• yaşar kemal'in ölüm yıldönumü nedeniyle

"o iyi insanlar güzel atlarına binip çekip gittiler.
    demirin tuncuna insanın piçine kaldık."
    yaşar kemal
  • "yeni bir hayat kurmak... nasıl oluyordu? önce fikir mi geliyordu? yoksa bir tesadüf sizi fikrin önüne mi getiriyordu? yeni bir hayat için mutlaka, kuvvetli bir rüzgar mı gerekiyordu? önceki hayatınız artık 'eski' mi oluyordu? eski olanın hükmü kalmıyor muydu? o vakte kadar boşuna mı yaşamış oluyordunuz?"

(bkz: ikircikli biricik)
    (bkz: ilhami algör)
  • "acaba, hep alışkanlık mı? hep yanımızdakileri mi seviyoruz?"
    huzur- ahmet hamdi tanpınar
  • "bir gün sana dünyada katlanılacak tek şeyin sevgi olduğunu öğreteceğim.”
    aylak adam - yusuf atılgan
  • dünyada şimdi onunla yan yana bulunmamamız kadar mantıksız ve lüzumsuz ne vardır acaba?
    (bkz: içimizdeki şeytan)
  • bugün neslin gözünde siyaset en büyük değeri taşımaktadır, kurtuluşun sanki tek yolu odur. çünkü muvaffakiyete onunla ulaşılır. ahlak, sonradan onun üzerine sürülebilen bir ciladır. bugün din yolu bile muvaffakiyete götürücü bir siyaset yolu olmuştur.

nurettin topçu (bkz: maarif davası)
  • "belki yarın sabah soğukta uyanmanın bir anlamı olur, sana çay pişirmek gibi. ayaklarımın ucuna basarak yürürüm yataktan kalkınca. tahtalar gıcırdar. hayır, zamanla öğrenirim hangi tahtaların ses vermediğini. sonra ne yaparım? uyanmadı, çayın hazırlandığından haberi yok diye sevinirim. bütün hayatımı, en ince ayrıntılarına kadar düşünerek hesapladığım iyiliklerin hayaliyle geçirdim albayım. artık ne olacaksa olsun istiyorum."

(bkz: oğuz atay)
    (bkz: tehlikeli oyunlar)
  • bana ne yaptın bilmiyorum.
    bildiğim tek şey, bana yaptığın şeyin bir daha kimseye güvenemeyecek olmama, daha fenası sevginin iyileştirici gücüne olan inancımı yitirmeme sebep olduğu.

bir kadın seni seviyorsa- nursen yıldırım
  • birçok şeylere ihtiyacımızı ancak onları görüp tanıdıktan sonra keşfetmez miyiz?

(bkz: kürk mantolu madonna)
  • "hayat bizi sürüklerken kendiliğimizden hareket ediyoruz ve çalışmalarımızı, eğlencelerimizi kendimiz seçiyoruz sanıyoruz. halbuki dikkatle bakarsak, bizim yaşamaya mecbur olduğumuz şey zamanın gerekleridir."

"bir türün en olgunlaşmış örneği, kendi türünü aşar, bambaşka bir şey olur. öttüğünde bülbül, sadece kuştur. sonra kendi sınıfını aşar ve her kuşa ötmenin ne olduğunu göstermek ister."

(bkz: johann wolfgang von goethe)
    (bkz: gönül yakınlıkları)
hesabın var mı? giriş yap