• görmeyenlere söylüyorum.

büyük bir şey kaçırmadınız.
  • geçenlerde birisi harika bi tespit yapmıştı, ''taşradan gelip izmir'i görenler hayran kalıyor'' gibi bir şey söylemişti.

heh işte bu hayran kafaya bi şey anlatmak gerçekten zor. bilhassa beğenilme duygusu işin içine girince daha da zorlaşıyor.

izmir'in eksik yanlarından bahsettiğin anda seni yaftalamaya başlıyorlar. belediyeden memnun olmadığımı söylüyorum, herif bana ''akp mi gelsin! onu mu istiyorsun!'' diyor. ne alakası var lan onunla bunun.

özellikle bi aralar izmir'i aşırı övmek modayken ''siz nerde geziyorsunuz da beğenmiyorsunuz :)'' diye imalı imalı konuşanlar vardı. asıl sen nerde geziyorsun amk. geliyorsun 3 gün tatil yapmaya, onda da en bilindik yerleri gezip sonra siktir olup gidiyorsun. ayrıca dikkat edin, izmir'e sonradan göç eden ailelerin çocukları da aşırı fanatiktir. evde her türlü baskıya maruz kalıp da dışarıda bi tık daha modern bi dünya görünce balatalar sıyrılıyor tabii.

burada problem izmir'i övmek değil. isteyen istediği kadar övsün. kaldı ki övülecek bir sürü yanı var zaten. izmir'in hakkını o kadar da yememek lazım. bu tepkiler, bir takım eksikleri dile getirenlere karşı abuk sabuk fanatiklik yapanlar için. dikkat edilirse zaten en çok ''o kadar da abartmayın amk'' diyenler gerçek izmirliler oluyor.

romantizm bi yerden sonra ciddi anlamda mide bulandırıyor. toplu ulaşım kötü ve yetersiz, sokaklarda kaldırımdan yürümek mümkün değil çünkü her yere araba park etmiş durumda veya esnaf tarafından işgal edilmiş durumda. her yağmur yağdığında ortalık göl oluyor...daha böyle bir sürü sıkıntı var.

bak şimdi bak ergen kafa hemen atlayacak ''ama istanbul'da da öyle, ankara'da da öyle :(''.

hani izmir farklıydı lan? ne oldu? her şeye sabit cevaplar veren ergen beynin error mu verdi.

çok ilginç bi iddia daha var: ''ama izmir'in insanı farklı :'(''

izmir'in insanı farklı falan değil oğlum. işte ya sen sonradan göçüp gelen ailenle ve akrabalarınla kıyasladığın için sana aşırı farklı geliyor ya da kendini kandırıyorsun. he bi de tüm ömrünü sitede oturan basketbol seven kıvırcık ergen irisi olarak geçirdiysen de böyle düşünmen normal tabii ki.

izmir'in yaşanılabilirliğini her sabah okula ve işe gidenlere, tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlara sormak lazım. izmir'in insanını da mesela akşam tek başına evine dönmeye çalışan genç bi kadına sor bakalım sana ne cevaplar verecek.

bunlar, bu ülkenin genel problemleri. işte zaten problem burada. mide bulandıran bi romantizm ile izmir'i tüm bunların dışında tutmak çok salakça. kendiniz gibi fanatik tiplerden fazladan iki şuku kapmak için kandırmayın lan milleti. ruh hastası mısınız nesiniz.
  • ben bu izmirlilerin şehir milliyetçiliğine, şehirlerini pompalama çabalarına anlam veremiyorum. türkiye kocaman bir köy, izmir de bu köyün denize kıyısı olan bir kasabası nihayetinde, abartmanın lüzumu yok.
  • ya izmir dedigin yer 1990 yilina kadar guzeldi.

hatta 1980 bile olabilir. yaşamadim ama cok arastirdim.

o donemden kalma izmir cok guzel sehir soylemleri oyle dilden dile yayildi ki halen zorla kullaniliyor.

arkadaşlar o laflar 1990 oncesi izmir icim gecerli. sokaklari trolesbuslu, mustakil bahceli yalilari olan, sahilinden denize girilen, limon bahceli buca rum evlerine sahip, fuarinda sanat muziklerinin cigirdigi, rum, italyan ve balkan gocmenlerinin cirit attigi ve onlarin harika guzellige
    sahip kizlarinin naminin yurudugu izmir 1990 oncesi izmiri.

şuanki izmir dogudan 2 milyondan fazla goç almiş, italyan ve rum ailelerin istanbul ve yurtdisina kactigi, balkan gocmenlerinin en fakir mahallelerde sıkışıp kaldigi, mustakil evlerin hepsinin yikildigi, zengin semti bucanin kaos ve apaçi baskentine evrildigi, denizi kirli, fuari suriyeli yuvasi olmus bi yer.

turkiyenin geri kalanindan guzel olabilir eyvallah da abartmayin yani artik.
  • sağanak yağmurlarda gondolsuz venedik görmek gibi bir duygudur. hani belediyecilik altyapı filan..
  • ulan izmiri manhattan, paris, tokyo yaptiniz ya ne diyeyim amina koyyim ben daha size

yukarida saydigim sehirleri sirf gozuyle gorebilmis olmak icin ziyaret eden on milyonlarca kisi var dunya uzerinde her sene. izmir ve cevresini ziyaret edenlerin 99%'u klasik plaj, deniz vb. tatili yapmak icin gelen kisiler.

nedir lan bu. abartin amina koyyim.
  • sanki havana'dan bahsediyoruz. bende severim de, biraz abartmıyor musunuz gençler?
  • izmir eski izmir değil artık. istanbullu görmemişler ve yabani doğu göçmenleri sayesinde şehir götüme dönmüş durumda, belediyeciliğine laf yapan kekolara tavsiyem bi araştırma yapıp izmirin belediyecilik kredi notunu öğrenebilirler .
  • artık bir şey yok oğlum izmirde.
    hani insanı iyi desek o bile yalan olur.
    izmir o kadar göç aldı ki ;
    izmirli artık azınlık kaldı.
    görmeye bile gelmeyin a.q. boş verin. memleketiniz daha güzeldir.
    hasbel kader gelirseniz eliniz boş dönmesin, bir hemşerinizi kolundan / kulağından tutun memleketine geri gönderin.her iki kesim için hayır işlemiş olursunuz.
    olmaz olsun böyle kalabalık.
    otobüste bile bir koltuğa iki kişi oturur oldular.
  • güzel, huzurlu şehir ama belediyesi çok tembel. alsancak semtinin en işlek caddesi kıbrıs şehitlerinde bir tane çöp kutusu bulmak öyle zor ki.. elinizde çöple dolaşmak zorunda kalıyorsunuz, düşünceli olmayanlar yere atıp yürümeye devam ediyor.. birçok caddede çöp kutusu yok. otopark sorunu zaten malum, alsancak merkezde havada kömür kokusu var ve balkona kömür tozları yağıyor. yani şehir güzel ama belediye berbat.
hesabın var mı? giriş yap