürler ekrem imamoğlu.
  • adamların gayet mantıklı bir açıklaması var. maliyeti yüksek olan bu uygulamaya son verip, oraya ayrılacak bütçe ile insanların içerisinde gezip dolaşabilecekleri yeşil alanlar yaratmak! napayım ben otoban kenarındakı yeşilliği? olması gereken alanlarda ağaç bırakmayan topluluk şimdi buna tepki gösteriyor?!
  • duvar peyzajlarımı simgeymiş koca istanbula ? saçmalaya saçmalaya bi hal oldunuz
  • peyzajlar kaldırılamaz çünkü "peyzajlar" diye bir şey yoktur. istanbul'un simgesi dikey yeşil alanlar kaldırılıyor doğru ifade olacaktır.

dikey bahçelerin ses izolasyonu yoktur ifadesi yanlıştır. kullanılan bitki türüne göre ses izolasyonu mevcut olabilir.

bitkiler kirliliği engellemez kirliliğin olumsuz etkilerini azaltır veya ortadan kaldırır. kirliliğin engellenmesi için insan denen varlığın doğa sevgisi olması gerekmektedir. bitkilere fazla yük yüklememek gerek.

fakat maliyetinin çok yüksek olduğu ve bu maliyet ile çok daha büyük çevre projeleri yapılabileceği muhakkaktır. bu şekilde bir maliyeti minimize etme gayretini tebrik ettiğim belediye umarım ithal süs bitkisi kullanımını engelleyerek izmir, sakarya, yalova'da iflasın eşiğinde olan süs bitkisi üreticilerinden alım gerçekleştirir.
  • -başkanım bütün kaldırımları beton yaptık. sökecek kaldırım 2-3 sokakta kaldı.
    -ne yapalım?
    -e-5 kenarı gani, kilometrelerce yol var. yol kenarlarına peyzaj ayağıyla çayır çimen ekelim. üstelik para tırtıklamak için sökmeye gerek kalmadan sulama yaparak bakım parası adı altında her yıl 12 milyon lira fatura ederiz.
    -çok süper fikirmiş, hemen şakirtlere söyle 2 şirket kursunlar ihaleyi onlara verelim.

-başkanım belediye elden gitti, ekrem başkan tezgahı anladı, iptal ediyor çimen bakım parasını!
  • bir şehre ucube duvarlar inşa edip bu duvarlara saksı yerlestirmenin adı şarlatanliktir. bunun çevre ile korelasyonu vardır ama terstir. duvarlara ne kadar çok saksı korsaniz çevreye o kadar çok zarar verirsiniz. bunlarin dikimi ve sulama-bakimi için salınan zararli gazlar bunlardan elde edilen oksijenden çok daha fazladır.
  • istanbul un simgesi gökdelenler olmalı. beton olmalı bence
  • bir motosiklet sürücüsü olarak sevindiğim haberdir.
    bu sikindirik bitkiler sulanacak kaç kere ıslak zemine maruz kalıp kaza riski yaşadım allah bilir.

bunun yanında yeşili söküyorlar diye laf edenler olmuş. biz de yeşili seviyoruz emin olabilirsin. ama binlerce ağacı rant uğruna katledip sonra yol kenarına hayvan gibi maliyeti olan 3-5 süs bitki koyarsan, üstüne yaz günü bunları sulayacağım diye yolları sularsan hiç bi samimiyeti olmaz, kusura bakma.

edit: adamın bana attığı mesaja bak amk.
    "gelen kutusu » @akrotim
    (#114184706) hayatınız kolpa olmuş.
    dikey bitkiler damla sulama ile sulanır. senin kayacaktım dediğin yerler ortada bulunan alanlar.
    oralar kaldırılmıyor. yani sen kaymaya devam.
    imamoğlunu yalamaya devam anlayacağın."

geçen seneye kadar 2 sene boyunca her gün geçtim, gördüm ve yaşadım diyorum. adam gelmiş damla sulama diyor.
    damla sulama buysa normal sulamayı düşünemiyorum amk. ya damla sulamayı beceremiyorlar ya da yandaşlara fatura kestirmek için tankerle suluyorlar. adamlar bu peyzaj yüzünden milyonlarca liramızı hiç etmiş, senin benim paramı kendi tanıdıklarına aktarmış hala sorgulamak yerine savunmaya çalışarak kimin kimi yaladığı ortada.

kaldı ki orta bölgede bulunan alanlar hala kalacak, onlara aksiyon alınmamış diye savunma yapmış. onlara da çözüm bulsalar keşke. bir sürü kurye tanıdığım, abim kardeşim insanlar var. oradaki 5 metre karelik çimeni sulayacağım diye tonlarca suyu asfalta dökeceksen, o insanların canını riske atacaksan o çimenin de amk.
  • 10 kırmızı ışıktan 9'unda çocuklar dileniyor bu ülkede, yol kenarındaki yeşillikmiş, resimmiş vb beni ilgilendirmiyor, ben yağmurda, soğukta ya da sıcak güneşin altında dilenen çocuk görmek istemiyorum. yemişim yeşilliğinizi, maliyetli ise kalksın tabi.
hesabın var mı? giriş yap