• 1960 huambo dogumlu angolalı yazar. 2016'da ingilizce'ye "a general theory of oblivion" baslıgıyla cevrilen romanı ile man booker prize'a aday gösterildi.

tabii kî henüz türkce'ye hicbir eseri tercüme edilmedi. hele bir ödül veya ödüller kazansın, ondan sonra eserlerinin ingilizce tercümelerini türkce#ye tercüme ederler elbet...
  • türkçe'ye çevrilmiş olan kitabı vardır. bukalemunlar kitabı adı ile, yazarın en çok bilinen kitabı the book of chameleons türkçe'de yer almaktadır. pegasus yayınları'ndan çıkmıştır.
  • jose eduardo agualusa, 56 yaşında.
    1989 yılından beri 8 roman yazdı ve tam 24 tane kitabı neşredildi.

evet, bendeniz yanılmışım; "the book of chameleons" 2009 yılında pegasus tarafından neşredilmiş.

fakat; defâten yineleyelim.
    güzel yurdumuz, tercümelerin tercüme edildiği bir yer. "the book of chameleons" jose eduardo agualusa'nın anadili portekizce kaleme aldığı 2004 tarihli "o vendedor de passados" başlıklı romanının ingilizce tercümesinin türkçe'ye tercümesidir. pegasus yayınları bu romanı müellifi jose eduardo agualusa'nın yazdığı portekizce aslından değil, romanın ingilizce tercümesinden türkçe'ye tercüme etmiştir.

hâsıl-ı kelâm; hâlâ henüz türkçe'ye hicbir eseri tercüme edilmedi.
  • angolalı yazar josé eduardo agualusa, "a general history of oblivion" adlı kitabıyla 2017 uluslararası dublin edebiyat ödülü’nü kazandı. ödül olarak 100.000 euro değerindeki para ödülünün de sahibi olan josé eduardo agualusa bu parayla mozambik'te bir kütüphane kurmak istediğini söylemiş. (bkz: http://www.edebiyathaber.net/…un-sahibi-belli-oldu/)
  • angola bağımsızlığını kazanmadan önce kendini eve kapatan ludo isimli kadının çarpıcı hikâyesini anlattığı teoria geral do esquecimento(unutmanın genel teorisi) isimli kitabı timaş yayınları tarafından sevcan şahin türkçesiyle çıkan yazar.
  • unutmanın genel teorisi kitabını okuyalı neredeyse 2 yıl olacak. kurgusu dolayısıyla tadı damağımda kalmıştı. kitabın kendi gizeminden mi yoksa konusundan mı anlayamadığım bir sebepten 2 gündür ne kitabın yazarının ismini nede kitabın ismini hatırlayamadım. neyseki yardım aldım da gelip burada yazıyorum.
hesabın var mı? giriş yap