16804 entry daha
  • gece, hiç var olmadığı halde arkasından ağladığımız nice şeyleri anımsatır.

fernando pessoa huzursuzluğun kitabı
  • "ben ikide birde böyle oluyorum, bazen bütün insanları boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum, bazen de hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. "

sabahattin ali|içimizdeki şeytan
  • "yuzyillardir oynanmasina ragmen hicbir seyirci sahneye firlayip romeo'nun zehirli iksiri icmesine engel olmamistir. sonunda geminin batacagi bilindigi halde titanic defalarca izlenmistir. bitecektir korkusuyla asktan kacarsan hayattan hicbir tat almazsin. cunku romeo olmeli, titanic batmali, ama ask her seye ragmen yasanmali"

adam fawer - olasiliksiz
  • “alvin had met love in diaspar but now he was learning something equally precious and without which love itself could never reach its highest fulfillment but must remain ever incomplete. he was learning tenderness.“

kalbimde ilk kez askla sefkatin sicakligini hissettigim ve bir turlu neden bu kadar farkli ve guzel hissettirdigini tanimlayamadigim bir ana denk gelmisti bu cumle. askin sefkatli, duyarli olmasinin ne buyuk bi sihir oldugunu, beynimi degistirdigini, etrafimdaki renklere, olaylara renkli filtreler ekledigini gordukce alvin’in aydinlanmasini yasamistim. yani diyorum ki ask, sefkatli, hassas ve duyarli olmakla birlesince tamamlaniyor. diger turlu hep eksik ve kuru.
  • 'satranç hayat gibidir david' demişti babası.her parçanın kendi işlevi vardır.bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü.bazıları oyunun başında işe yarar, bazıları ise sonunda.ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın.aynen hayatta olduğu gibi,satrançta da skor tutulmaz.on parçanı kaybedip,yine de kazanabilirsin oyunu.satrancın güzelliği budur işte.işler her an tersine dönebilir.kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapabileceğini kestirebilmek.
  • kalp düşünebilseydi, atmaktan vazgeçerdi

fernando pessoa huzursuzluğun kitabı
  • "kim ki bu dünyada kazanmazsa ekmek parası, dostunun yüz karası, düşmanın maskarası"

mehmet akif ersoy-safahat
  • “istediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma bülbülü öldürmek günahtır”

bülbülü öldürmek - harper lee
  • babalar alınlarımıza yazılmış yalnızlıklardır.

hasan ali toptaş - yalnızlıklar
  • "bir yalan söylendiği zaman insanların değil, eşyanın bile buna nasıl tahammül ettiğine şaşıyordum. yalana herşey isyan etmelidir. eşya bile: damlardan kiremitler uçmalıdır,
    ağaçlar köklerinden sökülüp havada bir saniye içinde toz duman olmalıdır,
    camlar kırılmalıdır, hattâ yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır."

peyami safa, dokuzuncu hariciye koğuşu
46699 entry daha
hesabın var mı? giriş yap